Články za jún 2015

25.6.2009

Dnes uplynulo 6 rokov od smrti Michaela Jacksona, kráľa popu.

Obrázek

Fero Hora: Jackson priniesol biele ponožky na Slovenské diskotéky

Laco Lučenič o Michaelovi

Takto o smrti Michaela Jacksona informovali slovenské a české médiá:

sme.sk - LINK

idnes.cz - LINK

novinky.cz - LINK

Smrť Michaela Jacksona spôsobila spomalenie webu. Milióny ľudí, ktorí do vyhľadávača Google zadali jeho meno, sa častejšie stretli s chybnou stránkou než so zoznamom výsledkov. Vysoký počet rovnakých požiadaviek na vyhľadávanie sa totiž podobal počítačovému vírusu alebo spyware aplikácii.

"Je to naozaj pravda. Medzi 14:40 pacifického času (23:40 stredoeurópskeho letného času) a 15:15 pacifického času (00:15 SELČ) niektorí užívatelia Google News zistili, že sa im nedarí získať výsledky vyhľadávania spojeného s Michaelom Jacksonom a videli chybnú stránku," povedal hovorca Google Gabriel Stricker.

Sociálna sieť Twitter spadla po obrovskom počte návštevníkov na jej stránke. Hľadanie tém o Michaelovi Jacksonovi dosiahlo svoj vrchol o 15:00 pacifického času (00:00 SELČ). Predtým, než server spoločnosti spadol, sa jeho meno vyskytovalo vo viac ako 65 500 aktualizáciách. Editori internetovej encyklopédie Wikipedia sa pokúšali udržať stránku Kráľa popu a upravovať počet ľudí, ktorí sa snažili neustále obnovovať informácie o jeho smrti.

Internetová stránka TMZ.com, ktorá ako prvá uverejnila správy o zdravotnom stave a následnej smrti, tiež spadla.

Keď sa užívatelia snažili pátrať po informáciách na ďalších weboch, okamžite nastal domino efekt. Monitorovacia spoločnosť Keynote Systems oznámila problémy aj na stránkach AOL, CBS, CNN, MSNBC a Yahoo. "Od 14:30 pacifického času (23:30 SELČ) sa priemerná rýchlosť načítavania stránok zvýšila z menej ako štyroch sekúnd na takmer deväť," uviedol riaditeľ externých operácií Keynote Systems Shawn White.

Biely Dom nevydal vyhlásenie!

Hlavný sekretár Bieleho domu Robert Gibbs pre média povedal, že o Michaelovej smrti informoval prezidenta Obamu v piatok ráno, teda deň po smrti Michaela Jacksona.

Poslali kondolencie, ale nevydajú oficiálne vyhlásenie!

Napriek tomu vraj Obama vyhlásil, že Michael bol úžasný umelec, ale že mal aj smutné a tragické obdobia svojho života!

Oficiálne však prezident Obama poslal kondolencie rodine Michaela Jacksona.

Na otázku v jednom z neskôrších rozhovorov prezident povedal, že sa ho na smrť Michaela Jacksona novinári a média akoby báli opýtať, resp. že sa nikto nepýtal.

Smutné 6. "výročie"...

Zajtra to bude už dlhých šesť rokov, čo nás Michael opustil. Odišiel na lepšie miesto. Na miesto, kde mu už nik nebude ubližovať a kde sa snáď raz stretneme.

Jeho rodičia v tento smutný deň stratili syna, jeho deti ocka...no a my fanúšikovia človeka, ktorého sme si nesmierne vážili - nielen pre jeho hudbu a tanec, ale aj pre to, že nás naučil niečo, čo sa v dnešnom svete len tak často nevidí. Naučil nás vážiť si prírodu, zvieratká, správať sa k sebe lepšie a pomáhať tým, ktorí nemali také šťastie a sužujú ich choroby, chudoba... vojny.

Mnohých z nás sa dotkol spôsobom, ktorý vie slovami opísať asi len každý z nás sám. Vo svojom živote prežil mnoho úspechov, ale zaplatil za ne tým najbolestnejším spôsobom...ubližovali mu práve tí, ktorých mal najradšej a ktorým najviac pomáhal. Počas života bol nepochopený a jeho snaha urobiť svet lepším bola často zhadzovaná a zosmiešňovaná. Možno veľa hovoril, snáď aj veľa konal pre lepší svet a preto sa ho snažili zastaviť, ublížiť mu, zlomiť ho spôsobom, ktorý bol pre neho najbolestnejší a ktorý bol začiatkom jeho konca. No nech sa snažili ako chceli, jeho odkaz pretrváva a pravdu začali objavovať stále viacerí a viacerí...

Odpočívaj teraz už v pokoji Michael.

PS: Sledujte TV a tlač...o prípadne zaujímavé a vhodné dokumenty, zostrihy, spomienky a pod. sa potom môžeme podeliť.

