Exkluzívny rozhovor s JOHNOM BRANCA

John je jeden z najrešpektovanejších právnikov v hudobnom biznise, ktorý spolupracoval s Michaelom na spravovaní katalógu ATV, a v ktorom má aj podiel. S Michaelom sú veľmi dobrí priatelia, aj keď to niekedy tak nevyzeralo.

Považuješ sa nejakým spôsobom za fanúšika Michaela Jacksona? Ovplyvnila ťa nejako jeho hudba a umenie? Kedy a ako si sa s ním stretol?

Vždy som bol jeho fanúšikom. Začal som s ním pracovať v januári/lednu 1980, hneď potom ako bol vydaná album - Off The Wall. Nie som si istý, či vôbec v histórii hudby je umelec, ktorý by bol schopný spojiť v sebe najvyšší talent ako spevák, tanečník, skladateľ a producent.

Bol si niekedy na koncerte Michaela Jacksona?

Bol som na mnohých jeho koncertoch, možno na viac ako na 100. Pokiaľ som spolupracoval s Michaelom, často som s ním cestoval. Bol som na turné - Triumph, Victory, BAD - ale aj na niekoľkých koncetroch v Europe v 1993.

Bol si jeden z tých, ktorí pomohli Michaelovi vytvoriť najúspešnejšieho video. Čo cítiš, keď vidíš video Thriller?

Bol som zapojený do toho, aby som pomohol vyrobiť video, ale nie na kreatívnej úrovni, ale na to, aby som zariadil finančné zmluvy. Michael mal jedinečnú víziu a stal sa skutočným pionierom v hudobných videách ako tvorca umenia. Myslím, že dodnes je to najlepšie video, alebo ako Michael hovorí - short film. Bolo to jednoduché, a stále fantastické, zložité a tak priame.

Ak sa obzrieš späť, čo považuješ za najväčšiu vec vo svojej kariére?

Pracovanie s Michaelom, nielen na Thrilleri, ale aj na spravovaní katalógu Beatles a jeho spojenia so SONY, ako aj získaniu Michaelových vlastných skladieb, a to sú veci, na ktoré som najviac hrdý zo spolupráce s Michaelom. Tiež som pomohol Michaelovi s dvomi zmluvami s PEPSI, ktoré znamenali prelom v spolupráci umelcov a komerčných spoločností.

Ako sa zoširoka hovorí v médiách, už nepracuješ s Michaelom. Ako sa toto stalo?

Aj keď v súčasnosti nepracujem s Michaelom, prajem mu len to najlepšie, a ak bude potrebovať, kedykoľvek znova pomôžem, ak ma o to požiada. Verím tomu, že Michael má v sebe ešte kopu skvelej hudby a vystupovania

A čo bude s tebou ďalej? Kde budeme môcť o tebe počuť v budúcnosti?

No, mojej práci sa darí. Teraz zastupujem 29 členov Rock and Roll-ovej siene slávy, ale aj ďalších veľmi dôležitých súčasných umelcov. Ale vždy som vedel, že mám isté zvláštne spojenie s Michaelom, a teším sa nato, že sa s ním opäť raz stretnem. Istým spôsobom sa naňho pozerám ako na brata.

www.johnbranca.com