Články za marec 2016

Paul McCartney chce získať práva na svoje skladby

Anglický hudobník Paul McCartney sa snaží získať práva na skladby legendárnej kapely The Beatles, ktorej bol členom.

Katalóg 32 piesní, ktoré pochádzajú prevažne z obdobia 1962 - 1964, bude prístupný v roku 2018.

Obrázek

Paul v prípade úspechu získa práva na piesne len v rámci USA, pričom majiteľom práv na nahrávky The Beatles vo zvyšku sveta je spoločnosť Sony/ATV.

Keďže ide o skladby, ktorých autormi sú McCartney a zosnulý John Lennon, 73-ročný rodák z Liverpoolu môže vlastniť len svoju časť práv.

Paul podal žiadosť na príslušné úrady 15. decembra 2015.

Celkovo však bude mať v priebehu nasledujúcich 10 rokov Paul MacCartney prístup k právam na 178 skladieb, na ktorých sa podieľal ako autor a spoluautor.

V USA totiž platí zákon z roku 1976, ktorý určuje nahrávacím spoločnostiam, že môžu vlastniť vydavateľské práva na hudobné skladby nahrané pred rokom 1976 iba na 56 rokov odo dňa ich vydania.

V tomto prípade ide o priebežné uvoľňovanie vydavateľských práv pre Paula a pozostalých Johna Lenonna, a celkovo vyprší pre Sony/ATV ich administratíva v roku 2025.

Každý umelec si však musí vopred požiadať o uplatnenie svojich vydavateľských práv 2-10 rokov pred vypršaním administrácie práv danou spoločnosťou, prvý dátum pre Paula bude v roku 2018.

Paul od roku 2008 požiadal už o viac ako 40 titulov.

Paul McCartney spravuje svoje skladby na svojej značke MPL Communications cez spoločnosť Kobalt Music Group

Finančná analýza podľa Billboardu

Aká je cena Sony/ATV?

Obrázek

Keď bolo oznámené, že Sony Corp. súhlasila vyplatiť 750 mil. dolárov za 50% podiel Michaela Jacksona v spol. Sony/ATV, mohlo by sa zdať, že celková hodnota Sony/ATV je 1,5 miliardy, keďže by sa spočítali obe polovice.

Avšak analytici z magazínu Billboard odhadli, že skutočná trhová hodnota je niekde medzi 2,2 až 2,4 miliardy dolárov.

Zatiaľ boli zverejnené informácie, že Sony vyplatí MJ Estate 733 mil. dolárov za podiel a s každoročnými dividendami je celková suma na 750 miliónov.

Sony/ATV každým rokom dosahuje zisky 600-650 mil. dolárov (v hrubom, bez daní, a vyplatenia umelcov) za spravovanie vydavateľských práv tohto hudobného katalógu.

Za spravovanie svojho podielu od kúpi v EMI Music Publishing v roku 2012 získava z tohto katalógu Sony/ATV viac ako 125 mil. dolárov ročne – v tomto prípade, si MJ Estate stále ponecháva svoj podiel 10% v EMI, ktorý nie je súčasťou predaja 50% podielu v Sony/ATV.

Sony/ATV bola v pozícii ručiteľa za pôžičku pre Michaela Jacksona z americkej banky, a dohode bola klauzula, podľa ktorej si mohla Sony/ATV odpísať časť, ktorou by odkúpila jeho podiel v prípade, ak by sa rozhodli ho odkúpiť, na čo mali obe strany právo podľa pôvodnej zmluvy z roku 1995.

Ak by Michael Jackson nebol schopný splatiť dlh, mohla Sony/ATV odkúpiť jeho podiel so znížením odkúpnej ceny o 25%, čo by znamenalo 6,25% z celkovej sumy spoločnosti.

Model oceňovania podľa Billboardu tak určil, že ide o sumu nejakých 138 mil. dolárov, niektorí tvrdia, že ide až o 150 mil. dolárov.

