30 rokov Thrilleru u nás

Letos je to třicet let, co se u nás objevilo album Thriller Michaela Jacksona.

Před třiceti lety mohli fanoušci zpěváka Michaela Jacksona v tehdejším socialistickém Československu oslavovat. V obchodech s hudbou se u nás poprvé objevilo Jacksonovo veleúspěšné album Thriller. V tehdejší době to byla hudební událost číslo jedna.

Deska, na které jsou hity jako Billy Jeane, Beat it, nebo The Girl is mine byla v té době už dva roky na světě a doslova válcovala všechny možné hudební kategorie a žebříčky. Michael Jackson za ní získal osm sošek Grammy, do té doby jich nikdo tolik nedostal.

Úspěšné Jacksonovo album Thriller připomněl reportér Kryštof Benoni.

„Myslím si, že Michael Jackson se na albu Thriller vzepjal k úžasnému autorskému i interpretačnímu výkonu. Podle mě je to album, kde zpívá vůbec nejlíp, včetně takových těch zajíkavostí nebo zámlk. Poprvé tam zpívá duet s Jacksonem Paul McCartney,“ připomíná hudební publicista Miloš Skalka.

Desku s Michaelem Jacksonem v bílé košili na přebalu vydalo nakladatelství Supraphone. Tehdejší režim povoloval jen omezené množství západních titulů ročně. Michael Jackson ale cenzorům nevadil. Vydání Thrilleru podle Jiřího Paulů, který pracoval v zahraničním oddělení nakladatelství Supraphonu, nic nebránilo.

„V roce 1984 bylo mým úkolem sehnat smluvní oprávnění u nositele práv, protože desky, které se u nás lisovaly, vycházely v původních obalech. Museli jsme sehnat také master nahrávku, která stála na začátku výrobního řetězce,“ popisuje Paulů.

Alba se prodalo v českých zemích 150 tisíc kusů. Jeho úspěch podpořil i známý hororový videoklip Johna Landise, ve kterém se Michael Jackson mění ve vlkodlaka a tančí se zombie.

Album Thriller v roce 2008 přijala do svých sbírek knihovna amerického kongresu pro jeho nezpochybnitelný kulturní význam. Na celém světě se ho prodalo 110 milionů kopií, což z něj do dnešního dne dělá nejprodávanější desku všech dob.

Zdroj: LINK

Diskusia, celý článok a audio v téme na fóre: LINK

Image and video hosting by TinyPic

Vložila: Zuzcoj