Vložila: Zuzcoj

Wade Robson pokračuje v obvineniach

Po tom, ako sudca zamietol jeho žalobu voči MJ Estate/Michaelovi Jacksonovi z údajného, viac ako 25 rokov starého zneužívania, Robson v zastúpení svojho právnika pokračuje v snahe ryžovať na mene Michaela Jacksona v ďalších obvineniach, tentoraz podal žalobu na civilnom súde voči spoločnostiam/firmám, ktoré patrili Michaelovi Jacksonovi.

Americké právo v určitých prípadoch umožňuje, aby sa pohľadávky zosnulého, alebo trestné činy preniesli na právnické osoby, teda spoločnosti, ktoré patrili danej zosnulej osobe.

Podstata má byť v tom, že tieto spoločnosti by mali brať zodpovednosť za svojho majiteľa, a teda v tomto prípade ide čisto len o finančné odškodnenie v prípade dokázania, že tieto firmy "vedeli a kryli" zločiny majiteľa, a to v niektorých prípadoch aj 3 roky po smrti, s čím Robson aj počíta, lebo jeho pamäť sa mu vrátila v roku 2012, teda presne 3 roky po smrti Michaela Jacksona.

Obvinenia teda ostávajú tie isté, len cieľ sa zmenil, už to nie je Michael Jackson ako osoba, ale jeho spoločnosti, ktoré v tom čase vlastnil.

V tomto prípade ide o dve neuvedené entity, aj keď je zjavné, o aké spoločnosti ide.

Obrázek

HIStory špeciál pokračuje...

Zástupcovia SONY Music v roku 1995 pripravili špeciálny dokument pre Michaela o výrobe albumu HIStory od vylisovania CDčka až po zabalenie...

V dokumente jednotliví zamestnanci priamo oslovujú Michaela..., že tento dokument je preňho, aby videl ako sa vyrábajú jeho albumy.

20. rokov HIStory

V týchto dňoch oslavuje 20. výročie dvojalbum HIStory od svojho fenomenálneho vydania v roku 1995.

Obrázek

Dátumy vydania boli rôzne pre USA a zvyšok sveta, ale za oficiálny sa považuje 20.6.1995.

Komplexné informácie nájdete na Wikipédii - LINK

TÉMA V DISKUSII, KDE PRIDAJTE AJ SVOJ KOMENTÁR A NÁZORY K ALBUMU A VAŠIM ZÁŽITKOM HISTORY ÉRY - LINK

BBC reportáž o reklamnej promo kampani k albumu HIStory 1995

Socha Michaela Jacksona v roku 2010 počas záverečného ohňostroja na hudobnom festivale vo Švajčiarsku

Album HIStory bol prelomový nielen v hudobnej kariére Michaela Jacksona, ale aj v jeho osobnom živote.

Celú totiž reflektuje udalosti, ktoré sa udiali v jeho živote za ostatných pár predošlých rokov.

Album je ako osobná výpoveď životných skúseností a smútku, ktorý sa prejavil v skladbách, ktoré dovtedy fanúšikovia Michaela Jacksona ani nepočuli.

Album HIStory bol vydaný v týchto edíciách:

*dvoj kazeta

*dvoj CD

*mini disc

*trojvinylová platňa

Obrázek

Pôvodne mal byť album len ako výberovka najväčších hitov za ostatných 20 rokov vtedy pôsobiacej hudobnej kariéry, ale nakoniec sa Michael rozhodol vydať album, ktorý bude jedinečný a pritom spájať staré s novým.

Bol tal vydaný album s názvom: HIStory: Past, Present and Future, Book I.

Jeho vydanie sprevádzali nielen kontroverzie, ale aj masívny úspech zo strany fanúšikov.

Napriek tomu v 1995 sa Michael nedočkal veľa pozitívnych reakcií zo strany médií, ktoré naopak masívne potláčali jeho úspechy a podkopávali názory ľudí, a tak aj po 20 rokoch veľa fanúšikov aj bežných ľudí verí, že album bol prepadák.

Ale opak bol pravdou, keď si HIStory viedol lepšie ako BAD, Dangerous, Thriller a Off The Wall v rôznych krajinách, ako je Nemecko, Británia, ale aj USA.

Práve v USA sa hystéria okolo Michaela ukázala aj pri predaji lístkov na koncerty turné HIStory na Hawaii a Západnom pobreží Ameriky.

Dodnes sa z albumu HIStory predalo viac ako 30 mil. kópií setov, čo predstavuje 70+ mil. jednotiek kusov, a tým sa album HIStory radí medzi tie komerčne absolútne najúspešnejšie albumy, aké kedy boli vydané.

Zároveň je to najpredávanejší dvojabum vôbec.

