Agentúrna správa - fotky z pitvy

Sudca Michael Pastor rozhodol, že žalobcovia môžu porote ukázať dve fotografie michaelovho mŕtveho tela na pitevnom stole.

Žalobcovia v súdnom procese v prípade neúmyselného zabitia Michaela budú môcť na súde použiť videoklipy zachytávajúce Michaela krátko pred jeho smrťou ako sa pripravuje na vystúpenia aj fotografie z pitvy, ktoré majú dokázať, že nemal samovražedné sklony.

Sudca však zakázal použitie fotografií z pitvy, ktoré by mohli rozrušiť rodinu. Rovnako aj videá z koncertného filmu This Is It budú musieť pre potreby súdu zostrihať tak, aby nepôsobili zábavne, ale len ukázali spevákov psychický a fyzický stav krátko pred smrťou.

Pastor povolil použitie dvoch fotografií, na ktorých vidieť Michaelovo telo na pitevnom stole.

Na jednej je v nemocničnom oblečení, na druhej je nahý, no intímne partie sú zakryté, informovali žalobcovia.

"I keď sú tragické, nie sú hrôzostrašné ani krvavé," uviedol zástupca okresného prokurátora David Walgren.

Obhajoba osobného lekára Conrada Murrayho, ktorý je obvinený z jeho neúmyselného zabitia, pritom žiadala zákaz použitia fotografií, pretože podľa nich môžu ovplyvniť porotu. Walgren trval na potrebe ich použitia, pretože môžu podporiť ich tvrdenie, že Michael bol v čase úmrtia na predávkovanie anestetikom a sedatívami, ktoré mu mal podať Murray, zdravý. "Je to vražda a my nemôžeme predstierať, že nie je," skonštatoval Walgren. Sudca s potrebou fotografií súhlasil s tým, že počas predbežného vypočúvania svedkovia označovali Michaela za extrémne chudého a jeden ho dokonca prirovnal k pacientovi hospicu.

Videá z koncertného filmu majú podľa sudcu ukázať porote len relevantné pasáže z piesní Earth Song a The Way You Make Me Feel, ktoré vznikli počas posledných dvoch dní jeho života. Práve Earth Song je pritom podľa žaloby poslednou, ktorú Jackson nahral deň pred smrťou. Použiť môžu podľa Pastora len zábery spievajúceho Michaela Jacksona, nie "rozkošné dievčatko a kosatky a kvety a faunu".

Obhajca Edward Chernoff proti použitiu videí namietal s tým, že sú zostrihané tak, aby ukázali Michaela v najlepšom svetle. Podľa Walgrena chcú ukázať, že Jackson bol energický muž, ktorý sa chcel podieľať na turné a chcel žiť.

Pastor ďalej žalobe povolil predvolanie niekoľkých Murrayho mileniek s tým, že obscénne detaily, ako napríklad lekárovo zoznámenie sa s dvoma z nich v striptízových kluboch, majú vynechať. Žaloba sa takisto nesmie zaoberať Murrayho problémami s výživným na deti ani tým, koľko potomkov má. Obhajoba naopak nebude môcť spomínať spevákovu finančnú situáciu.

Otváracie reči by mali právnici predniesť 9. mája a rozhodnutie by chcel mať sudca do 1. júla.

SITA