Obhajcovia doktora Murraya kritizovali postup vyšetrovateľov

Na súde vypovedal aj toxikológ, ktorý bol pri pitve Michaela.

Obhajca osobného lekára Conrada Murrayho, ktorý čelí obvineniu z neúmyselného zabitia, na súde spochybnil postup vyšetrovateľky z úradu koronera na mieste činu.

Podľa jeho názoru bola jej obhliadka izby, v ktorej v roku 2009 spevák prestal dýchať, nedôsledná.

Porota si vo štvrtok vypočula tiež toxikológa Dana Andersona, ktorý bol pri Michaelovej pitve.

Ako uviedol, anestetikum s aktívnou látkou propofol objavil v Michaelovej krvi, pečeni, moči aj žalúdku. Okrem neho v tele našiel tiež stopy sedatíva lorazepam ako aj ďalších liečiv.

Práve akútna intoxikácia propofolom v kombinácii so sedatívom lorazepam boli podľa úradov príčinou smrti Michaela.

Najvášnivejšia výmena názorov však na štvrtkovom pojednávaní v Los Angeles nastala počas výpovede vyšetrovateľky Elissy Fleak z úradu koronera.

Podľa agentúry Reuters išlo o zatiaľ najvýznamnejší krok tímu obhajcov pod vedením Eda Chernoffa od začiatku procesu 27. septembra.

Murray pripustil, že 25. júna 2009 Michaelovi podal intravenózne propofol, aby mu pomohol zaspať. Jeho obhajcovia však tvrdia, že Michael si dal dávku navyše, keď Murray vyšiel z miestnosti, čo ho stálo život. Po tom, ako Michael skonal, jeho spálňu prehľadala Fleak spolu s políciou.

Chernoff sa vyšetrovateľky spýtal, či súhlasí s jeho názorom, že počas obhliadky urobila "značné množstvo chýb".

Tá to však poprela, aj keď počas krížového výsluchu priznala, že žiadne vyšetrovanie nie je bezchybné.

Potvrdila tiež, že jej pôvodné rukou písané poznámky zničila, keď ich prepísala do oficiálnej správy. "Robím to pri všetkých svojich prípadoch," vysvetlila.

Chernoff namietal proti jej tvrdeniu, že v izbe našli fľaštičku propofolu vo vnútri infúzneho vaku.

Podľa Fleak vyšetrovatelia túto fľaštičku vo vaku objavili ukrytú v nákupnej taške v šatníku štyri dni po Michaelovej smrti.

Ako priznala, v jej pôvodných poznámkach o tom nepísala a po prvý raz túto informáciu zaradila do správy až tento rok. Odmietla však tvrdenie Chernoffa, že zmenila svoju správu tak, aby bola v súlade s výpoveďou iného svedka. "Nikdy som nehovorila s prokuratúrou o iných svedkoch," vyhlásila.

Prokuratúra aj Murrayho obhajcovia sa zhodujú v tvrdení, že na spomínanej fľaštičke propofolu boli jeho odtlačky.

Vo štvrtok tiež uviedli, že Michaelove odtlačky sa nenašli na ampulkách s propofolom či inými liekmi nájdenými v jeho spálni či okolitých izbách.

Informácie zverejnila agentúra Reuters.