Thriller už NIE JE najpredávanejším albumom v USA!

Podľa aktuálnych správ, americká hudobná asociácia RIAA, ktorá štatisticky udeľuje hodnoty predajnosti a platinové a diamantové platne, zverejnila správu, podľa ktorej album najväčších hitov skupiny The Eagles - Their Greatest Hits 1971-1974, ktorý bol vydaný v roku 1976,, získal 38x platinovú hodnotu, teda ekvivalent 38 miliónov predaných albumov v USA, a oficiálne sa stal nejpredávanejším albumom v USA.

king_michael2

Pred 18 mesiacmi udelila RIAA albumu Thriller (iba) 33x platinu, teda ekvivalent 33 miliónov predaných albumov v USA.

Už dlhé roky sa ale špekuluje, ako magicky rýchlo rastú "predajné čísla" práve tejto americkej skupine, ktorá neustále súperí s albumom Thriller, pritom sa až podozrivo často objavujú čísla, ktoré akoby sa objavili z ničoho nič.

V roku 2013 začala podľa nových pravidiel, rovnako ako Billboard, započítavať do predajných ekvivalentov aj streamovanie na sociálnych sieťach a downloady skladieb, ktoré sa potom započítavajú ako celý album.

1500 streamov sa počíta ako jeden celý album, a 10 downloadov ako jeden celý album.

RIAA rovnako aktualizovala aj ich ďalší album Hotel California, ktorému udelila 26x platinový status, teda je tak tretím najpredávanejším albumom v USA, hneď za druhým Thrillerom s 33x platinou.

Samozrejme, média okamžite šíria propagandistickú rétoriku, že Michael Jackson ako kráľ popu bol zosadený z trónu, samozrejme, anti-jackson agenda prišla práve v čase 60. výročia narodenín, a médiá už šíria túto propagandu ako užitočný nástroj s podprahovým tvrdením, že je to najpredávanejší album všetkých čias, pritom ide len o USA, no i tak so záhadnými číslami, ktoré akosi zaujímavo prišli vďaka streamom a downloadom, otázne je, či skutočne ľudia tak masívne sledujú online ich skladby a sťahujú si ich..., ak sa doteraz, aj s novými pravidlami ich albumy takmer vôbec neobjavujú už v nových rebríčkoch, kde naopak, sa Michaelove albumy stále kdesi držia, najmä v katalógových štatistikách Billboardu.

Zaujímavé štatistiky má naša pravidelná stránka informácií o skupine The Eagles - LINK

Ako aj o Michaelovi Jacksonovi: LINK

+

LINK

Podľa rôznych informácií, ktoré sa začínajú objavovať, pretože stále viac a viac ľudí sa zaujíma o to, odkiaľ sa vzali tieto magické čísla pre the Eagles, niektorí už zistili, že prvý platinový status, teda predajnosť 1 milióna, získal album v roku 1976, no v roku 1990 to bolo 12 mil., čo je logické, pochopiteľné, reálne.

ALE v roku 1995, číslo narástlo o takmer dvojnásobok, na 22 mil. údajne predaných albumov.

V roku 1999 to už bolo 26 mil. albumov, a potom dlho dlho nič až v roku 2006 sa dostali na 29 mil. albumov, a tým akože prekonali aj Thriller, ktorý v tom čase mal 28 mil. predaných albumov v USA.

Takže v rokoch 1990 a 2006 sa takouto logikou malo nejako dostať do predaja viac ako 17 mil. albumov, čo by bolo viac ako 1 mil. albumov ročne, a tie by sa mali nejako v štatistike predajností hitparád objaviť, nič také tam nie je, a to podľa oficiálneho štatistického zdroja SoundScan, ktorý určuje hitparády predajnosti Billboardu, a podľa presne tohto zdroja sa v danom období 1990-2006 predalo len nejakých 5 mil. albumov.

Od roku 2006 do 2010,kedy sa začali počítať nové formy online predaja , napr. download, sa predalo iba 500 tisíc albumov.

RIAA prakticky degradovala oficiálne zdroje, a spolieha sa iba na údaje, ktoré jej poskytne vydavateľ umelcov, ten zaplatí za certifikáciu, a je to.

SoundScan má svoj vlastný systém, ktorý zodpovedá najreálnejším podmienkám predajností, lebo z toho idú priame zisky, a aj dane sa odvádzajú, lebo ide o predaj z predajní a online poskytovateľov.

Podľa RIAA sa z Thrilleru v rokoch 1985-1990 predalo iba 1 mil. albumov....

Tu je prehľad fiktívnych čísel predajnosti v porovnaní oboch albumov podľa stránky RIAA:

Greatest Hits 1971-1974

riaa_fake_eagles

Thriller

riaa_fake_eagles