Billboard teda počítal z tejto vyššej sumy, a dostal by sa tak prepočtom na sumu okolo 2,4 miliardy dolárov ako hodnota Sony/ATV.

To by znamenalo, že suma, ktorá bude vyplatená vo výške 750 mil. dolárov pre MJ Estate mohla vyť vyššia o spomínanú zľavu, a teda celkovo tak hodnota podielu Michaela Jacksona má hodnotu 900 mil. dolárov.

Ale ak sa dostali k sume 2,4 miliardy?

Ak by obe strany 50% podiel v hodnote 900 miliónov, tak ide o 1,8 miliardy dolárov ako trhovej ceny Sony/ATV.

K tejto sume ale treba pripočítať „dlhy“, ktoré sú ako výdavky na kúpu hudobných katalógov, ktoré Sony/ATV zakúpilo za ostatných 15 rokov (Famous Music, Lieber & Stoller, a Rose/Acuff )!, na ktoré si Sony/AV požičalo okolo 700 mil. dolárov, a zvýšilo si tak nielen svoj trhový podiel, ale aj hodnotu spoločnosti.

Samozrejme, žiadne technické a finančné detaily nie sú známe, a Billboard tak vychádza k dostupných informácií, napr. o kúpe hudobných katalógov.

Ako to už pri obchodoch býva, predávajúci chce sumu navýšiť, a kupujúci znížiť.

Predávajúcim v tomto prípade je MJ Estate, avšak.... podľa zmluvy mali obe strany rovnaké možnosti a výhody.

Film Ghosts - nové, nezverejnené zábery

Bolo by skutočne fantastické a fenomenálne, ak by konečne vyšiel tento skvelý krátky film oficiálne na DVD/Blu-Ray vrátane všetkých možných záberov z natáčania.

Zatiaľ tak unikajú len na internet, čo je veľká škoda.

Tu sú aktuálne dva klipy s doteraz nezverejnenými zábermi + pôvodná verzia z roku 1993, ku skladbe Is It Scary, ktorá mala byť súčasťou film Rodina Adamsovcov:

(aktuálizácia) Predaj podielu Michaela Jacksona v SONY/ATV

AKTUALIZOVANÉ - 18.3., 14:50

- diskusná téma vo fóre, kde môžete komentovať dianie: LINK

Obrázek

Správcovia pozostalosti Michaela Jacksona - John Branca a John McClain, zverejnili vyhlásenie, v ktorom potvrdili odpredaj 50% podielu v spol. Sony/ATV Music Publishing LLC, ktorú Michael Jackson vlastnil viac ako 30 rokov.

FOTKA:

Toto je historická fotka podpisu zmluvy spojenia Michaela Jacksona ako vlastníka katalógu ATV a zástupcov Sony Music pri vytvorení Sony/ATV v roku 1995

Obrázek

Obrázek

Suma, za ktorú Sony/ATV odkúpi 50% podiel Michaela Jacksona je 750 mil. dolárov - pred zdanením (dane z predaja sú nižšie ako dane z príjmu, predpoklad je, že by reálna získaná suma mohla byť na úrovni 550 mil. dolárov) a poplatkami.

Ide tak o najvyššiu sumu, akú kedy akýkoľvek umelec získal za predaj hudobného artiklu.

V podstate je Michael Jackson najlepšie zarábajúcim umelcom, resp. najziskovejším.

(V roku 2014 odpredal svoj podiel značky slúchadiel Beats rapper Dr. Dre pre Apple, za čo dostal 620 mil. dolárov, predaj podielu Michaela Jacksona v Sony/ATV tak prekračuje o viac ako 130 mil. dolárov)

Analytici považujú tento predaj za síce trhový a pragmatický, ale údajne, cena mohla byť aj vyššia vzhľadom na zmeny v predaji hudby, ktoré podliehajú novým technologickým zmenám ako je streamovanie hudby, digitálny download, využívanie hudby na komerčné účely či zdieľanie hudby cez platené služby, čo zaznačili aj odhady ziskov Sony/ATV, ktoré hovoria, že v najbližších rokoch budú (mierne) rásť.