Ako podklad k výrobe obalu albumu bola použitá aj skutočná socha Michaela Jacksona, ktorá sa neskôr stala aj predlohou pre promo video kampaň a samotné svetové turné.

Obrázek

Sochu pre obal album navrhla a postavila - Diana Kwalczak z Klieser & Kwalczak Construction Co., je to spomenuté aj v booklete albumu HIStory.

Obrázek

Obrázek

Socha, ktorú môžete vidieť v HIStory promo videu, je v skutočnosti iba 3 metre vysoká. Helikoptéra, ktorá sníma sochu je vyrobená v počítači a teda nikdy nelietala nad žiadnou podobnou sochou alebo fanúšikmi.

Obrázek

Lisa Marie Presley bola v čase natáčania klipu prítomná, a medzi nimi bol aj umelec Gottfried Helnwein, ktorý ich osobne fotil a niektoré fotky zverejnil na svojej webovej stránke.

Práve jeho obraz – The Song – z roku 1981, bol použitý do bookletu albumu pre skladbu SCREAM, a jeho fotografia z roku 1972 – Child of Light II, bol použitý pre skladbu LITTLE SUSIE na strane 37 v booklete.

MICHAEL JACKSON – HIStory - The Statue

15.6.1995, Socha Michaela Jacksona sa bude plaviť po rieke Temža.

Obrázek

Výška– 10 metrov

Váha– 2.100 kíl aj s podstavcom

Materiál– oceľový otep (nosník – kostra) s obkladom so sklených vláken.

Konštrukcia– Sochu trvalo zostrojiť 3 mesiace a asi jednu hodinu trvalo postaviť ju 30 ľuďom

The Making of... – Socha bola postavená v Hertfordshire, sochárom Derekom Haworthom. Navrhol ju len podľa pozorovaní fotiek Michaela.

Počet sôch– Bolo postavených celkovo 9 sôch v Európe – Londýne, Miláne, Paríži, Madride, Prahe, Zurichu, Berlíne, Viedni a Amsterdame.

Prvá cesta– Dole riekou Temža

Lokácia– Londýnska socha bude privezená až k Tower Bridge, a po 7 dňoch sa vydá na cestu Európou

To je prvý raz čo sa takáto udalosť konala na rieke Temža.

Všetci MJ fans boli pozvaní, aby demonštrovali podporu Michaelovi a osobne sa zúčastnili tejto jedinečnej udalosti.

O 13:30 sa v štvrtok, vydala Michaelova socha na svoju cestu z Tower Bridge dole Temžou, a prechádzala o 14:00 cez most Tower Brigde.

Spolu s prezentáciou splavovania sochy, mali možnosť fanúšikovia vidieť nové video – SCREAM, ktoré láme rekordy po celom svete – vrátane odvysielania v – Top Of The POPS.

Aj vďaka takejto mediálnej prezentácie sa HIStory albumu predávalo oveľa rýchlejšie ako predchádzajúce Michaelove albumy – takmer 10 mil. albumov sa predalo z Dangerous za 4 týždne. Z HIStory sa predalo takmer toľko isto, ale len za 2 týždne...!!!

Je otázne, nakoľko by bol ovplyvnený predaj, bez takejto reklamy.

+

Obrázek

Michael chtěl, aby obal jeho nového alba byl velkým překvapením.

na otázku jeho šéfů nahrávací společnosti, co by se podle něj mělo udělat, údajně odpověděl: "postavte mi sochu."

výtvarná režie: Nancy Donald, David Coleman and Stephen Walker

socha: Diana Walczak

design alba: Kleiser-Walczak Construction Co.

foto: Timothy White

Dave Glew, hlava Epic Records, byl odpovědný za urychlení tvorby dvojalba "HIStory", měl dohlédnout na to, aby Michael Jackson dokončil píseň, která bude součástí alba.

Co se týče uměleckého pojetí, tvůrci se zaměřili na fotku michaela v klasické pozici sochy, v pozici, kterou mělo začínat jeho turné Dangerous.

Byli zavoláni známí ilustrátoři a designéři, kteří měli začít s nákresy toho, jak by měl vypadat obal dalšího alba. Výsledkem byly tucty návrhů, které Michael Jackson vzal v úvahu.

Ve všech návrzích hrál rozhodující úlohu kostým, který měl Michael na sobě při přestávce Superbowlu v roce 1993.

Jeden z návrhů byl nakreslen ilustrátorem a deisgnérem Drewem Struzanem, známého svými ilustracemi pro obrovské hollywoodské produkce jako e.t., Návrat do budoucnosti, Indiana Jones atd. Navrhl více jak 150 plakátů mezi než patří i hvězdné války.

