Rozhovor s Thomasom Mesereausom !!!

Začiatkom roka sa Thomas Mesereau zúčastnil 30 minútového rozhovoru so Stevem Murphym, pre jeho show - The Insider Exclusive. Rozhovor s "T-Mezom" bol odvysielaný v prvý marcový/březnový týždeň - a stále je dostupný na webovej stránke programu.

V rozhovore sa dotýkali mnohých právnych tém, z čoho veľká časť sa týkala Michaela a jeho procesu v 2005, ako aj problémov s rasizmom, a prípadov, ktorým sa T-Mez venuje, cenám, ktoré získal za svoju prácu a oveľa viac...

V tomto preklade sú len tie časti, ktoré sa týkali priamo Michaela, zbytok rozhovoru si môžete pozrieť vo videách, ktorých odkazy sú pod textom.

--------------------------------------- ------

2007 Rozhovor Thomasa Mesereaua - (Insider Exclusiv so Steveom Murphyom

Tom bol zvolený svojimi kolegami za jedného z "najlepších právnikov v Amerike".

Bol tiež vyhlásený za jedného zo "100 najvplyvnejších právnikov v Kalifornii, podľa the Los Angeles Daily Journal.

Získal aj cenu "Jerry Giesler Memorial Award".

Spolu so senátorkou New Yorku Hillary Clintonovou, dostali prezidentskú cenu "President's Award".

Od národnej asociácie černochov v kriminálnej spravodlivosti (NABCJ - Nation Association of Blacks of Criminal Justice) získal humanitárnu cenu "Humanitarian Award"

Thomas Mesereau, so svojou právnickou firmou - Mesereau & Yu, LLP - je jedným z najlepších právnikov v Amerike. Očistil meno hudobnej legendy Michaela Jacksona vo všetkých jeho bodoch obžaloby v ostro sledovanom procese v Santa Marii. Jeho reputácia ako právnika je neporovnateľná.

Pre príklad, v jednom roku pán Mesereau dosiahol 7 oslobodení spod žalôb a 2 rozpustené poroty, ktoré nedospeli k jasnému záveru. Vyhral mnoho vysoko profilových kriminálnych, civilných a administratívnych procesov pred sudcami a porotami, v ktorých boli zahrnuté aj obvinenia z na cti utrhania, bezpečnostných podvodov, zložitých obchodných sporov, vrážd, sexuálneho zneužívania ako aj prípady s trestom smrti.

V tomto exkluzívnom rozhovore, Tom hovorí o úspešných stratégiách v súdnej sieni, technikách krížového vypočúvania, pozadia prípadu Michaela Jacksona, a jeho rozsiahlej humanitárnej práci pre chudobných, ľudí v núdzi, utláčaných..., ktorá mu vyniesla mnoho ocenení za jeho jedinečnosť ako právnika a jeho presvedčenie o rovnakej spravodlivosti pre všetkých.

Moderátorka Barbara Walters ho označila na "10 najfascinujúcejších ľudí".

GQ Magazine - ho vyhlásil za - "Muža roka 2005"

------------------

Tu si môžete stiahnuť originálny rozhovor, cca. 28 minút, 60.7MG

Location 1: LINK l

Location 2: LINK 5.mov

+

... rozšírená verzia

Location 1: LINK l

Location 2: LINK 6.mov

----------------------------------------- ---------

Rozhovor o Michaelovi Jacksonovi

Keď ste sa pozerali na porotu, povedali ste im, že je to na ich zodpovednosti dodržiavať ústavu ? A aby sa nedali ovplyvniť mediálnym cirkusom, ktorý môže prípad zasiahnuť ?

Nuž, urobil som to rozdielnymi spôsobmi. Predovšetkým, keď je to prípad ako Michaela Jacksona, keď kladiete potencionálnym porotcom otázky na samotnom začiatku prípadu, stále som zdôrazňoval problémy s médiami. Ako, či čítajú noviny ako National Enquire, či čítajú nejaké konkrétne noviny, alebo pozerajú konkrétne televízne programy...

Takmer každý mal nejakú predstavu a premýšľal nad tým….

A tiež sa ich pýtam, a takmer ich vyzývam - "môžete sa povzniesť nad to, čo čítate a zdieľať len dôkazy a riadiť sa zákonom" ? A to stále zdôrazňujem a oni sa toho držia.

Očakávate, že osoba, ktorej kladiete takúto otázku, vám aj odpovie pravdivo.