Avšak, podľa dostupných informácií, cenu si Sony znížila aj vďaka klauzule, ktorá bola dohodnutá v čase, keď Sony/ATV ručila za dlhy v pôžičke z roku 2006, ktorú Michael dostal od americkej banky na refinancovanie predošlého dlhu, čím sa Michael vyhol bankrotu, a zároveň, "cudzí" veritelia by si tak nemohli nárokovať podiel v Sony/ATV cez exekúciu.

Táto dohoda a predaj podielu NEZAHŔŇA nahrávky Michaela Jacksona ako sólového umelca, teda 100% vlastníctvo všetkých skladieb Michaela Jacksona v jeho spol. Mijac Music, ktoré kedy skomponoval, naspieval, nahral, vrátane demo nahrávok, ostávajú vo vlastníctve MJ Estate a dedičov.

Hodnota Mijac Music sa odhaduje na 120 mil. dolárov.

Okrem všetkých skladieb Michaela Jacksona, je podľa článku z magazínu Billboard, z roku 2012, súčasťou katalógu Mijac Music aj celý katalóg skupiny The Sly and the Family Stone, skladby soulových legiend ako Kenneth Gamble a Leon Huff, ako aj skladby z katalógu umelcov ako Ray Charles, Elvis Presley a Aretha Franklin.

MJ Estate si zároveň ponechá aj svoj 10% podiel v EMI Music Publishing, Inc.

(v roku 2012 kúpila Sony/ATV celý katalóg EMI Music Publishing za 2,2 miliardy dolárov, čo znamená finančný podiel asi 220 mil. dolárov pre MJ Estate)

Predaj 50% podielu umožňuje dohoda v zmluve, ktorá bola dosiahnutá v roku 1995, kedy došlo k zlúčeniu hudobných katalógov ATV Music Publishing - ktorý vlastnil Michael Jackson a Sony Music v pomere 50-50.

Michael Jackson vtedy dostal od Sony Music za predaj 50% podielu 110 miliónov dolárov.

Sony Music mohla kedykoľvek od roku 1995 využiť svoje právo ponuky predaja alebo odpredaja svojho podielu alebo podielu partnera v spoločnosti, prvé zmienky prišli v septembri/září 2015, zmluva sa dojednala tento mesiac.

Zmluva hovorila o možnosti odkúpiť zvyšný 50% podiel partnera za istých okolností - uvedených v pôvodnej zmluve (1995), a vzhľadom na aktuálne možnosti, MJ Estate nemali, a ani nemajú potrebný kapitál na odkúpenie podielu od Sony (teda takú sumu, ako ponúkla Sony), preto tak urobila v návrhu Sony Music, a ponúkla sumu správcom MJ Estate, ktorá zodpovedá trhovej cene.

Sony Music tak bude mať 100% kontrolu nad katalógom, a MJ Estate tak peniaze na vyplatenie všetkých zostávajúcich dlhov, ktoré sú údajne na úrovni do 250 mil. dolárov - MJ Estate vo vyhlásení tvrdí, že takmer všetky dlhy sú už vyrovnané.

Napriek nesúhlasu fanúšikov, ide o lukratívnu zmluvu, najmä s ohľadom na budúce výnosy (ktoré pomerne málo, ale predsa rastú) a ukončenie spravovania vydavateľských práv umelcov - vždy po určitom čase (napr. vydavateľské práva skupiny Beatles získajú pozostalí členovia a ich dediči v roku 2026, potom bude už len na ich majiteľoch, komu zveria správu daných vydavateľských práv, či Sony/ATV alebo to budú robiť sami, alebo v inej spoločnosti)

Sony/ATV je už dlhé roky najväčším správcom vydavateľských práv umelcov na svete.

Vzhľadom na to, že všetky dlhy sú už údajne splatené - ešte pred odpredajom tohto podielu - ide už len o kumulatívne zisky pre MJ Estate/dedičov.

Predajom 50% podielu získali dediči podstatne viac naraz, ako by získali za ďalších 15-20 rokov, keby MJ Estate naďalej spravovali majetok Michaela Jacksona.

