Sony/ATV na predaj?

Už pred pred časom vám web novinky MJJSource písali správy o údajných mailoch zo Sony Corporation of America, ktoré boli hacknuté hackermi, a z ktorých vyplunulo, že niektorí manažéri tajne údajne plánovali možný predaj svojho podielu v Sony/ATV, teda svojich 50% zo spoločného vlastníctva so správcami Michael Jackson Estate (John Branca a John McClain), predtým samotným Michaelom Jacksonom.

Aktuálne sa znova objavili správy o predaji, ktoré, zdá sa, sú asi pravdivé.

V jednoduchosti zhrnuté, Sony Corporation of America chce odpredať svojich 50%, ale podľa zmluvy, prvú ponuku podáva druhému vlastníkovi, teda MJ Estate, s ponukou na ODPREDAJ, čo by znamenalo, že by mohli MJ Estate vlastniť 100% v Sony/ATV Music Publishing, ktorá aktuálne spravuje viac ako 2 milióny svojich skladieb (medzi ktorými sú všetky nahrávky Michaela Jacksona od roku 1968 od čias z Motown v katalógu MiJac, ktorý 100% vlastní MJ Estate)!, a viac ako 2 milióny skladieb cez EMI.

Samozrejme, na to by potrebovali kapitál, a hoci nie je v súčasnosti jasné aká je reálna cena, resp. cena, ktorú Sony Music bude/môže žiadať za svojich 50%, keďže nateraz ide o privátne ponuky, odhad je asi 1 miliarda dolárov.

Priebežne vás informujeme o aktivitách Sony/ATV, ktorá naposledy v roku 2012 získala aj 39% podiel v EMI Music, za ktorý spolu s investormi zaplatili 2,2 miliardy dolárov.

Celkovo od roku 2000 zakúpila Sony/ATV niekoľko veľkých hudobných katalógov v hodnote asi 3 miliárd dolárov.

Samotný odhad trhovej ceny Sony/ATV Music Publishing je 1,5-2 miliardy dolárov + ich 39% podiel v EMI má 860 miliónov dolárov.

Ročné príjmy Sony/ATV sú zhruha 590 mil. dolárov, pritom čisté zisky sú okolo 100 mil. dolárov.

Podľa odhadov, by do roku 2018 mali príjmy zvýšiť na 620 mil. dolárov.

Spoločnosť už niekoľko rokov úspešne vedie MARTIN BANDIER, ktorý predtým pracoval ako šéf Universal Music.

Obrázek

Je ale celkom možné, a na to by museli pristúpiť aj správnocia MJ Estate, že by Sony Corp. ponúkli MJ Estate odkúpenie ich podielu v hodnote asi 1+ miliardy dolárov, a následne by ako vlastníci 100% Sony/ATV celý katalóg ponúkli do aukcie na predaj.

To isté by mohli urobiť aj správcovia MJ Estate.

Špekulácie o predaji prišli aj v čase, kedy hudobným vydavateľstvám klesajú zisky kvôli internetu a streamovaniu hudby a skladieb, ktoré sa nelegálne šíria a tým uberajú o zisky nielen autorov, ale aj správcov práv.

Do hry o kúpu Sony/ATV pripadajú najväčší hráči: Warner Music Group, BMG, a Universal Music Group.

Stále aktuálny šéf Sony/ATV Martin Bandier minulý rok ubezpečoval svojich zamestnancov, že Sony/ATV nie je na predaj.

Tak či onak, pre deti Michaela Jacksona to bude znamenať len jediné, že síce budú mať miliardy dolárov na konte po predaji, ale pozostalosť, ktorú im zanechal otec Michael Jackson, ktorý ju chcel za každú cenu ponechať ako svoje dedičstvo, bude ... predaná.