30 rokov Thriller-u

21.11.1983 sa uskutočnila oficiálna premiéra videoklipu ku skladbe Thriller, ktorý navždy zmenil hudbu a ovplyvnil celé generácie ľudí...

Obrázek

Michael si osobne vybral Johna Landisa ako režiséra klipu na základe jeho filmu Americký vlkodlak v Londýne, a v jeden deň mu zavolal priamo do Londýna, kde Landis aktuálne bol.

Slovo dalo slovu, a písala sa história.

Počas natáčania klipu sa na natáčaní objavil aj Marlon Brando, Fred Astaire, Rock Hudson a Jackie Kennedy Onassis, a napr. na súkromnej promo párty 14.10 sa objavil Eddie Murphy, Prince či Diana Ross.

Odvysielanie klipu v jednom kine v LA bolo načasované na 21.11, aby bolo možné nominovať klip na Oskara.

2.12 ho oficiálne predstavila MTV.

Klip sa od svojho uvednia stal celosvetovou senzáciou a zmenil nielen hudobný svet, ale zasiahol aj marketing a trh s hudobninami, pretože ľudia si začali kupovať klip na vtedy dostupných VHS.

Prešlo 26 rokov, a videoklip ku skladbe Thriller sa stal prvým hudobným klipom, ktorý sa stal súčasťou Knižnice amerického Kongresu a jej národného registra filmov.

Po vydaniach videoklipov k Billie Jean a Beat It, video ku skladbe Thriller zabezpečilo masívne predaje albumu, ktoré v istom období dosahovali 1 millión nákladu týždenne.

Náklady na video boli 900 tisíc dolárov, a tie sa vrátili na licenciách k odkúpeniu práv na film o natáčaní videa - The making Of Thriler.

V tom čase sa predobjednalo aj viac ako 100 tisíc VHS kaziet za cenu 30 dolárov, čo pokrylo všetky náklady, a otvoril sa nový biznis v hudbe.

Obrázek

Celé video: Making Of