Ruská polícia prekazila hold Jacksonovi

Petrohradská polícia v pondelok zadržala pätnásť ľudí, ktorí si chceli pred americkým konzulátom pripomenúť tretie výročie úmrtia popovej hviezdy Michaela Jacksona.

Priaznivci amerického speváka boli zadržaní podla nového ruského zákona, ktorý výrazne sprísňuje usporadúvanie demonštrácií.

Podobné akcie organizované v Petrohrade vlani a aj predvlani sa obišli bez incidentov. Pred vchodom do petrohradského konzulátu USA účastníci spomienkovej akcie zahrali niekoľko Jacksonových hitov a rozvinuli plagát s nápisom "smútiaci spomíname". Polícia ich odviedla k výsluchu, po ktorom účastníkov happeningu čaká administratívny trest.

Nový "protidemonštračný" zákon podpísal ruský prezident Vladimír Putin začiatkom júna. Zákon niekoľkonásobne zvyšuje pokuty za usporadúvanie neohlásených demonštrácií. Podľa kritikov pripomína sovietske paragrafy, ktorými sa dalo postihnúť všetko, čo sa režimu nepáčilo.

Už v polovici júna sa prvými obeťami nového zákona stali traja stúpenci opozície v sibírskom meste Kamerovo, ktorí usporiadali nepovolenú "masovú" demonštráciu s bielymi balónmi a bielymi stužkami, farbami Putinových odporcov.

Zatiaľ čo predtým z podobných situácií demonštranti najčastejšie vyviazli s tisícrubľovou pokutou, tak tentokrát ich čakal trest trikrát väčší. Moskovská tlač v utorok informovala o rozhodnutí radnice zakázať s využitím nových paragrafov protest chystaný jedným z hlavných opozičných vodcov. Koordinátor radikálnej Ľavej fronty Sergej Udalcov chcel v metropole usporiadať demonštráciu proti vstupu Ruska do Svetovej obchodnej organizácie bez usporiadania referenda.

S odvolaním sa na predošlé Udalcovove tresty, ktoré mu za nepovolené protesty už veľakrát udelili ruské súdy, bola akcia zakázaná.

Zdroj: pravda.sk