Murray info +

Súdny proces s lekárom Conradom Murraym, ktorý je obvinený z neúmyselného zabitia Michaela, sa začne 28. marca. Pri tejto príležitosti jeho právnik potvrdil, že jeho klient naďalej popiera svoju vinu.

Murrayho obviňujú, že postupoval neštandardne, keď Michaelovi podal silné anestetikum s aktívnou látkou propofol a následne ho nechal osamote.

Súdny proces nariadil 12. januára sudca Michael Pastor na základe svedectiev dvoch lekárov.

Obaja svedkovia vyhlásili, že aj keby Michael sám užil poslednú dávku anestetika, jeho smrť by aj tak bola zabitím, pretože Murray zanedbal svoje povinnosti.

Prvým svedkom bol vedúci forenznej medicíny z úradu koronera okresu Los Angeles Christopher Rogers, ktorý uviedol, že Michael mal silné srdce a bol relatívne zdravý.

"Starostlivosť oňho bola podpriemerná. Murray mal spraviť niekoľko vecí, ktoré však nespravil," uviedol Rogers, ktorý dodal, že lekár spravil chybu, keď riešil Michaelovu nespavosť anestetikom s propofolom, a nemal od speváka po podaní dávky odísť.

Murrayho obhajca J. Michael Flanagan počas krížového výsluchu naznačil, že Michael mohol anestetikum, ktoré sa podáva intravenózne, prehltnúť. Rogers na to uviedol, že táto možnosť je nepravdepodobná, ale aj keby to tak bolo, nič by to nemenilo na fakte, že Murrayho konanie bolo neadekvátne.

Druhý svedok, ktorým bol anestéziológ a klinický farmakológ Richard Ruffalo, vymenoval lekárske prístroje, ktoré vraj boli v Michaelovej spálni, keď mu Murray podával anestetikum. Boli medzi nimi napríklad prístroj na monitorovanie funkcií pľúc a srdca a resuscitačné prístroje.

"Mali by ste vedieť, čo robíte a zároveň predpokladať, že sa váš pacient náhle prebudí. Aj keď používate propofol len krátky čas, môže spôsobiť mnoho nepríjemností, predovšetkým v kombinácii s inými liekmi," uviedol Ruffalo.

Sudca Pastor Murraymu pozastavil licenciu na vykonávanie lekárskej praxe v štáte Kalifornia.

Päťdesiatsedemročný Murray svoju vinu popiera, pričom jeho obhajcovia tvrdia, že lekár nepodal Michaelovi nič, čo by ho mohlo zabiť. Lekárovi, ktorý sa o Michaela staral počas príprav na turné This Is It , hrozí v prípade dokázania viny trest odňatia slobody až na štyri roky.