Články za január 2020

Koncoročná štatistika úspechov v USA

A medzitým v USA, doslova sa začína nový mediálny hon recyklovaním nezmyslov z celého roka.

Tu je zhrnutá celá realita v USA, a to len v USA...,

V roku 2019 - 1 milión predaných albumov, viac ako v roku 2018.

1,8 miliardy streamov, o 47% viac v roku 2019, ako v roku 2018.

Year End Thriller: Michael Jackson Sales Up Year-to-Year Roughly 50%, Streaming Booms, Fans Can’t Stop Til They Get Enough

■ by Roger Friedman - December 31, 2019 - LINK

I wrote about this in July, and then again in October. But here’s how Michael Jackson’s catalog fared in sales, year to year with 2018, according to numbers from Buzz Angle.

Believe it or not, fans could not stop to get enough of Jackson’s music. His total album project number for 2019 was 953,414. Compare to that to 646,195 in 2018. That’s all sales and streaming for albums and singles. That’s a 47% rise from year to year.

Better still were his streaming numbers. In 2019, the total came approximately to 1.8 billion streams. In 2018, Jackson had 1.2 billion. That’s a rise of 50%. People wanted to stream Michael Jackson songs. And they really did.

Some numbers were down slightly. That was in downloads/CD sales for albums, and downloads for singles. This seems on par for the music biz as a whole now. Fans no longer care to download the music into their phones or iTouch or MP3 players. They’re happier to just turn on Spotify or Apple Music and play the music within their subscriptions.

Buzz Angle also computes number of “spins” for songs on the radio. And that’s interesting because there was a call to boycott Michael’s music at some radio stations. His 2019 spins were up, from 570,000 to 593,000. So the boycott didn’t do any damage.’

A couple of other interesting observations: Michael’s music is spun equally through the entire day and night. And “Thriller” makes the bulk of album sales, followed by “Bad.” But the former outsells the latter 3 to 1.

Just a note: “Billie Jean” sold 47,000 copies over the year, with the biggest numbers between January 1st and the end of March. (That excludes streaming.) “Beat It” and “Don’t Stop til You Get Enough” were runners up.

And so it is. Scandals come and go, but the music is forever. If only Michael had only understood that when he was alive.

Súhrn ziskov od roku 2009 podľa časopisu FORBES:

forbes-best

Štatistika hitparádových úspechov podľa Billboardu za rok 2019:

USA-stats1

Proces zrušeného prípadu začne odznova?

AKTUALITA: Súdna rada na základe nového zákona v Kalifornii, umožnila Robsonovi (a Safechuckovi) možnosť na nový súdny proces na civilnom súde.

* As anticipated in light of AB 218 and agreement from both sides with the appellate court, today Wade and James' cases have been formally remanded back to the trial court for continuation.

Informáciu priebežne spracúvame!

Podľa tohto zákona ale nie je možné akoby začať od začiatku vyšetrovanie, ale použitie už do zrušenia pôvodného prípadu existujúcich dôkazových materiálov.

Očakáva (počas celého roka, samozrejme) sa ale naťahovanie času a žiadosti o doplnenia "nových" dôkazov zo strany žalujúcich, ktorí nežalujú Michaela Jacksona ako osobu, ale jeho spoločnosti MJJ Productions a MJJ Ventures, od ktorých požadujú, resp. budú požadovať miliónové odškodné za to, že mali údajne podľa tvrdení žalujúcich, vedieť o zneužívaní a podieľali sa na tejto kriminálnej aktivite.

V linke nižšie je celý dokument rozhodnutia s inštrukciami.

* Expect additional motions, demurrers, discovery and more throughout this year.

* Below is the full and official opinion just published by the appellate court in Wade and James case. Remanding the cases back to trial court, with further instructions and explanation.

Document: LINK

* Apparently T-Mez is on board now!

Podľa informácií zo stránky Michaelovho bývalého obhajcu, Thomas Mesereau spolupracuje s pozostalosťou MJ Estate - LINK

Aby bolo jasné, súd, ktorý zrušil v decembri 2017 celú žalobu Robsona a Safechucka to urobil nielen pre lehotu premlčania údajného činu, ale aj preto, že spoločnosti Michaela Jacksona nemohli niesť zodpovednosť za jeho údajné konanie proti nim.

To sa dá dokázať spätne mnohými vyhláseniami, ako aj tvrdeniami z vyšetrovania a výpovedí, v protiklade toho, čo sa médiá snažili verejnosti nahovoriť a sústredili celú vinu na Michaela Jacksona ako na fakt.

* Let's make this very clear #MJFam.

The 2017 ruling dismissed Robson/Safechuck's cases because of a statute of limitations, but also because neither of MJ's companies could be held liable for MJ's ALLEGED actions.

It can prove through discovery that both Wade and James lied under oath.

To disprove these two at least changes the narrative, and discredits HBO, Oprah and every media outlet that cosigned the lies.

Čo je najšokujúcejšie na celej veci, sú vyjadrenia ich právnika, že v tomto prípade nie je pravda rozhodujúca....

* Well, the allegations are disturbing. They are not saying they are true: "The truth of those allegations is not at issue here."

Keď si prečítame, časti žaloby, ktorou sa odvolávali na to, prečo by mal byť prípad znovu otvorený, boli iba samé nechutné detailné popisy zneužívania.

Teda nie faktografia, ale pornofantazmagorické výlevy.

* Reading now what parts of their lawsuits they picked out, I see what you mean now. Eg. them citing the most graphic details. How do we know this is the first AB 218 decision, though?

Rovnako šialená je možnosť, ktorú pravdepodobne využijú ako poslednú záchranu, že Robson a Safechuck budú chcieť, aby si v prípade procesu porota pozrela celý, alebo časti fakumentu Leaving Neverland - ak to znova sudca umožní pred porotou - lebo proces ako taký nie je ešte istý, musí sa dokázať, že je dostatočne silný a dôveryhodný.

Podľa dokumentu rozhodnutia, aj LN hral úlohu v rozhodovaní.

Ak sa však všetky tie dokázané nezmysly a bludy jasne dokážu ako podvody a neexistujúce veci, už len to samotné môže stačiť na zamietnutie prípadu.

* So you can sue somebody in civil court for something after they're dead, but the estate & family can't sue you back for defamation. Who the fuck designed this system, Michael Avenatti?