Obrázek

Nancy Donald, vedoucí umělecké výpravy Sony Music, vzala do úvahy tucty kreseb. Michael však všechny upravoval a jelikož čas se krátil a cd již mělo být zanedlouho vydané, Michael se rozhodl uspořádat focení, aby vyjádřil své požadavky. měla to být socha namísto kresby. Základem měla být hmotná socha, ze které měla být vytvořena další v nadživotní velikosti, která měla sloužit jako propagace pro album.

Obrázek

Společnost Kleiser-Walczak Constructions Co. (nyní Synthespian Studios) byla vybrána výtvarnými řediteli Sony Music pro návrh a projekci sochy. Diana Walczak měla nejprve za úkol vytvořit z hlíny model sochy.

Jelikož čas byl neúprosný a Diana byla sedm a půl měsíce těhotná, v květnu roku 1994 bylo v new yorku uspořádáno focení s uznávaným fotografem Timothy Whitem. plánem bylo nafotit Michaela ve vytoužené pozici z různých úhlů.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Ačkoli byl Michael požádán, aby se pózoval bez make-upu, aby se jim lépe podařilo vymodelovat 3D model, před příchodem strávil asi hodinu oblékáním a make-upem. fotilo se v květnu 1994 ve studiu Timothyho Whitea v New Yorku. i když Michaelovi řekli, že by bylo lepší, aby pro toto focení neměl na sobě žádný make-up, strávil půlhodinu v koupelně a opět měl make-up na tváři.

foto od Timothyho Whitea, 1994

Obrázek

Čas, který měla Diana Walczak k vymodelování sochy, byl velice krátký, sotva týden, ale s pomocí dvou asistentů zvládla sochu dokončit. socha měřila 1,20 m.

Obrázek

Na fotce můžete vidět Dianu Walczak při vytváření sochy z hlíny. na zdech jsou fotky z Michaelova focení, kde je sesnímán z různých úhlů s a bez brýlí.

Obrázek

Obrázek

Po Michaelově souhlasu byla hliněná socha nahrazena sochou z umělé pryskyřice. na modelu bylo provedeno přes tisíc rýh, které sloužili ke zmapování díla. poté byly zdigitalizovány.

Obrázek

Samotná Diana Walczak je zodpovědná za modro-oranžové proužky pro následující digitalizaci.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Rozhodli jsme se pro počítačovou grafiku, abychom vytvořili vysoce kvalitní a realistický obraz, než-li pro kresbu. počítače pomohli zdokonalit osvětlení, detaily, struktury a úhly sochy. poté, co byla socha zdigitalizována, dostal její trojdimenzionální obraz povrch, který simuloval bonze, platinu a mramor.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Ačkoli návrh zahrnoval jak sochu do její horní části, byl jí poté přidělán postavec, světla, která sochu ozařují a lidé chodící kolem ní. později se také přidělaly mraky a západ slunce s červánky.

Diana Walczak na fotce vedle sochy z 26. června 2009

Obrázek

Kopie sochy vlastnil a samotný Michael a byla vystavená na Michael Jackson Fan Fest

Obrázek

Celá produkcia nielen albumu a promotion, ale aj sprievodných projektov ako sú single, sprevádzal rad rekordov.

Video k pilotnému singlu SCREAM sa stal najdrahším videoklipom v históri.

Samotná promo kampaň stále bezmála asi 50 mil. dolárov.

Skladba You Are Not Alone, vyvolala mnohé kontroverzie už len svojim videoklipom, v ktorom sa objavila vtedajšia manželka Michaela Jacksona, Lisa Marie Presley. Pôvodným zámerom bolo, aby sa v klipe objavili úplné nahí, čo pôvodne údajne aj natočili, ako obaja vstupujú do rieky, ale v konečnej verzii sa tieto zábery neobjavili.

Skladba They Don't Care About Us vyvolala v židovských kruhoch rozhorčenie po tom, ako Michael použil slové a slovné spojenia, ktoré údajne boli anti-semické, teda útočiace alebo dotklivé voči židom. Niektoré médiá, ktoré podporujú židovskú lobby, označili tieto slolvá za rasistické. Nasledovalo ospravedlnenie, a prespievanie textu, hoci bol už album v predaji, museli sa vydávať neskôr iba verzie upravené, aj keď aj v súčasnosti sa sem tam dá počuť v rádiách pôvodná verzia, ktorá pre neamerické média nerobí problém.

Skladba Earth Song žiaľ nkdy nebola vydaná v USA po kontroverzii s rasizmom, naopak, vo svete zaznamenala rekordné prdaje, a single sa stal najúspešnejším v kariére Michaela Jacksona v Británii, keď sa ho predalo takmer 1,5 mil. kusov.

