V Paríži sa vydražili fotografie za €196.000

V Paríži od soboty beží výstava dosiaľ nevidených fotografií Michaela Jacksona z roku 1999, ktoré sa včera pri príležitosti vydania CD "Michael" vydražili.

Obrázek

Séria fotografií vznikla za učelom prestavby imidžu popovej legendy. Fotografie sú štylizované do štyroch tém - modré oko, strieborná ruka, červený záves a zlaté rúcho.

Michaela Jacksona zvečnil vtedy ešte neznámy 23-ročný francúzsky fotograf Arno Bani a fotky sa mali použiť ako ilustrácie jeho pripravovaného albumu "Invincible".

Nahrávacia spoločnosť sa však nakoniec rozhodla použiť na obal albumu iný materiál a Baniho portréty tak ostali celú dekádu v jeho súkromnom archíve, kde na ne rokmi aj zabudol.

Obrázek

Včera sa pod dražobné kladivko dostalo 12 z nich - po tri z každej zo štyroch tém, spolu s 55 vybranými obrázkami z fotenia a takisto 31 negatívov, čo dáva dohromady takmer 700 dosiaľ nikdy nepublikovaných fotografií kráľa popu.

Fotky boli po prvý raz vystavené v sobotu v parížskom múzeu Salomon de Rothschild a dražili sa pre aukčný dom Pierre Berge and Associes.

Cena portrétov začínala na úrovni 1000 eur, ostatné dražené položky mali štartovaciu cenu 500 eur.

Jacksonove fotografie a ďalšie pamätné predmety, ktoré sa po spevákovi zachovali, mali tento rok na dražbách úspech. Warholov portrét Michaela sa predal za 812,5 tisíc dolárov a nemenej známa rukavica za 350 tisíc dolárov.

Ako sa teda k neznámemu fotografovi Jackson dostal?

"Michael raz našiel jeden môj obrázok v Sunday Times. Zapáčil sa mu a požiadal ma, aby som ho nafotil tak skoro, ako to len bude možné," zaspomínal si Bani pred reportérmi. "Bol projektom tak nadšený, že mi vypísal carte blanche. Dokonca som ho požiadal, aby si ostrihal vlasy a on bez okolkov súhlasil."

Než sa dva dni trvajúca foto seansa zrealizovala, bolo potrebné vybudovať provizórne štúdio v skladoch na periférii Paríža, aby sa Jacksonova prítomnosť v meste udržala mimo radaru médií. Pri tejto príležitosti bolo potrebné postaviť i helipad a prístupovú cestu pre spevákovu pancierovú limuzínu.

Obrázek

Ak nie ste veľmi na dražby, tak si ako pamiatku na popovú legendu budete môcť zakúpiť aukčný katalóg za približne 20 eur. Pre skutočných fanúšikov však vyjde i kniha s reprodukciami, za ktorú sa ale bude treba tresnúť po peňaženke o niečo bolestivejšie - jej cena totiž bude 1000 eur.

Celkový výnos z dražby bol 196.000 EUR, pričom obraz Michaela v zlatom rúchu vydražili za 26.000 EUR.

Obraz s modrým okom sa vydražil za 25.000 EUR za menej než 1 minútu.

Tretí obraz s farebnými guličkami sa vydražil za 22.000 EUR.

Za 9000 EUR sa vydražil portrét Michaela pred červeným pozadím.

Ostatné zábery z fotenia sa predali približne za 1500 EUR za kus...

Aukcie sa zúčastnilo asi 200 ľudí v súkromnom zámku the Hotel Salomon de Rothschild blízko Paríža.

gorila.sk