Aktualizované: Quincy Jones zažaloval správcov MJ Estate

Quincy Jones zažaloval správcov pozostalosti Michaela Jacksona a tiež predstaviteľov spoločnosti Sony Music Entertainment.

Obrázek

Dôvodom žaloby sú nevyplatené honoráre za použitie niektorých z Michaelových hitov ako Billie Jean, Thriller, či Don't Stop 'Til You Get Enough v snímke Michael Jackson´s This Is It (2009) a tiež na dvoch turné svetoznámeho zoskupenia Cirque du Soleil.

Osemdesiatročný Jones, ktorý sa na spomínaných skladbách podieľal ako producent, žiada ako odškodné minimálne desať miliónov dolárov (v prepočte približne 7,26 milióna eur).

Jones pritom podal žalobu len krátko po tom, čo magazín Forbes označil Michaela Jacksona za najlepšie zarábajúcu mŕtvu celebritu.

Počas ostatných dvanástich mesiacov na jeho konto pribudlo až 160 miliónov dolárov (v prepočte približne 116,13 milióna eur). Značná časť Michaelovho zisku za uplynulý rok pochádza práve z turné Cirque du Soleil s názvom Michael Jackson: The Immortal World Tour.

Predstavitelia Michaelovej pozostalosti Jonesove obvinenia z nevyplatenia honorárov odmietajú, a sú zarmútení z toho, že práve on podal takúto žalobu, napriek tomu, že celé desaťročia tiež zarába na úspechu Michaela.

Obrázek

Komentár právnika MJ Estate, Howarda Weitzmana:

"The Estate of Michael Jackson was saddened to learn that Quincy Jones has filed a lawsuit seeking money from Michael's Estate. To the best of our knowledge, Mr. Jones has been appropriately compensated over approximately 35 years for his work with Michael."

*** Aktualizácia ***

Jones vo svojej 32 stranovej žalobe uvádza, že došlo k porušeniu zmlúv, ktoré siahajú do projektov od roku 1975, 1979 (nahrávanie albumu Off The Wall), 1981, 1985, 1992 a 1994.

Údajne, po smrti Michaela entity=spoločnosti ako je MJJ Production, Sony/Epic Music vydávali albumy a nahrávky, na ktorých nebol údajne Jones uvedený ako producent nahrávok, čím mu mala vzniknúť škoda za nevyplatené tantiémy, čo v hudobnom biznise predstavuje asi 3% zo zisku pre producenta.

Týka sa to aj dokumentu THIS IS IT, šou "Michael Jackson: The Immortal World Tour," a následného soundtracku/remixového albumu, ako aj novej, aktuálnej šou "Michael Jackson: One" - všetky projekty obsahujú skladby, na ktorých sa podieľal ako producent, a má údajne nárok na podiel zo zisku, resp. tvrdí, že za to nedostal zaplatené!

V žalobe však tvrdí, že sa MJ Estate a Sony tajne dohodli, že založia nejakú novú spoločnosť (the Jackson Label), prostredníctvom ktorej distribuujú nahrávky, a teda bez kontaktu s Jonesom a jeho súhlasu, resp. s dohodou s ním, a tak ho oberajú o zisky z tantiém.

V tomto prípade by údajne prišiel o väčšie zisky z tantiém, ako by mal mať údajne len z podielu z predaja.