Obrázek

Toto pre tlačové vyhlásenie zo 7.6.1995, ktoré bolo poslané z kancelárie Michaela v Amerike:

“Debut nového singla Michaela Jacksona – SCREAM/Childhood, je najvyšším debutom v 37 ročnej histórie hitparády TOP 100, keď prekonal doteraz platný rekord skupiny -The Beatles.“

Singel debutoval na 5 mieste rebríčka Billboard, pričom predchádzajúci rekord Beatles bol od marca/března 1970, so skladbou – „Let It Be“, keď sa dostali „iba“ na 6 miesto.

Michaelov najvyšší dovtedy držaný debut, bol so singlom – THRILLER, ktorý sa dostal na 20 miesto, 20.2.1984.

Netreba zabudnúť, že singel – SCREAM - v tom čase nebol podporovaný nijakým videoklipom.

Následne sa po niekoľkých týždňoch predaja objavovali informácie aj vo fanúšikovksých časopisoch, ako napr. vo vydaní britského časopisu – BLACK OR WHITE:

“HIStory získalo vo viac ako 50 krajinách platinu, ktorá siaha od 100.000 do 1.000.000 albumov

V Taliansku sa za hodinu predalo 75.000 albumov.

V Španielsku viac ako 115.000 za menej ako 24 hodín,a to je nový španielsky rekord

Podľa SONY, album debutoval na prvom mieste vo viac ako 10 európskych krajinách.

V Austrálii už má dvojnásobnú platinu.

Hovorkyňa SONY USA povedala, že z – You are not alone – sa predalo za prvý týždeň 120.000 kusov singla, a singel samotný debutoval na prvom mieste, čí dosiahol nový rekord v americkej hitparáde“.

Tu je niečo o – HIStory – The Story, napísané Robinom Meltzerom, MJNI:

Michael vydal svoj prvý singel z albumu HIStory – SCREAM, akúsi invektívu proti nespravodlivosti médií - 29.5.1995, v pondelok, ale svoju premiéru mal už na medzinárodnom rádiu v piatok, 19.5.1995.

Ako súčasť kampane, ktorú v médiách zosmiešňovali, že pripomína vojenskú kampaň, každá hlavná rádio stanica v UK vysielala skladbu od 8:15 rána, okrem RADIO ONE, kde DJ rannej show Chris Evans vyhlásil, že nie je dostatočne pôsobivá, a odohral ju až o hodinu neskôr než bolo naplánované.

Ako zámerné odmietnutie zúčastniť sa kampane SONY, reakcia na jeho rozhodnutie na seba nedala dlho čakať v podobe ešte väčšieho záujmu o singel, a to najmä po urgencii fanúšikov Michela Jacksona, ktorí si tak našli iné „cesty“, ako si vypočuť skladbu.

Nino Ferretto z bristolskej HOT FM Station hral na protest Evansa nepretržite skladbu viac ako hodinu, až kým mu jeho šéf nenariadil pustiť aj „niečo iné“. A tak namiesto skladby SCREAM, nahradil skladbu – Don´t Stop Til You Get Enough.

Technicky je skladba SCREAM A stanový dvojdisk (AA), tým druhým singlom bola skladba – CHILDHOOD, súčasť aj filmu „FREE Willy 2“, avšak v porovnaní s kampaňou pre SCREAM, sa dostalo tomuto singlu len veľmi málo pozornosti v médiách a bolo nesprávne označované ako B strana.

V Amerike singel Childhood umožnil Michaelovi, aby ho hrali aj v takých rádiách, ktoré neakceptovali SCREAM. Rádio stanice v USA sú rozdelené do niekoľkých špecifických hudobných kategórií a mnoho tvz. the Adult Contemporary staníc hralo Childhood, zatiaľ čo RnB stanice hrali SCREAM.

Reakcie na SCREAM boli v UK prevažne negatívne, od DJ-ov, cez hudobných recenzentov a dokonca aj v niektorých časopisoch, kde sa z redaktorov zrazu stávali odborníci na populárnu hudbu. Napriek tomuto a zatiaľ nevydanému videoklipu v čase premiéry singla, sa ho za prvý týždeň predalo v UK 284.000 kusov.

Dostal sa tak na 3 miesto za Robson & Jerome' - 'Unchained Melody' a Pulp' - 'Common People'. To bolo pre MJ fans sklamanie, prvý materiál po 3.5 roku a nedosiahlo číslo 1, pre kohokoľvek iného by to bol úžasný úspech, ale debut na 3 mieste pre Michaela Jacksona bolo považované za neúspech.

SCREAM sa v druhý týždeň prepadol na piate miesto, aj keď sa mu podarilo dostať sa aj na 4 miesto v 3 týždeň predaja. Napriek veľkému predaju za prvé 3 týždne, jeho rebríčkové úspechy zatienili správy o „neúspechu“, keďže predtým sa Michaelové debutové single dostali až na vrchol, a média označili Michaela ako – neúspech. Avšak čoskoro museli bojovať so svojimi vlastnými slovami.

