Dostane sa Murray predčasne na slobodu?

Aj napriek tomu, že porota v pondelok uznala Conrada Murrayho vinným z neúmyselného zabitia Michaela, jeho osobný lekár by mohol stráviť za mrežami len niekoľko mesiacov.

Právni experti uviedli, že lekár Conrad Murray by mohol ťažiť z nového kalifornského zákona, ktorý má riešiť chronické preplnenie väzníc v tomto americkom štáte, informovala tlačová agentúra Reuters.

Sudca vynesie výšku trestu 29. novembra. Murrayho by mohol odsúdiť na podmienečný trest, domácu väzbu alebo odňatie slobody v dĺžke do štyroch rokov v štátnej väznici.

V Kalifornii však v októbri prijali nový zákon, na základe ktorého málo nebezpečných odsúdencov posielajú do okresných väzníc. Predstavitelia okresných väzení v Los Angeles pritom prepúšťajú odsúdených predčasne vzhľadom na nedostatok miesta.

"Bude veľmi ťažké dosiahnuť primeraný trest uväznenia pre doktora Conrada Murrayho," povedal novinárom v pondelok okresný prokurátor Steve Cooley, ktorého úrad mal na starosti proces.

"Prekvapilo by ma, keby bol Conrad Murray o rok ešte za mrežami," povedal pre agentúru Reuters profesor práva Stan Goldman.

Obhajca z Beverly Hills Mark McBride sa domnieva, že Murray by si mohol odsedieť ešte menej - sčasti preto, že kalifornská legislatíva nepovažuje neúmyselné zabitie za závažný trestný čin. Ak sa k tomu pridá nadmerné zaplnenie väzníc, Murrayho by mohli prepustiť po troch až štyroch mesiacoch, povedal McBride pre Reuters.

Príkladom "zvláštností" súvisiacich s preplnením väzníc v Los Angeles je problémami prenasledovaná herečka Lindsay Lohan. Minulý víkend strávila za mrežami necelých šesť hodín z 30-dňového trestu, ktorý jej udelili za porušenie podmienok po odsúdení za krádež šperkov a jazdu pod vplyvom alkoholu.