Finančná analýza podľa Billboardu

Aká je cena Sony/ATV?

Obrázek

Keď bolo oznámené, že Sony Corp. súhlasila vyplatiť 750 mil. dolárov za 50% podiel Michaela Jacksona v spol. Sony/ATV, mohlo by sa zdať, že celková hodnota Sony/ATV je 1,5 miliardy, keďže by sa spočítali obe polovice.

Avšak analytici z magazínu Billboard odhadli, že skutočná trhová hodnota je niekde medzi 2,2 až 2,4 miliardy dolárov.

Zatiaľ boli zverejnené informácie, že Sony vyplatí MJ Estate 733 mil. dolárov za podiel a s každoročnými dividendami je celková suma na 750 miliónov.

Sony/ATV každým rokom dosahuje zisky 600-650 mil. dolárov (v hrubom, bez daní, a vyplatenia umelcov) za spravovanie vydavateľských práv tohto hudobného katalógu.

Za spravovanie svojho podielu od kúpi v EMI Music Publishing v roku 2012 získava z tohto katalógu Sony/ATV viac ako 125 mil. dolárov ročne – v tomto prípade, si MJ Estate stále ponecháva svoj podiel 10% v EMI, ktorý nie je súčasťou predaja 50% podielu v Sony/ATV.

Sony/ATV bola v pozícii ručiteľa za pôžičku pre Michaela Jacksona z americkej banky, a dohode bola klauzula, podľa ktorej si mohla Sony/ATV odpísať časť, ktorou by odkúpila jeho podiel v prípade, ak by sa rozhodli ho odkúpiť, na čo mali obe strany právo podľa pôvodnej zmluvy z roku 1995.

Ak by Michael Jackson nebol schopný splatiť dlh, mohla Sony/ATV odkúpiť jeho podiel so znížením odkúpnej ceny o 25%, čo by znamenalo 6,25% z celkovej sumy spoločnosti.

Model oceňovania podľa Billboardu tak určil, že ide o sumu nejakých 138 mil. dolárov, niektorí tvrdia, že ide až o 150 mil. dolárov.

Billboard teda počítal z tejto vyššej sumy, a dostal by sa tak prepočtom na sumu okolo 2,4 miliardy dolárov ako hodnota Sony/ATV.

To by znamenalo, že suma, ktorá bude vyplatená vo výške 750 mil. dolárov pre MJ Estate mohla vyť vyššia o spomínanú zľavu, a teda celkovo tak hodnota podielu Michaela Jacksona má hodnotu 900 mil. dolárov.

Ale ak sa dostali k sume 2,4 miliardy?

Ak by obe strany 50% podiel v hodnote 900 miliónov, tak ide o 1,8 miliardy dolárov ako trhovej ceny Sony/ATV.

K tejto sume ale treba pripočítať „dlhy“, ktoré sú ako výdavky na kúpu hudobných katalógov, ktoré Sony/ATV zakúpilo za ostatných 15 rokov (Famous Music, Lieber & Stoller, a Rose/Acuff )!, na ktoré si Sony/AV požičalo okolo 700 mil. dolárov, a zvýšilo si tak nielen svoj trhový podiel, ale aj hodnotu spoločnosti.

Samozrejme, žiadne technické a finančné detaily nie sú známe, a Billboard tak vychádza k dostupných informácií, napr. o kúpe hudobných katalógov.

Ako to už pri obchodoch býva, predávajúci chce sumu navýšiť, a kupujúci znížiť.

Predávajúcim v tomto prípade je MJ Estate, avšak.... podľa zmluvy mali obe strany rovnaké možnosti a výhody.