V čase, keď sa video SCREAM objavilo na obrazovkách, vrátil singel na 3 miesto v rebríčku v 4 týždeň. Aj médiá museli uznať, že video je úžasné. 6 minútové video stálo viac ako známi film - 4 svadby a jeden pohreb.

SCREAM zaznamenal v USA fantastický úspech. Stal sa najvyššie debutujúcim singlom v histórii Billboard TOP 100, keď vstúpil rovno na 5 miesto, čo sa za 55 rokov hitparády nikomu nepodarilo.

V čase keď vstupoval SCREAM do rebríčkov, záujem o HIStory album stúpal aj v medzinárodnom hudobnom priemysle. Najväčšia kampaň v histórii sa začala, vrcholila splavovaním 15 metrov vysokej sochy Michaela po rieke Temža na brehoch Londýna, ale aj ďalších európskych miest. Reakcie na toto sa zdali byť ako absolútna nedôverčivosť. Niektorí to nazvali ako vtieravé, iní zas veľkolepé, ale ako Michael neskôr o tom sám povedal, keď sa ho na to spýtali, čo tým myslel s tou sochou:

"I wanted everybody´s attention."

No a tu je jedna z najlepších recenzií, aké kedy boli napísane pre album HIStory:

Billboard, 1. júla/července 1995

Kreatívnosť, Emócia, ktorá vchádza do HIStórie

The Rythm and Blues – J.R. Reynolds

Politika, osobné útoky a senzácie, idú bok po boku, a Michaelov Jacksonov nový album History, sa môže pochváliť ako jeho najlepšie dielo. Hoci sa mnoho R&B pozorovateľov sťažuje na to, že jeho hudba je príliš popová, Jackson je skutočne univerzálny umelec. Základný kameň albumu sú jeho zdokonalené detaily – od rytmov a melódií, až po vyzbrojené texty a doplnkové zvukové efekty. Ale napriek kreatívnej precíznosti, emotívny obsah v Jacksonových vokáloch zostáva jasný a neoblomný.

HIStory má skutočný nádych trendovosti, aby zaujal poslucháča. Ale je to oveľa zložitejšie na pochopenie, aby ostalo CD v prehrávači. Pokiaľ ide o všetkých tých veľkých skladateľov, Jackson zvádza poslucháča so zaručenými prvkami a rytmom, hneď pri prvom počutí, zatiaľ čo dráždi aj dušu so skúmaním sociálneho (alebo aj romantického!) spojenia s možnosťou vytratiť sa.

Takým je aj skladba – MONEY, trocha zaťažená behom života, ale zato podporujúco intuitívna. Ďalším príkladom je aj beatová – This time Around, ktorá obsahuje aj rapové vokály Notoriousa BIG, kde Jackson sipí odvetné slová nad napadnutím jeho súkromia. EARTH SONG, so svojím prejavom nesplnených sľubov a zvyšujúcich sa progresívnych zborových refrénov, uprie dušu a umožní myšlienkam zamyslieť sa nad zodpovednosťou ľudí.

HIStory – v porovnaní s Jacksonovými poslednými 4 albumami: Dangerous, BAD, Thriller, a Off The Wall – je jasným a pokračujúcim dôkazom toho, že Jackson neustále nahráva kvalitné albumy plné rozmanitých prvkov a skúmaním samého seba. A v porovnaní aj s výberovkou toho „najlepšieho“, skladby obstáli dobre.

Negatívna stránka HIStory nemá nič spoločné s hudbou. Ironicky, obrovská kampaň, ktorú vedú EPIC a Jackson už stihla stratiť sympatie viac než len niekoľkých poslucháčov a pozorovateľov z biznisu. Možno Jacksonove osobné problémy viedli k tejto priamočiarej stratégii, ale ak nebudú opatrní, všetko sa to môžem obrátiť proti nim, kritikou más tohto projektu veľmi skoro.

Je Jacksonova hudba komerčná? Áno. Je to zlé? Nie, ak má hudba sociálne naplnený a oslobodzujúci obsah, čo aj je určite prípad HIStory.

+

Tu sú ďalšie dva články, ktoré pojednávajú o albume a jeho „úspechoch“

Svetové dešifrovanie HIStory v jeho tvorbe: Jacksonov double album má výrazný predaj – Jeff Clark-Meads

Billboard 8.7.1995

V Paríži naň kupujúci čakali celú noc. V Nemecku, prekonal predpredaj albumu BAD. Sony Australia nikdy nič podobné predtým nevidela. Tower Records v Tokiu s ním vytvorili nový rekord. A v Británii, niektorí maloobchodníci očakávajú, že ostatne ich najpredávanejším titulom až do konca roka.

V Štátoch, je 8-mim na zozname top predávaných albumov, ktoré debutovali na vrchole hitparád, odkedy začala spoločnosť SoundScan so sčítaním predajnosti v Máji/Květnu 1991.