Niektorí moji kolegovia si myslia, že som v tomto naivný. Ale ja si myslím, že väčšina ľudí, ktorí chcú byť v porote skutočne nezávisle a inteligentne a s odvahou robia len to, čo je správne.

......

A teda prípad Michaela Jacksona... Koľko porotcov prešlo takýmto vaším spôsobom výberu, aby sa dostali do poroty ?

No, vyberalo sa to veľmi rýchlo. Väčšina ľudí si bola vedomá, že by sme strávili celý mesiac výberom poroty, ale nakoniec nám to trvalo asi len deň alebo dva. Sudca urobil rázne opatrenie, a skrátil čas na vypočúvanie potencionálnych porotcov asi na 20 minút pre osobu. A tak som sa snažil zamerať na podstatné veci, byť jasný a rýchly v otázkach, ktoré od nich chcem. A zdôraznil som práve tie problémy s médiami, a aby nesúdili a nehodnotili niekoho pred tým, ako budú môcť byť prezentovaní s dôkazmi.

Pýtal som sa na klamanie detí. Pýtal som sa možnosť rodičov, že by svoje deti žiadali, aby niekedy klamali, alebo by ich prinútili klamať. Takto rýchlo som sa dostal k podstate toho, čo som považoval za dôležité.

Zistili ste, pokiaľ hovoríme o tom, že by deti klamali, alebo že by si povedzme niečo nepamätali, či boli zmetený tým, čo im nahovoria dospelí ako ich rodičia..., teda dospeli ste k tomu, že by deti automaticky hovorili pravdu, alebo čo zvyčajne zistíte ?

Zistím oboje. Viete, deti sú veľmi spontánne. Ale deti môžu byť donútene k tomu, čo je správne, alebo nesprávne, ale to závisí od toho, kto ich ovplyvňuje.

V tomto konkrétnom prípade sme sa snažili dokázať, že tu bola história toho, ako tieto deti klamali na žiadosť, alebo pod vplyvom oboch rodičov. A myslím, že sme to dokázali jednoznačne.

Je v procese nejaký čas, keď sledujete dôkazy, kde viete, že deti boli ovplyvnené rodičmi, je tu povedzme niečo ako - nevhodná aktivita vyšetrovateľov. Je tam nejaký čas, keď sudca povie - videl/počul som toho dostatočne... ?

Zriedka kedy

Zriedka kedy ?

Zriedka. Myslím, že sudcovia nechajú radšej rozhodovať porotu. Oni veria v náš súdny systém. Je to ojedinelé, že by sudca vyčlenil takýto prípad na mimosúdnu dohodu, aj keď to sa už stalo. Nebol to prípad, kde by boli zahrnuté deti, bol to podvod bezpečnostných pracovníkov. A po 11 týždňoch, veľmi skúsený sudca sa na mňa pozrel a povedal: "Nikdy som to predtým nerobil, zamietam tento prípad. Nepripustím ho pred porotu v záujme spravodlivosti." Ale takéto niečo sa deje len málokedy.

................................

Spoliehate sa na svoju prípravu a vaše veľké vyšetrovanie, správne ?

Absolútne. Vyšetrovanie je kľúč, konkrétne v kriminálnom prípade, kde štát alebo federálny vláda, vám kladie polená pod nohy, cez mnohé prekážky.

A vy ste mali v prípade Michael Jacksona takéto prekážky, však ?

Nikdy som niečo také nevidel. Jedna z razii na jeho ranči bola vykonaná 70 policajtmi. Je to až smiešne, že sa teraz prokuratúra obhajuje, že takýto počet bol zbytočný...

Veď sú to peniaze daňových poplatníkov. Je niečo vo vnútri procesu, ak hovoríme o Michaelovi Jacksonovi, alebo niečo v akomkoľvek prípade, čo verejnosť nikdy nepočuje. O čom teraz môžete hovoriť. Aké sú niektoré z takýchto faktov ?

Nuž, je tam mnoho veci, o ktorých by som mohol hovoriť.

Tak povedzte aspoň niektoré z nich.

No, problém, ktorý tu je neustále je v tom, že sú tu vždy nejakí ľudia, ktorý chcú byť v prípade zapojený za každú cenu, alebo právnici, ktorí by povedali alebo urobili čokoľvek, len aby sa dostali k prípadu, a boli v médiách. Oni takto znevažujú našu prípravu, lebo my sme na tej druhej strane. A toto odpútavalo pozornosť. Neustále som to musel riešiť. Nechcel som to, dôležité bolo sústrediť sa na prípad a poraziť vyšetrovateľov. Ale keď som neustále počúval o tom, že sa nejakí právnici snažia dostať do prípadu, tak som musel nejako zasiahnuť.

