Dokáže to Michael ?

Brendan Buhler, Las Vegas Sun

Meno Michael Jackson vyvoláva mnoho otázok: Kedy bude mať ďalší hit ? Sú deti pri ňom v bezpečí ? Dokáže Bubbles písať ?

Ale v Las Vegas, otázka znie: Môže to všetko udržať dohromady ?

Ak áno, ak dokáže urobiť spoľahlivú a profesionálnu show s minimálnym rozruchom pre nič...., môže ostať Veľkým. Veľmi veľkým...

To je ten druh show, o ktorej sa toľko hovorí, že Michael vyjednáva vo svojom novom meste. Ak veríte tlačovým správam, tak Michael "dostal" niekoľko ponúk, ale o ktoré nežiadal, tie mu boli ponúknuté.

A toto mesto miluje Comeback. Vezmite si takého Princa. Alebo Kráľa Rock and Rollu.

Áno, Elvis! Práve v 1969 jeho koruna opäť zažiarila v hotely International.

Elvis bol len v poklese svojej popularity. Ale čo Jacksonová kariéra ?

Po obvineniach zo zneužívania detí, po obvineniach z rasizmu, ktoré smeroval na svoju nahrávaciu spoločnosť, po tom, ako verejne balancoval so svojim dieťaťom na balóne, po ďalších obvineniach zo zneužívania.... - Jacksonova kariéra sa zdá byť len ako dymiaci, široký kráter.

Samozrejme, hanba samotná by mohla dať show veľký štart. Pamätáte koľko ľudí stálo pred súdom v Santa Marii ?

Plus, pohľad na Jacksona v demografickom obzore. 15 roční, ktorí si kúpili album THRILLER majú teraz 40, správny vek na utrácanie vo Vegas. A je tu ďalších viac než 100 miliónov.

Zahraniční turisti sú kľúčoví, vraví Gary Bongiovanni, vydavateľ PollStar, ktorá riadi predaj lístkov na koncerty.

Po roku 1989 Michael Jackson mal v USA len 3 hlavné koncertné vystúpenia, ale v zahraničí ich mal viac ako 150.

Ale Bongiovanni, ako vraví, Jackson nekoncertoval viac ako 10 rokov. "Zanechal tak nízky profil, že sa skutočne neoveril za ostatných pár rokov. Ale kto vie?" (v hudobnom priemysle sa výraz - low profile - používa za neúčinkovanie na verejnosti alebo "neprodukovanie" – teda ničnerobenie)

Keď bol na turné, Jacksonové koncerty boli vždy obrovskými peniaze-zarábajúcimi predstaveniami, ktoré zahrňovali tanečníkov, pyrotechniku, masívne kulisy, vyčačkané kostýmy...., ako ten, keď na sa javisku objavil v zlatej kombinéze ako hviezdny bojovník, so sakom, len aby si ho vyzliekol a spieval. Doslova vhodné do Vegas.

A nielen to, boli schopný postaviť pódium, koncertovať, zbaliť ho a to do 4 dní. To je ten druh výdrže, sily, ktorú potrebuje vo Vegas.

Ale to bolo pred 10 rokmi.

Väčšina ľudí v biznise súhlasí, že Michael Jackson má stále tú hviezdnu silu, ale či je toho opäť schopný naplniť, je otázne.

Umelci nemôžu vynechať predstavenia vo Vegas, kde zákazníci, ktorí v jeden deň prídu a na druhý odídu, môžu žiadať o vrátenie peňazí.

"Ľudia vám prepáčia, ak meškáte 10 - 15 minúť, ale ak sa omeškáte o hodinu, musíte si vytvoriť mnoho ospravedlnení, ale vrátiť im peniaze späť" - vraví Laura Ishum, umelecká riaditeľka v hotely the Flamingo, kde vystupuje Tony Braxton.

Na to, aby ste mali úspešnú a dlho trvajúcu show vo Vegas, to si vyžaduje určitý druh umelca, vraví John Meglen, prezident a výkonný riaditeľ AEG Live/Concerts West. Jeho spoločnosť zastupuje the Colosseum v Caesars Palace, kde vystupujú také hviezdy ako Celine Dion, Elton John a Jerry Seinfeld.

Takže otázka je, dokáže sa Jackson venovať sebe dostatočne na to, aby poskytol 60, 100 alebo 160 koncertov ročne ? Koncerty, ktoré sú ako beh na dlhé trate. Môže byť Jackson, inými slovami, druhou Celine Dion ?

"Celine je na vrchole. Je to umelkyňa, ktorá rešpektuje svoju vlastnú kariéru, a to jej umožňuje byť na vrchole. Potrebujete byť v takomto prípade pragmatický. - povedal Meglen.

A práve slovo - pragmatický - nie práve to, ktoré používa Jackson, odkedy svoju imidž dostal do pozície - excentricity, ktorá sa spája s "čudnosťou", hraničiacou s bizardnosťou, alebo niečo horšie.

A čo ak sa objavia nejaké ďalšie obvinenia proti Jacksonovi, kto potom ochráni spoľahlivosť a hodnovernosť hotela ? To je otázka pre právnikov a promotérov, ktorí si podajú ruky a povedia si - No Comment.

Na druhej strane, ak by bol Jackson prijatý, mohli by ste sa na začiatku zbaviť všetkých problémov, lebo každý by musel očakávať katastrofu, ale ak by to vyšlo, bola by to veľká výhra.

Je to istý druh risku. To je dobrý dôvod na vysvetlenie, prečo väčšinu času bolo vidieť Jacksona obedovať s producentmi.

V tomto momente nikto nevie presne vysvetliť, aké dostáva Jackson ponuky, ale je jasné, že je tu istý druh úrovne záujmu.

Stálo by to za to nejakému kasínu, aby angažovala umelca, ktorý je na očiach verejnosti viac ako 30 rokov ?

Akákoľvek reklama, je dobrá reklama ?

brendan.buhler@lasvegassun.com