V prvom týždni predaja bolo podľa SoundScan viac ako 890.000 predaných kusov, aj keď album nezlomil rekord predajnosti v prvom týždni pre dvojalbum, ktorý drží skupina Guns and Roses, ktorá svojim dvojalbumom – Use your illusion I a II predali 685.000 a 770.000 albumov.

Správy, ktoré následne budú prezentované, budú mať trocha iné texty – ktoré niektorí nazývajú ako chytrý marketingový ťah – a ktorý sa nakoniec ukáže, že nemá výrazný vplyv na predajnosť.

Nové vydania HIStory budú obsahovať upravené texty TDCAU, potom ako pôvodné texty boli označené ako anti-semické (BillBoard 1.7.) V mnohých častiach sveta toto nemá nejakú zberateľskú hodnotu, keďže ľudia mimo severnej Ameriky ani nevedia o tejto kontroverzii.

Dokonca aj v Británii, kde viac ako 300.000 kópií bolo dopravených v neupravenej verzii, tak tento problém nemal takmer žiaden vplyv na predajnosť.

Hovorca predajnej siete HMV pre Britániu povedal: “Nemyslím si, že by tu bola o tomto nejaká dostatočne veľká vedomosť, aby to bol určujúci faktor.“

Ako dodal, spoločnosť verí, že album ostatne najpredávanejším až do konca roka.

Ak sa pozrieme na predajnosť podľa HMV, tak History sa darilo extrémne dobre, aj hovorca Virgin Records povedal, že prvé neupravené vydanie albumu nemalo nejaký výrazný vplyv na predajnosť ako rarity a je ho dostatok na zakúpenie.

Napriek tomu, objednávky na HIStory sú jedinečné.

Vo francúzskej obchodnej sieti - Virgin Megastor - sídliacej na Champs Elysees priamo v Paríži, čakali fanúšikovia celú noc pred vydaním albumu 16.6. Podľa správ predajní sa predalo viac ako 2.000 albumov za 2 hodiny o 8 ráno, pričom objednávky presiahli 10.000 za 4 dni.

V Nemecku, podľa maloobchodných predajcov, vďaka kampani SONY, sa z HIStory stala senzácia.

V Austrálii sa podarilo urobiť viac ako 130.000 objednávok ešte pred vydaním, čo je hranica dvojnásobnej platiny, a SONY tak zaznamenala svoj predajný rekord.

Manažér predaja SONY sa k tomuto vyjadril: “Reakcie z maloobchodu sú úchvatné. Je to porovnateľné s predajom týždeň pred vianocami. HIStory sa stalo hlavnou udalosťou, ktorá vrátila kupujúcich späť do obchodov vo veľkom“.

Tento pocit prežíval aj Yoshihito Kawataki, manažér HMV v Shibuya v Tokiu, ktorý povedal: “Skutočne sa predáva veľmi dobre. Kupujú si ho nielen mladí ľudia, ale všetci, bez rozdielu veku.“ Ako dodáva, možno aj jazyková bariéra nezohrávala veľkú úlohu v kontroverzii albumu, ktorá by mala prilákať kupujúcich. Za prvé 3 dni sa predalo viac ako 2500 albumov len v Towers Store.

Skutočne, na Ďalekom Východe prekonáva očakávania, keď aj v Taipei, na Taiwane, sú zástupy kupujúcich, ktorí čakajú na otvorenie obchodov v deň vydania albumu.

V Hong Kongu, Tower aj HMV prezentujú album ako svoj najpredávanejší v ich doterajšom predaji. Ako dodávajú ich správy, album je dôkazom toho, že je populárny tak pre Číňanov, ako aj pre cudzincov. A opäť, problém s textami nemal takmer žiaden význam pre ázijsky trh.

Napriek tomu, v USA sa takáto „zberateľská“ rarita minula účinkom, napriek kampani. Riaditeľ marketingu EPIC-u, Dan Beck hovorí: “Nemyslím, že by sme to brali nejako vážne. Počul som o tejto zberateľskej „veci“. Ja neviem, ale myslím, že na toto sa nesústredíme, radšej sme za hitové single.“

Back dodáva, že EPIC je - veľmi, veľmi povzbudená prvotýždňovým predajom HIStory, a ako tvrdí, HIStory prekonal aj predaj albumu Dangerous za prvý týždeň asi o 20 %, keď v 1991 sa dostal na vrchol rebríčka predajnosti s viac ako 326.000 kusmi.

Aj ked do predaja bola započítaná aj výberovka, niekoľko ďalších Jacksonových albumov sa opäť dostalo do pop hitparády albumov, keď – Off the Wall – stúpol zo 48 na 19 miesto (s 20% nárastom), THRILLER sa vyšplhal z 35 na 27 miesto, a do prvej stovky sa vrátil aj – Dangerous na 47 miesto.

