Súd uznal pohľadavku Quincy Jonesa

Quincy Jones vysúdil 9.4 milióna dolárov ($9,423,695)

Podľa poroty, ktorá rozhodovala v žalobe, v ktorej Jones žiadal 30 mil., že má narok na necelych 10 mil.

V zásade porota uznala, že MJ Estate porušili zmluvu, čo aj uznali pred pár rokmi, ale hodnota peňazí, ktoré nedoplatili Jonesovi prekračuje pôvodných 3 mil. dolárov, ktoré Jonesovi ponúkli ako mimosúdne vyrovnanie.

Vo svojom vyhlásení právnici MJ Estate uviedli, že napriek tomuto rozsudku považujú tieto peniaze za neoprávnené.

Podľa nich toto rozhodnutie redefinuje právny jazyk zmlúv, pretože 40 rokov Jonesovi nevadili podmienky, za akých pracoval pre Michaela Jacksona, a že, ako Jones na súde priznal, ich ani nikdy nečítal a ani sa nimi neriadil.

Predseda poroty Duy Nguyen pre média povedal, že hlavnou časťou ich rozhodovania boli samotné pracovné zmluvy, ktoré pochádzali z rokov 1979-1985, a že aj výpoveď Jonesa na súde bola nápomocná v pochopení problému.

Dodal, že aj keď mnohí členovia poroty sa považujú za fanúšikov Michaela Jacksona, chceli, aby dosiahli rozumný kompromis na základe faktov, napr. aj ten, že MJ Estate/Sony urobili niekoľko chýb, a v skutočnosti nevyplatili Jonesovi peniaze, na ktoré by mal mať nárok.

Porota rozhodovala hlavne o tom, čo je a čo nie je možné považovať za nahrávku, šou a v akej súvislosti sú autorské práva na čo.

Spor bol najmä o pôvodné nahrávky, ktoré neskôr použili vo dokumente Michael Jackson's This Is It (2009) a vo dvoch predstaveniach Cirque du Soleil. Jones tvrdill, že pri tvorbe spomínaných projektov neoprávnene pozmenili skladby, na ktorých spolupracoval, a prišiel o honoráre za produkciu skladieb. Dodal tiež, že mal zmluvné právo na úpravu piesní.

"V tomto procese nešlo o Michaela, ale o ochranu kompletnej práce, ktorú sme všetci spolu urobili v nahrávacom štúdiu a tiež o odkaz toho, čo sme vytvorili," uviedol 84-ročný Jones. "Pozerám sa na tento verdikt ako nielen na moje víťazstvo, ale aj víťazstvo zastupujúce práva všetkých umelcov," dodal.

Napriek tomu, Jones len zo spolupráce s Michaelom Jacksonom počas jeho života zarobil viac ako 100 miliónov dolárov, a od jeho smrti ďalších 19, a teraz vysúdil ešte ďalších takmer 10 mil., čo je v podstate rovnaká suma, akú žiadal Jones už v roku 2013, keď následne jeho právnik vyrukoval so sumou 30 mil.

Právnici MJ Estate sa ešte pred rozsudkom vyjadrili, ak súd uzná menšiu sumu, nebudú sa odvolávať, 1/3 z pôvodnej nie je tým dôvodom....