Thomas Mesereau mluvil o procesu

Thomas Mesereau, potom ako víťazne obhajoval Michaela v Santa Barbare, sa opätovne vrátil do mesta, aby pred asi 200 ľuďmi prednášal o úlohe médií v prípadoch celebrít v - The Fess Parker DoubleTree Resort. Publikum bolo zaujaté jeho prejavom, ako sa procesy stávajú dôležitou súčasťou americkej spoločnosti, pričom použil ako príklad Michaelov proces - najsledovanejší kriminálny proces v dejinách.

Počas jeho 1 a pol hodinového prejavu, poukázal na bulvárne médiá, ktoré v snahe za senzáciami prekračujú hranice, proti ktorým sa veľmi ťažko bráni, najmä keď dochádza k prekrúcaniu faktov.

Vyjadril sa aj k Thomasovi Sneddonovi - prokurátorovi, ktorý podľa neho mal zúrivé a kruté útoky proti jeho klientovi (Michaelovi). Ocenil ale sudcu Rodney Melvilla za to, že sa snažil udržať proces v čo najlepšom priebehu, a aj svojho spoluobhajcu Roberta Sangera.

T-Mez, ktorý od procesu bol zaradený medzi najslávnejších obhajcov, ale aj do takých ankiet ako - 10 najfascinujúcejších ľudí Ameriky, alebo ako jeden z mužov roka, si pri prejave spomenul na to, ako mu jeden bulvárny reportér zavoval:

"Tento reportér povedal: Dajte mi nejaké šokujúce dokumenty a ja vám poviem kto s kým spí v úrade štátneho zástupcu.

Ja som povedal: Predovšetkým, je tu zákaz súdu hovoriť o prípade, a ja to neporuším. Po druhé, je mi jedno kto s kým spí."

Publikum sa na tom začalo smiať. Tiež spomínal, čo sa dialo počas príprav na proces, prečo chcel, aby proces ostal v Santa Marii, prečo si vyberal takých porotcov a svedkov akých zvolil, a ako sa vyrovnával s nevraživosťou médií a jeho dennom programe, dlhých prechádzkach so Susan Yu (jeho priateľkou), vitamínoch a dobrom jedle..., a o odvrátenej strane mesta, kde húfy žurnalistov prebývali počas procesu. Poznamenal, že právnici by mali odolať kamerám a sláve, a naproti tomu sa sústrediť na "záujmy klienta“, tak aby zámerom bolo vyhrať proces v súdnej sieni, a nie pred médiami.

A Michaelov proces opísal tak, že médiá to naproti tomu, aby to boli správy, podávali ako zábavu, keď si TV pozývali do svojich programov právnych analytikov, ktorí ani neboli v Santa Barbare na to, aby mohli podať konkrétne predstavy o priebehu procesu a dôkazoch, ktoré nikdy nevideli.

Dodal, že mnoho jeho kolegov ho nahovárali, aby tento prípad presunul zo Santa Marie, kvôli svojej konzervatívnej povahe obyvateľov, ale on odmietol, aby sa sám presvedčil ako skončí prípad.

"Pred procesom som sa vybral do mesta a miestnych barov a reštaurácií, mal som na sebe len džínsi, a nič nerobil. Po niekoľkých týždňoch som došiel k tomu, že ľudia tu nie sú zaujatý voči Michaelovi - v podstate oceňovali jeho prítomnosť v tejto komunite ľudí..." – povedal Mesereau.

Obyvateľov opísal ako "konzervatívnych", ale nezávislých, preto bola Santa Maria vhodný na to, aby proces bol férový.

Aj keď pri výbere porotcov mal svojho poradcu pre porotu, nakoniec sa riadil svojim inštinktom o to viac, keď si vyberal porotkyne, ktoré mali svoje deti a teda rozhodovali v tomto prípade zneužívania detí. Ako povedal, veril, že ony budú viac otvorené a budú mať viac pochopenia pre Michaela, najmä keď sa "bláznivý" vyšetrovatelia snažili vykresliť Michaela ako - asexuála, homosexuála a čudáka.