Dr. Murray má fanouškům zaplatit odškodnění za ztrátu

Soud ve francouzském Orleánsu v úterý uznal nárok skupiny mladých lidí na odškodnění za psychickou újmu, kterou jim před pěti lety způsobila smrt Michaela Jacksona.

Symbolickou pokutu jedno euro (asi 27 Kč) má žalobcům zaplatit lékař Conrad Murray, kterého americký soud odsoudil ke čtyřem letům vězení za podíl na smrti Michaela Jacksona.

Obrázek

Agentura AFP uvedla, že na Murrayho podalo žalobu pět lidí ze Švýcarska, Belgie a Francie. Lékař dostal v listopadu 2011 čtyři roky vězení za to, že podal Michaelovi Jacksonovi smrtící dávku silného anestetika. Americký soud počínání lékaře označil za neúmyslné zabití.

Podle úterního rozsudku orleánského soudu Murray svým jednáním způsobil mladým lidem psychickou újmu, za kterou musí zaplatit. Lékař vyšel z vězení loni v říjnu po odpykání poloviny trestu.

Podle právního zástupce žalující strany Emmanuela Ludota je to zřejmě vůbec poprvé, co soud právně kvalifikoval utrpení způsobené smrtí popové hvězdy. V rozsudku se praví, že pětice žalobců prokázala náležitý žal, který k vyměření pokuty opravňuje.

Verdikt francouzského soudu přivedl některé právní experty v úžas.

Justiční autority si lámou hlavu nad tím, proč má Murray za podíl na smrti Michaela Jackson zaplatit právě jedno euro.

Podle některých odborníků by žalující pětice měla soudu rovněž předložit jako důkaz dobrozdání lékařů o stavu jejich duše.

LINK