MTV dnes slávi 30. výročie svojho vzniku

V pondelok 1. augusta oslávi hudobná televízia MTV (skratka od Music TeleVision) presne 30 rokov od začiatku vysielania. Vstupom na mediálny trh pred troma desaťročiami zmenila hudobnú históriu a ovplyvnila ľudí na celom svete. Po 30 rokoch je však jej status úplne iný ako v začiatkoch, čo spôsobil najmä internet a odlišné vnímanie hudby ako takej súčasnými generáciami.

Image and video hosting by TinyPic

Televízia MTV začala vysielať 1. augusta 1981 napoludnie, keď sa z éteru ozval John Lack so slovami: "Dámy a páni, rock'n'roll." Prvým videoklipom, ktorý televízia odvysielala, bol Video Killed the Radio Star od formácie Buggles.

S pribúdajúcim časom tak koncertné záznamy v televízii vystriedali videoklipy, ktoré umelci často nakrúcali práve pre účely MTV. Počas prvých rokov vysielania hudobná televízia spopularizovala takých interpretov ako Culture Club, Duran Duran, Genesis, Billy Joel, Rod Stewart, ZZ Top, Van Halen, Journey, Kiss, Bon Jovi, Def Leppard, The Police, Eurythmics, Davida Bowieho...

V rámci vysielania MTV však stále dominovali belošskí interpreti a černosi sa do vysielania dostávali iba sporadicky. O prelom sa v tomto smere postaral Michael Jackson, ktorý v roku 1983 predstavil videoklip k hitu Billie Jean. Kráľ popu svojím vplyvom vydláždil cestu pre ďalších černošských umelcov ako Prince, Janet Jackson či Whitney Houston a farba pleti prestala byť definitívne tabu.

Image and video hosting by TinyPic

V roku 1984 hudobná televízia po prvý raz rozdala svoje výročné ceny s príznačným názvom MTV Video Music Awards. Na počesť Michaela neskôr premenovali toto ocenenie na - Michael Jackson Music Video Award (to platilo až do roku 2003...potom pomenovanie zmenili kvôli súdom). Tento rok odovzdajú MTV Video Music Awards už po dvadsiaty ôsmy raz. Michael celkovo vyhral 13 rôznych cien MTV.

MTV vznikla v USA, no postupne sa rozšírila do celého sveta.

Zdroj webnoviny, spracované podľa: en.wikipedia.org, archív agentúry SITA

LINK

Vložila: Zuzcoj