Podľa súdnych dokumentov, garantovaný čistý príjem pre Michaela Jacksona zo Sony/ATV bol 13-15 mil. dolárov ročne (aj keď sa to nezdá veľa, je to suma po odčítaní všetkých daní, odvodov a poplatkov z nejakých 25 mil. zisku z divident pre Michaela/MJ Estate).

Za celkový čas spoluvlastníctva v SONY/ATV (1995-2016) dostal Michael/MJ Estate takmer 600 mil. dolárov cez dividendy.

K tejto sume sa dá jednoznačne pripočítať predajná/odkúpna cena 750 mil., a výsledkom je príjem vo výške 1,3 miliardy dolárov len zo SONY/ATV, bez započítania príjmu samotného Michaela Jacksona ako umelca a jeho hudobnej tvorby predaja albumov/singlov, koncertov a všetkých ostatných projektov, ktorý prekročil 1 miliardu dolárov.

Podľa odhadov, celkový príjem za tento rok pre MJ Estate bude viac ako 800 mil. dolárov, čím sa stane Michael Jackson najziskovejším umelcom v histórii.

Zároveň budú pokračovať ešte nejakú dobu príjmy za rôzne projekty ako spolupráca so Slnečným Cirkusom, nové albumy alebo ďalšie budúce projekty.

K ďalším obchodným aktivitám MJ Estate teda stále patrí 100% vlastníctvo katalógu Mijac Music (100% všetky skladby Michaela Jacksona, ako aj iných umelcov ako je Ray Charles, či Elvis Presley).

MJ Estate čelí aj niekoľkým žalobám za údajne nevyplatené dohodnuté zisky od niektorých špekulantov, ktorí tvrdia, že mali s Michaelom Jacksonom podpísané nejaké zmluvy. Ich reálnosť a platnosť musia teraz dokazovať.

V neposlednom rade ide aj o vymáhanie údajne nezaplatených daní pre americký daňový úrad od smrti Michaela Jacksona.

IRS (je to americká obdoba daňového úradu) vymáha od MJ Estate údajne až 750 mil. dolárov, voči čomu sa vedie súdne konanie o neuznaní tejto pohľadávky - otázne je, z akej sumy by mala byť vyrúbená takto vysoká daň a za aké zisky/príjmy.

Michael Jackson odkúpil pôvodný hudobný katalóg, ktorý obsahoval viac ako 6000 skladieb v roku 1985 za 47,5 mil. dolárov - kompletné info v tlačovej správe - LINK

V roku 1995 odpredal 50% podiel Sony Music, čím vytvorili spoločný hudobný katalóg Sony/ATV, ktorý dnes obsahuje viac ako 3 mil. skladieb umelcov, medzi ktorými sú tie najväčšie hviezdy minulosti aj súčasnosti.

Pokiaľ ide o okolnosti predaja, je tu stále možnosť špekulácií, avšak v hre sú stále prebiehajúce procesné konania v prípade obvinení zo strany dvoch mužov, ktorí tvrdia, že boli v detstve zneužití, a teraz, po rokoch žiadajú súd o proces a ... finančné odškodnenie.

V tomto prípade ide o obvinenia namierené voči spoločnostiam, ktoré mal Michael Jackson ako osoba vo vlastníctve, pretože ide o civilné súdne konanie vo vzťahu k zomrelej osobe, a teda ju nemožno žalovať osobne.

V tejto súvislosti niektorí špekulujú, či nejde o chytrý krok, ako sa zbaviť podielov vo firme, ktorá má hodnotu stoviek miliónov dolárov, aby nebolo možné siahať na tieto peniaze v akomkoľvek rozsahu, keďže peniaze z predaja idú priamo dedičom.

