ŠOK: Hudobník PRINCE zomrel

Všetky detaily a informácie o šokujúcej smrti Princa nájdete na každom spravodajskom potráli.

Vo veku 57 rokov dnes zomrel americký spevák, multiinštrumentalista a herec Prince.

Obrázek

Svetové tlačové agentúry najprv priniesli správu o tom, že v Princovom dome našli mŕtveho človeka. Polícia aj lekári však odmietli médiám jeho identitu potvrdiť. Princova mediálna agentka Yvette Noel-Schure neskôr AP povedala, že spevák skutočne zomrel. Podľa správ serveru TMZ.com speváka hospitalizovali pred pár dňami v Illinois kvôli chrípke. Minulý týždeň takto zrušil dva koncerty v Atlante. Príčinu smrti však určí až pitva.

Obrázek

Prince, celým menom Prince Rogers Nelson, sa narodil 7. júna 1958 v Minneapolise v Minnesote. Debutoval v roku 1978 albumom For You. Odvtedy ponúkal nové nahrávky takmer každý rok. Bol známy vďaka svojmu originálnemu prejavu, s ktorým v hudbe spájal prvky funku, rocku či r'n'b a v mnohokrát divokých kostýmoch predvádzal na pódiách energické vystúpenia. Svoje prvé albumy vydával na prelome 70. a 80. rokov, kedy mala jeho tvorba výrazne popový charakter.

Obrázek

Medzi jeho najznámejšie albumy patrí Diamonds and Pearls z roku 1991 či Black Album vydaný o tri roky skôr. Jeho doterajšia tvorba obsahuje hity ako Purple Rain, Cream či I Wanna Be Your Lover1999, When Doves Cry, Let's Go Crazy, Kiss, Batdance, Gett Off či The Most Beautiful Girl In The World.

Obrázek

Multiinštrumen­talista a spevák Prince napísal stovky skladieb pre seba, ale aj iných umelcov a doposiaľ nahral 39 štúdiových albumov. Za posledných osemnásť mesiacov vyšli až štyri z nich, pričom Prince vôbec nezaháľal a aj popri koncertovaní pracoval v týchto dňoch na nových nahrávkach. Svoj posledný album HITnRUN Phase Two vydal vlani v decembri, pričom v septembri mu predchádzala nahrávka HITnRUN Phase One (2015).

Obrázek

Na celom svete predal viac ako 100 miliónov kópií nahrávok, na konte má sedem cien Grammy, štyri MTV Video Music Awards, Zlatý glóbus i Oscara. V roku 2004 ho uviedli do spomínanej Rock'n'rollovej siene slávy a podľa amerického magazínu Rolling Stone je 27. najlepším interpretom všetkých čias.

Obrázek

Ako herec sa predstavil vo filmoch Purpurový dážď (1984), Pod višňovým mesiacom (1986) alebo Graffiti Bridge (1990), pričom posledné dve snímky aj režíroval. Bol dva razy ženatý. S prvou manželkou Mayte Garcia mal syna, ktorý však krátko po narodení zomrel.

Obrázek

Nielen americkú hudobnú scénu, ale umelcov na celej planéte šokovala dnes správa o nečakanom úmrtí hudobnej ikony Princea.

"Obrovská strata pre nás všetkých. Čo za génius. Bez slov," vyjadrila s určitosťou nielen vlastné pocity hollywoodska hviezda strieborného plátna, herec Samuel Jackson.

Americký filmový režisér Spike Lee hovoril o tom, že mu "jeho brat" bude veľmi chýbať, a umelca označil za "veselú mačku" a zdôraznil jeho "mimoriadny zmysel pre humor".

Renomovaná televízna moderátorka Ellen DeGeneresová prostredníctvom jednej zo sociálnych sietí napísala, že Prince bol brilantný a "väčší ako život". Súčasne poukázala na mimoriadne smutný 21. apríl 2016.

Raper Ice-T reagoval stručne slovami: "Prince nemôže zomrieť." Ďalší z amerických raperov MC Hammer sa vyjadril, že "Prince odišiel priskoro" a dodal: "Mal som tohto muža rád. Jeho smrť nemožno jednoducho pochopiť."

A takto jednoducho svet stratil kúzlo. Odpočívaj v pokoji, Prince! Ďakujem, že si nám dal tak veľa…“ napísala na sociálnu a mikroblogovaciu sieť Twitter speváčka Katy Perry.

„Práve teraz v Minneapolise…a prší… Prince…“ reagoval rapper Lupe Fiasco.

„Povedzte, že to nie je pravda,“ herec Chris Rock.

