Slávny tanec "moonwalk" oslavuje tridsiatku

Okrem slávnych hitov, prepracovaných videoklipov či typických módnych doplnkov je s hudobnou kariérou Michaela Jacksona úzko späté aj jeho tanečné umenie.

Predovšetkým legendárna technika nazvaná "moonwalk" (mesačná chôdza), ktorú po prvýkrát predviedol pred 30 rokmi, 16. mája 1983. Stalo sa tak v televíznom prenose na počesť štvrťstoročia od založenia nahrávacej spoločnosti Motown Records.

Obrázek

V relácii s názvom Motown 25: Yesterday, Today, Forever vystupovala plejáda hviezd. Bol to však práve Jackson, ktorého pri obrazovkách s úžasom sledovalo 50 miliónov Američanov. Pri piesni Billie Jean z albumu Thriller (1982) totiž prvýkrát predviedol krok, ktorý vyzeral, ako by sa pohyboval po povrchu Mesiaca.

Odvtedy ho s väčším či menším úspechom – aj za cenu úrazov – napodobňuje rad nasledovníkov. Mesačná chôdza bola novinkou pre televízne publikum, tanečnú techniku však už dobre poznali niektorí neznámi tanečníci z ulice. Michaela ju údajne naučil choreograf Jeffrey Daniels.

„Moonwalk spočíva v chôdzi s pocitom, že krajina pod tebou ustupuje a ak to dokážeš tak, že to nevyzerá ako ilúzia, tak sa ti to podarilo,“ vysvetlil Daniels.

Podľa neho sa Michael potom rozhodol pre pomenovanie mesačná chôdza, hoci v uliciach sa vžil skôr termín „backslide“ (spätný sklz).

Inšpiráciou mohla byť Michaelovi tiež legenda svetovej pantomímy – Marcel Marceau, ktorého kráľ popu veľmi obdivoval a spolupracoval s ním.

LINK