Samozrejme, s týmto predajom súvisia aj mnohé otázky týkajúce sa dedičov, či mali nejaké konzultácie v prípade možnosti veta alebo zamietnutia či námietok, vzhľadom na to, že jedno z detí Michaela Jacksona, Prince Jackson už dovŕšil 18 rokov, a teda ako plnoletý má právo svojho hlasu dediča, aj keď je legálne zastupovaný správcami a teda nemá žiadne relevantné postavenie v Sony/ATV.

V prípade Paris Jackson, tá bude mať 18 rokov až o mesiac, preto je otázne, či predaj podielu, ktorého zmluva bude vypracovaná do konca tohto mesiaca (marca/března) a naplnená do konca roka 2016, nie je opcia vyhnúť sa možného veta dedičov v pomere 2/3.

Zatiaľ však ide len o mediálne špekulácie.

Celkové reálne príjmy od smrti Michaela pre pozostalosť dosiahnu po započítaní tohto predaja viac ako 1 miliardu dolárov.

Hlavné aktivity MJ Estate, z ktorých plynú zisky od roku 2009:

- podpísaný kontrakt na dokumentárny film THIS IS IT, za ktorého autorské práva získali správcovia pre MJ Estate 60 mil. dolárov.

Dokument TII mal premiéru v Novembri/Listopadu 2009 a mal iba 4 mesiace premietania po celom svete, počas ktorých zarobil 300 mil. dolárov.

Podľa zmluvy, MJ Estate získala 87% zo všetkých ziskov.

Celkové zisky pre MJ Estate po započítaní ziskov z premietania, predaja licencií pre televízne vysielanie, ako aj zisky z predaja DVD dosiahli 200 mil. dolárov.

- v roku 2010, správcovia MJ Estate (Branca and McClain), podpísali pre Michaela Jacksona ako umelca najlukratívnejšiu zmluvu v histórii na garantovaných 200 mil. dolárov, ktorá zahŕňala 7 albumov a projekty s menom Michael Jackson.

- predaj nahrávok a albumov od roku 2009 presiahol 50 mil. kusov pre albumy a viac ako 50 mil. pre single.

Za ostatných 7 rokov je Michael Jackson, aj podľa magazínu Billboard, najpredávanejším umelcom na svete.

- projekt tanečného turné The Michael Jackson: The Immortal Tour, ktorý mal premiéru koncom roka 2012, dosiahol celosvetový úspech, ktorý videlo 3,7 mil. divákov, a celkové zisky dosiahli takmer 400 mil. dolárov, čím sa toto turné stalo jedno z najziskovejších vôbec.

- projekt, Michael Jackson: One, je aktuálne jedným z najúspešnejších predstavení Slnečného Cirkusu, ktorého ročný zisk predstavuje asi 80 mil. dolárov.

POZNÁMKA: info aktualizujeme, správu prekladáme

Pôvodná správa vyhlásenia Sony Corporation (“Sony”) and the Estate of Michael Jackson (“the Estate”):

LINK

+

Vyhlásenie správcov pozostalosti pre fanúšikov:

STATEMENT FROM THE ESTATE TO MICHAEL’S FANS

As you may recall, last October Sony triggered the “buy-sell” clause in the partnership agreement which provides for one partner to buy out the share of the other at the highest possible price. As has now been announced, the Estate and Sony have signed a memorandum of understanding for Sony to purchase the Estate’s interest in Sony/ATV. A copy of the official press release is also being sent to you. In the intervening months, we explored several options that would have positioned the Estate as the buyer, rather than Sony, and we had substantial interest from potential partners to work with us in doing so. Ultimately, however, Sony’s offer was in the best interest of Michael’s children and we made the difficult decision to accept that offer. The arrangements will further secure the financial future of Michael’s heirs. The amount that Sony is paying, $750 million, is a substantial premium on the Estate’s interest in the company after taking into account the debt of the company, the Purchase Option and other adjustments required under the partnership agreement. It is also a huge testament to Michael’s business acumen that his original investment appreciated so substantially over the last 30 years.