Ako by boli oni do toho zapojený ?

Asi tak, že sa nejako dostali k niekomu, kto sa poznal s Michaelom Jacksonom, a snažili sa presviedčať, že patria k prípadu, a že majú nejaké stratégie, ktoré by pomohli prípad odstrániť. Bolo to divné, ale pokúšali sa o to.

.......................................

Krížový výsluch. Ak niekoho krížovo vypočúvate, aké techniky používate, aby ste účinne rozložili ich výpovede ?

Závisí to od svedkov a tiež aj problému

Ale vráťme sa k prípadu Michaela Jacksona. Čo ich kľúčoví svedkovia ?

No, oni mali veľa takzvaných kľúčových svedkov. Priamo v rodine to bol chlapec, ktorý tvrdil, že bol zneužitý. A tu musíte byť veľmi opatrný, pokiaľ máte dieťa ako svedka, aby ste nevyzerali násilne. A tiež nemôžete mať súcit len preto, že je to dieťa. V tomto prípade som išiel proti sebe. Myslel som, že na svoj vek, je ten chlapec dosť vyspelý, a že sa mu páči byť v centre pozornosti a na to bol asi dobre pripravený, a že bol na to asi ďaleko viac prispôsobený, než aby chcel, čo si porota má myslieť.

A tak som išiel priamo naňho, riskoval som a bol som dosť agresívny. Chcel som ukázať tu druhú stranu jeho osoby, a myslím, že sa mi to podarilo. Veľmi rýchlo zmenil svoje správanie, keď som naňho zaútočil. Myslím, že ani nevedel čo povedať o inom prípade, kde sme dokázali klamstvá na príkaz rodičov.

Hovoríte o prípade JC Penny ?

Správne. To bol ten prípad, kde sme dokázali, že táto rodina obvinila bezpečnostnú službu JC Penny zo sexuálneho obťažovania a týrania, čo nebola pravda. A tak som sa rozhodol ísť priamo po tomto chlapcovi v tomto prípade. Nešiel som po jeho bratovi a sestre, ktorí tiež vypovedali tak tvrdo, ale ukázal som mnoho nezrovnalostí a problémov v ich výpovediach. A čo bolo zaujímavé je, že každý člen z tejto rodiny povedal, že nikdy navzájom nehovorili spolu o tomto prípade, čo podľa mňa až udivilo porotu a tí si určite povedali že - "hovoria naozaj pravdu ?"

Áno, a žili pod jednou strechou.

Správne.

Spravodlivosť celebrít. Mnoho ľudí hovorí, že bohatí ľudia môžu mať v procesoch iný prístup, viete, že si môžu kúpiť to, čo chcú, oslobodenie. Je to pravda ?

To vôbec nie je pravda. Celebrity majú zdroje, ktoré sú voči nim, aké nemá nikto iný. V prípade Roberta Blakea tu bolo najväčšie vyšetrovanie v histórii okrsku Los Angeles, dokonca väčšie ako u OJ Simpsona. Stovky tisíc dokumentov, polícia prechádzala celou krajinou, vypočúvala asi každého koho mohli nájsť a kto mal niečo s Robertom Blakeom.

Prečo je to tak, lebo chceli vyhrať ?

Áno, chceli vyhrať, ak je to mediálne veľmi sledovaný prípad, a každý chce pred verejnosťou vyhrať. A v prípade Michaela Jacksona som nič podobné nevidel.

Boli tu dve veľké poroty na začiatku 90 rokov, veľká porota v našom prípade, mate tu vyšetrovateľa, ktorý je osobne zapojený do vyšetrovania, keď cestuje po krajinách, prinajmenšom v Kanade a Austrálii, len aby našiel svedkov. A k tomu je tu webová stránka, ktorá má za cieľ hľadať svedkov alebo obete.

Bolo tu zapojených viac zdrojov, ako pri akomkoľvek sériovom vrahovi, o ktorom som kedy počul.

A čo právnici, niekedy, ktorí sú zapojení do takýchto prípadov. Niekedy sa sami snažia byť v médiách a prilákať na seba pozornosť viac než na klienta, však ?

Predovšetkým, ide o to, že ide o celebrity, ktoré prichádzajú akoby z iného sveta. Sú spojený so svetom zábavy, televízie, kamier, štúdií. A to je absolútne iný svet než súdna sieň.

