Reakcie žiadne

MJ Estate na reakcie fanúšikov a ich žiadosti, či nemôžu podať žaloby na bulvárne média, odpovedali jednoducho - nemôžu, zákony sa nevzťahujú na nežijúce osoby:

There is no basis for the Estate to take any legal action. Libel and slander laws, unfortunately, do not extend to the deceased. Please also keep in mind the source of this article - a sensationalist tabloid that regularly publishes untruths.

Regards,

Alicia

MJOnline

The Official Online Team of The Michael Jackson Estate™

Odpoveď úradu šerifa v Santa Barbare, 21.6. ako reakcia na otázky médií:

Update (June 21, 3:40 p.m.): A representative from the Santa Barbara County Sheriff’s Office released the following statement to Vanity Fair regarding the documents published by Radar Online:

Some of the documents appear to be copies of reports that were authored by Sheriff’s Office personnel as well as evidentiary photographs taken by Sheriff’s Office personnel interspersed with content that appears to be obtained off the Internet or through unknown sources. The Sheriff’s Office did not release any of the documents and/or photographs to the media. The Sheriff’s Office released all of its reports and the photographs as part of the required discovery process to the prosecution and the defense.

The documents with a header titled Sheriff’s Department that contain a case number appear to be Sheriff’s Office documents. The photos that are interspersed appear to be some evidentiary photos taken by Sheriff’s investigators and others are clearly obtained from the internet.

LINK

Vo vyhlásení úradu šerifa sa uvádza, že oni nevydali žiadny materiál ani fotografie pre médiá, a ten, ktorý bol zverejnený je nejaká kópia, ktorú mal vo vlastnej úschove jeden z pôvodných vyšetrovateľov a sú prezentované cez neznáme zdroje=bulvár alebo internet.

Všetky materiály boli zverejnené pre obe strany počas vyšetrovania, teda žalobu aj obhajobu.