Spomienky na nahrávanie Thrilleru

Matt Forger, ktorý stál pri nahrávaní albumu Thriller, si zaspomínal na to, ako sa mu spolupracovalo s Michaelom a celým tímom ľudí počas nahrávania abumu.

Obrázek

On bol zodpovedný za technickú časť nahrávania, kde pôsobil ako konzultant.

V telefonickom rozhovore zo svojho domu v Chatsworth, California (USA) spomína:

"Kedykoľvek potrebovali pomoc, vždy som bol nablízku.

Som osoba, ktorá pozná všetky malé detaily a časti, ktoré sú aj skryté, a viem aký majú význam."

Rozhovor mu pripomenul spoluprácu s Quincym a Michaelom, ako aj Bruceom Swiedenom a Rodom Tempertonom.

"V tom čase sa všetko nahrávalo na 24 palcové analogové pásky. Podstatná časť mojích povinností bolo zabezpečiť plynulosť systému, ktorý nám mal dovoliť využiť čo najviac 24 palcových pások, aby sme mohli využiť jednotlivé stopy tak, ako si to Quincy a Michael predstavovali."

Ako príklad, Forger spomenul, ako nahrávali skladbu Thriller s 12 páskami, s 24 stopami na každej.

"Práca na albume Thriller je jedno z tých období, ktoré som si vo svojom živote skutočne užíval. Boli to časy plné výziev. Nič nie je lepšie ako to, keď viete, že po ťažkej práci vidíte, že ste dosiahli istý stupeň úspechu. Bol to taký odmeňujúci pocit."

Forger hovorí, že jadrom vzrušenia bolo aj to, keď Michael pozval niekoľkých slávnych umelcov na nahrávanie.

"Zoznam hudobníkov, ktorý se mali, by vo vás zanechal pocit, že je to niečo senzačné, niečo fantastické."

Jeho osobným favoritom je skladba - Beat It.

"Pracoval som s Eddeie Van Halenom. Všetky tie skladby sú tak dobré, mnoho z nich sú jedinečné a svojim spôsobom štýlové."

Forger si so smiechom spomína na otázku, či sa mu ušlo niečo z toho veľkého zisku z predaja.

"Bol so vedúcim technikom v štúdiu, takže som za to mal svoj plat. Ale niektoré veci som urobil sám, takže mohol som si niečo prilepšiť ako štúdiový technik. nedostal som ale žiadne tantémi, čo je dosť smutné."

Forger pokračoval v spolupráci s Michaelom na jeho albumoch BAD, Dangerous a HIStory. Ešte v roku 1991 bol privolaný na spoluprácu na nové nahrávky, pre výberovku, ako aj v 2004 pre boxset - Ultimate Collection. Až dodnes udržuje s Michaelom kontakt.

"Občas s ním hovorím. Niekoľko krát ročne. Nikdy neviem, Michael nie je typ človeka, ktorému len tak zavoláte, on zavolá sám."

Forger vraví, že práca v štúdiu s Michaelom mu dala mnoho spomienok, ktoré si bude pamätať. Tiež pracoval na duete Michaela s Paulom McCartneym.

"To bola skutočne vec, na ktorú si pamätám, akoby to bolo dnes. Skutočne zvláštny moment. V tom čase som sa mal stretnúť s Pulovou manželkou Lindou, Georgom Martinom a Geoff Emerickom, mužom, ktorý bol technikom na väčšine najväčších skladieb The Bealtes."

Forger hovorí, že práca na albme Thriller mu ukázala dôležitosť tímove práce