V prvý týždeň predaja sa veľmi darilo albumu aj v Španielsku a Taliansku. Podľa SONY, v Španielsku sa predalo za 2 dni viac ako 30.000 a v Taliansku viac ako 75.000 albumov.

…..............................

Kto sa smeje naposledy v „HIStory“ debakli Michaela Jacksona? - Neil Strauss, NY Times, 28.11.1996

Toto je výňatok z príspevku Robina Meltzera - „HIStory: the Story.“

The New York times publikovali článok, ktorý vyhlasoval svetový úspech albumu Michaela Jacksona HIStory. Neil Strauss napísal, že HIStory môže znamenať pre SONY celosvetový cieľ predaja s viac ako 20 miliónmi predanými kusmi 2CD setov a môže tak naplniť predpovede Sony o tom, že HIStory pôjde na dračku aj pred týmito Vianocami.

Ako dodáva: „Dnes možno povedať, že obchodná kampaň je stále v plnom prúde a v skutočnosti presahuje 18 mesačný plán SONY Music. Teraz, po 17 mesiacoch a dvoch Vianociach od vydania albumu, sa album stále dostáva do rebríčkov hitparád v Malaysii, Austrálii, Francúzsku a kdekoľvek, a ostáva naďalej horúcim predajným artiklom na trhu v tucte európskych a ázijských krajinách. Sony tak môže počítať s viac ako 100.000 predanými kópiami HIStory albumu každý týždeň. Ak zoberieme do úvahy, že ide o dvojalbum, ktorého cena sa počíta za dva samostatné albumy, to môže znamenať, že HIStory bude takmer takým zdrojom zisku, ako v prípade THRILLER-u, z ktorého sa predalo viac ako 46 miliónov kusov na ceom svete.

HIStory zaútočil na vrcholy hitparád na celom svete. V Británii sa len za dva dni predalo viac ako 100.000 kópií, a to bolo viac ako 2 a 3 miesto dohromady. Tiež prekonal rekord predaja dvojalbumu pre americký album, ktorý držali Pink Floyd iba dva týždne, o 97%. Billboard magazín napísal, že výkonní predstavitelia predaja a distribúcie boli uchvátení z takéhoto úspechu, o ktorom sa dozvedeli na výročnom kongrese predajcov, že niektorí novinári označili prvotýždenný predaj albumu za neúspech. „Kiež by sme mali aj my takýto prepadák“ - komentoval to jeden z konkurentov SONY.

10. smutné výročie: 13.6.2005 - deň, keď zvíťazila pravda

Dnes je to presne 10. rokov, od oslobodzujúceho verdiktu v prípade obvinení voči Michaelovi Jacksonovi.

13.6.2005, celý svet sledoval v priamo prenose víťazné oslobodenie Michaela Jacksona spod všetkých bodov obžaloby zo NIKDY nedokázaného sexuálneho zneužívania, sprisahania, únosu a mnohých ďalších bodov žaloby.

Obrázek

12 porotcov zo Santa Marie po štyroch mesiacoch procesu, stovkách svedkov a 30 hodinovom rozhodovaní jednoznačne uznali Michaela Jacksona za nevinného.

Obrázek

Image and video hosting by TinyPic

AKTUALIZÁCIA: toto sú fotky z dnešného dňa na jednom námestí v Mníchove:

Obrázek

Obrázek

+ ďalšie videá na youtube...

Stretnutie SK/CZ fanúšikov

Aj tento rok sa chystá stretnutie fans z SK a CZ ako spomienka na Michaela. Stretnutie prebehne u jednej fanynky v Košiciach na jej záhrade, kde bola minulý rok slávnostne odhalená Michaelova busta. Autorkou busty je sochárka D.KARTÁKOVÁ. Tešíme sa na Vás. Bližšie info neskôr na našej fb stránke. LINK

Image and video hosting by TinyPic

Vložila: Zuzcoj

Top 10 celosvetovo najpredávanejších interpretov za rok 2014

Aktuálne bol zostavený rebríček najpredávanejších interpretov za rok 2014. Michael sa umiestnil na 6. mieste s albumom Xscape (predaj - viac ako 1,5 mil. kusov).

Top 10 celosvetovo najpredávanejších interpretov za rok 2014 spolu s názvami albumov:

1. Taylor Swift – 1989

2. One Direction – Four

3. Ed Sheeran – x

4. Coldplay – Ghost Stories

5. AC/DC – Rock Or Bust

6. Michael Jackson – Xscape

7. Pink Floyd – The Endless River

8. Sam Smith – In The Lonely Hour

9. Katy Perry – Prism

10. Beyoncé – Beyoncé

Obrázek

Vložila: Zuzcoj