Paul McCartney zažaloval Sony/ATV

Anglický hudobník a spevák Paul McCartney zažaloval spoločnosť Sony/ATV Music Publishing. Federálny súd v New Yorku žiada o potvrdenie, že na budúci rok bez problémov získa späť svoj podiel na autorských právach na skladby jeho niekdajšej kapely The Beatles.

Obrázek

Ide o 267 piesní, ktoré od septembra 1962 do júna 1971 zložil McCartney s už zosnulým Johnom Lennonom.

Obrázek

Autorské práva na tieto skladby The Beatles boli súčasťou katalógu ATV, ktorý obsahoval celkovo približne 4000 skladieb.

Tento katalóg pôvodne ešte v roku 1985 kúpil Michael Jackson za 47,5 milióna dolárov. O desať rokov neskôr sa spojil so Sony, čím vznikol spoločný katalóg Sony/ATV, v ktorom mal Michael 50-percentný podiel.

Obrázek

Ten však vlani v marci Sony odkúpila od Michaelovej pozostalosti za 750 miliónov dolárov.

McCartney v žalobe tvrdí, že už od roku 2008 upozorňuje predstaviteľov Sony/ATV Music Publishing, že chce získať späť svoj podiel na autorských právach, ako mu to zaručujú americké zákony.

Sony/ATV však podľa neho doteraz neuznala, že autori skladby majú právo ukončiť presun autorských práv na svoje diela.

McCartney sa preto obrátil na súd, aby získal potvrdenie, že svoj podiel na autorských právach získa späť.

Prvou skladbou, ktorú by McCartney mohol získať späť, a to v októbri 2018, je Love Me Do. Zvyšok katalógu by mal nasledovať v ďalších rokoch, pričom celý proces by mal byť ukončený v roku 2026.

Sir Paul požaduje, aby súd potvrdil, že jeho nároky právne neporušujú žiadny kontrakt ani zmluvu, ktorú by Sony/ATV mohla použiť proti nemu. Spoločnosť sa vyjadrila, že voči McCartneymu prechováva „najvyšší rešpekt“.

„So sirom Paulom, ako aj dedičmi Johna Lennona sme desiatky rokov spolupracovali na ochrane, zachovaní a propagácii dlhodobej hodnoty tohto katalógu,“ uviedla spoločnosť vo vyhlásení s tým, že podanie žaloby ju „sklamalo“. Sony/ATV označila McCartneyho krok za "zbytočný a predčasný".

KOMPLETNÁ ŽALOBA - LINK