There are several reasons that led to our decision. We will use a portion of the proceeds to repay the loan balance on monies borrowed by Michael and secured by his interest in Sony/ATV which means that after starting with more than $500 million in debt seven years ago, the Estate is now completely debt free with substantial assets in cash and other property. The balance of the proceeds from this sale, after taxes, fees and expenses, will be held by the Estate and ultimately will be transferred to a trust for the benefit of Michael’s beneficiaries. Furthermore, the transaction allows the Estate to diversify assets which, to date, have been highly concentrated in music intellectual property.

We would like to underline that the sale has no effect whatsoever on the 100% ownership of the publishing on all of the songs that Michael wrote, which all remain part of Mijac Music, as well as those songs written by many of Michael’s favorite songwriters, that he acquired outside of Sony/ATV. These songs include “After Midnight”, “Love Train”, “I Got A Woman”, “When A Man Loves A Woman”, “People Get Ready”, “Great Balls of Fire”, “Runaround Sue”, the entire Sly and the Family Stone catalog and other songs. The Estate also continues to own its 100% interest in all of Michael’s solo master recordings and short films. There is no intention of selling any of these wholly-owned assets.

While the sale of Michael’s interest in Sony/ATV is bittersweet for all of us – especially for those of us involved in helping Michael create this company back in 1995, the fact that we are even in this position in the first place further validates Michael’s foresight and genius in investing in music publishing. As we noted in the official press release, Michael’s ATV catalogue, purchased in 1985 for a net acquisition cost of $41.5 million was the cornerstone in the 1995 formation of Sony/ATV and, as evidenced by the value of this transaction, is still considered one of the smartest investments in music history.

We are aware that some fans were hoping that the Estate would be the buyer of Sony’s share in Sony/ATV, rather than the reverse. That was our goal as well when we started on this path last year, but ultimately, Sony’s offer made more sense for the reasons outlined above. We are dedicated to protecting and growing Michael’s legacy, and maximizing the value of his Estate for the benefit of his children. This sale allows us to protect the assets most dear to Michael (his own songs and those he acquired and retained outside of Sony/ATV), close out his debts, and continue to grow his legacy for future generations.

Copyright © 2016 The Estate of Michael Jackson, All rights reserved.

MJOnline The Official Online Team of The Michael Jackson Estate™

Our mailing address is:

The Estate of Michael Jackson

1800 Century Park WestLos Angeles, CA 90067

Obrázek

Nové video: Michael Jackson VS Jeffrey Daniel

Pred týždňom sa objavilo nové video, na ktorom tancuje Michael a Jeffrey Daniel v príprave na tanečné vystúpenia, pravdepodobne na turné, z roku 1995.

Video je krátke, ukazujúce iba krátku časť Michaela, ale zjavne je aj dlhá, celková verzia.

Zatiaľ ako ukážka tanečného súboja.

Jeffrey Daniel je tanečná legenda, ktorý so skupinou Shalamar vytvoril v 70. rokoch mnoho nových tanečných prvkov pre americké televízne hudobné programy, ktoré formovali mládež a nové hudobné štýly a stál pri zrode tanečných štýlov ako je electric booggie či bodypopping.

Jeffrey spolupracoval s Michaelom mnohokrát na choreografiách k jeho klipom a turné, a dá sa povedať, že vytvoril aj tanečný štýl typický pre Michaela Jacksona.

V tomto video je jasne vidno, že napriek tanečnej genialite oboch tanečníkov, Michael presahuje dokonalosťou pohybov, sú presné, tvrdé, dokonalo vypočítané.

Aktuálne skupina Shalamar pripravuje turné po Británii - LINK

Kto je Jefrey Daniel - LINK

A na koniec video, kde a v kom bola inšpirácia, ktorú dotiahol Michael Jackson do dokonalosti:

Off The Wall práve v predaji

Aj napriek predobjednávkam, od včera je v oficiálnom predaji reedícia albumu OFF THE WALL.

Kolekcia albumu a DVD dokumentu, ktorý mal televíznu premiéru pred mesiacom zaznamenala pozitívne reakcie nielen fanúšikov, ale aj médií a recenzentov.

O tomto albume sme písali v predošlých správach a novinkách.

LINK