A to čo sa deje v súdnej sieni je tak odlišné, ale oni o tom nevedia. Aj s tými všetkými TV programami o súdnych prípadoch a právnom systéme zo súdnej siene, oni to považujú, že sú mimo toho. Ale v skutočnosti nie sú. A čo sa deje v súdnej sieni, je tak odlišné, že im musíte dať vedieť, že "vy nepoznáte ich svet. Môžete si to myslieť, ale v podstate neviete o čo ide. Vy sa musíte riadiť mojimi nariadeniami. Musíte veriť tomu, že ja poznám tento systém, v ktorom pracujem."

A je niekedy dosť ťažké, aby si celebrity uvedomili, že nemajú kontrolu nad takouto situáciou, aby boli schopný existovať tak, ako sú na to zvyknutý.

Áno, to je dobrý príklad, pretože myslím, že predtým ako ste sa dostali do prípadu, Michael tancoval na streche svojho auta, však ?

No áno, predtým ako som prišiel.

A aký druh konverzácie ste mali, aby ste mu povedali, že - toto nemôžeš robiť ?

Ja ani nechcem ísť do nejakých konverzácií s klientom na to, aby som mu povedal toto. Ja som bol vyzvaný PR, ktorí ma upozornili na to, aby som tomu predchádzal.

Viete, že bola veľká party na Neverlande, pre médiá. Bol to prvý deň, keď sa objavil na súde. A prišiel neskoro. Vtedy sa postavil na strechu auta. Média vtedy uverejnili veľké stretnutie jeho právneho a finančného manažmentu v hotely v Beverlly Hills, čo bolo podľa mňa, nanajvýš nevhodné. A mne sa nepáčil najmä ten spôsob, že každý chcel profitovať na jeho účet, a stať sa hviezdami.

Ja som sa to snažil nejako upokojiť. Bral som ohľad na zákaz sudcu. Aj preto som nechcel kamery v súdnej sieni. Predpokladal som, že média nebudú chcieť čítať súdne dokumenty a vedel som, že sa dostane na verejnosť aj mnoho nechutných vecí.

Vedel som, že je tam len 13 ľudí, ktorí boli prednostne dôležití. Sudca a 12 porotcov. Boli oveľa dôležitejší ako svetové médiá, kamery, či reportéri. Oni boli tí, s ktorými ste chceli vyhrať, alebo všetko prehrať.

V prípade Michaela Jacksona som povedal, aby neboli prítomné kamery, pretože by to mohlo negatívne ovplyvniť každého. Nechcel som, aby si svedkovia zapli TV a sledovali, čo povedali svedkovia predtým a potom sa pripravili na svoje výpovede. Takže to skutočne závisí od prípadu, ale aj tak som znepokojený nad tým ako kamery ovplyvňujú ľudí.

Keď ste zapojený do prípadov celebrít, ako sa snažíte udržať sa pri zemi, tak aby ste nepodľahli takejto situácii, a aby vás to nezmohlo ?

Viete, je to niečo ako atletika. Na druhej strane máte oponenta. osobne nemáte nič proti nemu, ale sami sa dostanete do situácie, keď ich chcete nejako dočasne odstaviť, keď sa pokúšate vyhrať

V prípade Michaela Jacksona som každý deň vstal a povedal si: "Médiá sú proti tebe. Snažia sa prekrútiť to, čo sa deje v súdnej sieni. Chcú vidieť odsúdenie, pretože to znamená viac príbehov, viac odporných filmov a relácií o vzostupe a páde Michaela Jacksona."

A tak som k tomu zaujal postoj - oni nie sú tvoji priatelia. Nie sú tam na to, aby ti pomohli. Vyhni sa im. Snažia sa ťa podplatiť.

Snažili sa na mňa pokrikovať, chceli odo mňa nejakú reakciu, v snahe, že im zamávam, alebo sa usmejem, či urobím niečo, na čo sa sústredia. A ja som sa snažil vyhnúť sa tomu ako sa dalo. A nechcel som, aby sa právnici okolo mňa tvárili, že je všetko v poriadku. Išlo tu o prácu.

Musím povedať, že dvaja moji obchodní partneri Susan Yu a Bob Sanger mali rovnaký postoj. Vyšli sme z našich áut, a nemávali sme na nikoho, mali sme prácu.

Po verdikte, bol som zahrnutý stovkami telefonátov každý deň, listy prichádzali každý deň, ľudia mi posielali stovky boxov dokumentov. Ani neviem čo s tým, a pritom si robím len svoju prácu najlepšie ako viem.