Producent Jacksonova posmrtného alba se omlouvá

Producent Jacksonova posmrtného alba se omlouvá, že jeho hlas „upravil“.

Hlas amerického zpěváka Michaela Jacksona měl při přípravě nového alba k finálnímu tónu daleko a potřeboval digitálně upravit. Přiznal to jeden z hlavních producentů desky Teddy Riley, který s Jacksonem před jeho náhlou smrtí v roce 2009 pracoval na několika nahrávkách.

Deska s názvem Michael je prvním albem s nevydanými písněmi Jacksona po jeho smrti před 18 měsíci. Podle Rileyho nedosahuje úrovně zpěvákových nahrávek z přelomu 70. a 80. let, producent však doufá, že se zařadí mezi klasiku.

"Musel jsem jeho hlas víc upravovat, což je důvod, proč se lidé ptají na původnost jeho hlasu," řekl Riley o nahrávce. "On (Jackson) by to nikdy nepovažoval za poslední vokál... Ale protože není s námi, nemůže nám to nově nazpívat.... Použili jsme (technologii) Melodyne, aby se dostal do tóniny." Technologie prý hlas posunula výš, a proto některá vibrata zní trochu "přehnaně". "Upřímně se za to omlouváme, ale pořád slyšíte pravého Michaela Jakcsona," prohlásil Riley.

Projekt od začátku provázejí spory. O původnosti Jacksonova hlasu v některých písních dříve vyjádřili pochyby jeho příbuzní. Právník Jakcsonova otce řekl, že jeho syn by jako perfekcionista takové album nikdy vydat nechtěl. Pravost hlasu nakonec podle nahrávací společnosti Sony potvrdila odborná studie.

Riley pracoval na třech z deseti písní nahrávky, přičemž dvě z nich, Monster a Breaking News, byly nahrány v roce 2007.

Nahrávka Michael je první album s Jacksonovou hudbou od jeho poslední studiové nahrávky Invincible z roku 2001. Jackson se v ní mimo jiné dotýká slávy a lidské touhy po ní nebo ceny, kterou člověk platí za to, že je celebrita.

iDnes.cz

------------

Jacksonův producent konečně přiznal: Zpěv je hodně digitálně upravený

Perfekcionista Michael Jackson dobře věděl, proč některé nahrávky nikdy nezveřejnil. Producent Teddy Riley nyní v rozhovoru přiznal, že zpěv na novém albu Michael potřeboval "značné digitální vylepšení". Uvedl to server The Hollywood Reporter.

"Musel jsem hlas víc upravovat, proto se lidi ptají, jestli je autentický," přiznal Riley, který s Jacksonem pracoval už na začátku devadesátých let na albu Dangerous.

Riley používal ve velké míře software Melodyne, aby opravil chyby ve zpěvu, i když si uvědomuje, že některá vibrata znějí divně. "Upřímně se omlouváme, že se to stalo, ale pořád slyšíte pravého Michaela Jacksona," tvrdí producent.

Program Melodyne umožňuje dělat se zpěvem mnohá kouzla. Přesný průběh intonace zaznamená graf a pak můžete myší měnit hlasitost, dolaďovat tóny nebo dokonce vytvořit úplně jinou melodii. Můžete také křivku úplně narovnat a zrušit vibrato, nebo naopak přidat.

Hádky a znechucení

Mnoho lidí z branže a fanoušků vyjádřilo své znechucení z vydání těchto pokoutně dodělaných písniček bez autorizace Michaela Jacksona. Ani recenze v tisku nejsou nijak zvlášť nadšené.

"Vím, že je to skvělý materiál a vím, že to muselo vyjít. Vím, že jeho odkaz musí pokračovat, protože on je skvělý a bude toho ještě víc," dodal producent, který se podílel na třech písních z alba Michael (Hollywood Tonight, Monster a Breaking News).

Nedávno se kvůli nim ostře pustil i do muzikanta a producenta Quincyho Jonese, který řekl, že písně v žádném případě neměly vyjít. V rozhovoru pro britský list The Guardian uvedl, že Jones je starý a sotva slyší.

novINky.cz