Sony/ATV a Universal ponúkli za EMI 4,1 miliardy dolárov

UPDATE: podľa najnovších správ, konzorcium, do ktorého patrí Sony/ATV, ktoré odkúpilo časť EMI Publishing, bude mať podiel 38% v spoločnom podniku zatiaľ neoficiálne nazvanom Sony/ATV/EMI Publishing, teda MJ Estate bude mať 19% podiel.

*******

Britské hudobné vydavateľstvo a správcu nahrávok, spoločnosť EMI, bude predaná za 4,1 miliardy dolárov dvom iným veľkým vydavateľom, a to rozdelene na dve divízie.

Obrázek

Universal Music Group odkúpi za 1,9 mld. dolárov hudobné nahrávky EMI.

Sony Music-Sony/ATV odkúpi vydavateľské práva na nahrávky EMI za 2,2 mld. dolárov.

Dnes, v piatok boli uzavreté všetky ponuky, a Universala a Sony Music ponúkli najviac.

Podľa dohody, ktorú má Sony/ATV so Sony Music, kde 50% vlastní Michael/MJ Estate, nemôže Sony Music kupovať a investovať bez povolenia MJ Estate ako spoluvlastníka.

EMI Publishing obsahuje viac ako 1,3 mil. skladieb.

Sony/ATV si kvôli kúpe tohto lukratívneho katalógu zabezpečila pôžičku od dubajskej finančnej spoločnosti Mubdala, banky USB a finančnej skupiny Blackstone Group.

Ak bude dnes obchod podpísaný, Sony/ATV by sa mohla stať najväčším správcom hudobných nahrávok na svete, čím by konkuroval samotnému vydavateľstvu - Universal Music Publishing.

EMI spravuje aj nahrávky spoločnosti Motown, teda aj skladby Michaela a kupiny Jackson5!

(Michael sa koncom 80 rokov pokúšal odkúpiť Motown, ale jeho cena v tom čase bola podľa neho príliž vysoká - okolo 120 mil. dolárov, nakoniec sa predal asi za 80 mil.).

Tak, ak by Michael žil, a mal by rovnako úspešný manažment ako teraz, cez Sony/ATV, vlastnil by kompletne celú svoju diskografiu nahrávok!!!

Výkonným riaditeľom Sony/ATV je od roku 2007 Martin Bandier, ktorý predtým bol tiež výkonným riaditeľom EMI!