"Takto to znie, keď holubice plačú… Prince R.I.P. " napísala herečka Whoopi Goldberg, pričom narážala na hudobníkovu pieseň When doves cry.

„Purpurový dážď sa zmenil na purpurové slzy. Lúči sa ďalšia legenda… RIP Prince“ herec Antonio Banderas odkazujúc na pieseň Purple Rain.

„Toto mi láme srdce. Pred rokmi som mala na stene namaľovaný tento Princov obrázok, pretože jeho hudba toľkých inšpirovala,“ napísala rapperka Missy Elliott k fotografii hudobníka, ktorú zdieľala.

„MILOVALA som ho, svet ho MILOVAL. Teraz je v pokoji s Otcom. Princ, brat môj,“ speváčka Chaka Khan.

„Ochromený. Šokovaný. Toto nemôže byť pravda,“ spevák Justin Timberlake.

„Och, môj bože, nemôžem uveriť, že Prince zomrel… Bol úžasný talent,“ hudobník Billy Idol.

„Smutné správy – Prince je preč. Hudba stratila velikána. Svet je menej funky. Nemôžem tomu uveriť,“ hudobník Simon Le Bon.

„Správy o Princovi nás zničili. Bol obrovským talentom a všetci sme boli jeho fanúšikmi,“ skupina Duran Duran.

„Nech odpočíva v pokoji, bol jedným z mojich najobľúbenejších umelcov. Žiadneho som tak dlho alebo tak vytrvalo nemiloval. Mojím snom bolo jedného dňa s ním spolupracovať alebo pre neho hrať na bicie. Zvykol sa chodiť pozerať na mňa a DJ-a AM. Tie noci patrili k mojím najobľúbenejším. Moje deti som o ňom od malička učil a vždy bol v našej rodine obľúbený, dokonca sme ho párkrát spolu videli hrať. Smutný deň, stratili sme jedného z najviac funky a najinšpiratív­nejších umelcov v dejinách. Jedného z najlepších gitaristov v dejinách. Bol pre mňa skutočne hudobným géniom, naozajstným originálom,“ napísal k fotografii hudobníka na Instagrame bubeník Travis Barker zo skupiny Blink-182.

„Dnes si na neho spomíname a oslavujeme ho ako jedného z najtalentova­nejších umelcov v dejinách. Nikdy sa nepodriaďoval, navždy zmenil charakter hudby. Prince bol originál, ktorý mnohých inšpiroval, a jeho odkaz bude žiť navždy. Stratili sme skutočného novátora a vyjadrujeme úprimnú sústrasť jeho rodine, priateľom, spolupracovníkom a všetkým, ktorých jeho úžasná práca zasiahla,“ prezident americkej Národnej akadémie nahrávacích umení a vied Neil Portnow.

„Prince bol skutočný džentlmen, kráľ medzi mužmi. Bol inteligentný a talentovaný. Som šťastná, že som s ním mohla pracovať,“ herečka Zooey Deschanel, po ktorej boku sa v roku 2014 predstavil v jednej epizóde seriálu Nové dievča (2011).

„Som zničený!! Britské médiá informujú o smrti Princa?! Skutočne?! Nesmierna strata pre nás všetkých! Bol to génius! Nemám slov,“ herec Samuel L. Jackson.

„Prince, také smutné. Jeho hudba ovplyvnila mnohé generácie a naďalej bude,“ hudobníčka Linda Perry.

„Dnes je najhorší deň. Prince R.I.P. Plačem!“ hudobník Boy George.

Zosnulému sedemnásobnému laureátovi prestížnej ceny Grammy poďakovala za to, že nám dal tak veľa. Súčasne mu odkázala: Odpočívaj v pokoji.

Za jeden z najväčších talentov všetkých čias označila Princea americká Národná akadémia nahrávacích umení a vied (NARAS), udeľujúca ceny Grammy a združujúca nielen hudobníkov, ale aj producentov, zvukárov a iných profesionálov z hudobnej branže. "Naše hudobné prostredie nanovo definoval a opakovane menil a nikdy pri tom nebol konformný. Prince bol originál, ktorý ovplyvnil mnohých a ktorého dedičstvo zostane navždy živé," vyplýva z jej stanoviska.

K úmrtiu svojho idolu sa vyjadrili aj tisíce fanúšikov zosnulého, z ktorých hlasov možno spomenúť napríklad Chelsea Clintonovú, dcéru niekdajšieho amerického prezidenta Billa Clintona a súčasnej demokratickej prezidentskej kandidátky Hillary Clintonovej, ktorá reagovala slovami: Vďaka, Prince. Všetky moje myšlienky a modlitby sú s tými, ktorí Ťa mali radi.