Paříž nabízí neznámé fotky Jacksona, včetně té s „monoklem“

Jako smutného klauna s modrým okem i krále ve zlatě viděl Michaela Jacksona Francouz Arno Bani. Stovky jeho snímků od soboty vystavují v Paříži. Fanoušci zesnulé ikony hudebního průmyslu si je budou moci i koupit.

Obrázek

Výstava a aukce láká na sedm set dosud nezveřejněných stylizovaných fotografií, připomíná agentura AFP s tím, že Bani po dohodě s Jacksonem pojal tehdejší fotografickou seanci jako umělecký výkon.

Fotografie například ukazují Jacksona s krátkými vlasy a v postoji smutného klauna s modře namalovaným jedním okem či s výrazem melancholického krále světového popu pod zlatým pláštěm. Pro movitější fanoušky vyjde luxusní kniha s velkými reprodukcemi fotografií za 1 000 eur (asi 25 tisíc korun), zatímco méně movitým se nabízí aukční katalog za 19,90 eur (asi 500 korun).

Obrázek

Jacksonovi se zalíbila jedna Baniho fotografie a vybral si francouzského fotografa ve snaze změnit svůj image pro tehdy chystané album Invincible.

"Ihned jsme se dohodli. Nemohl jsem tomu uvěřit. Já malý Francouz objeven megahvězdou!" svěřil se Arno Bani, jemuž v době setkání s Jacksonem bylo 23 let.

"Dali jsme si schůzku pro třídenní seanci v Paříži v červenci 1999. Pro jeho bezpečnost jsem v naprosté tajnosti vybral jeden sklad na jižním předměstí. Zpěvákovo okolí dokonce požadovalo, aby se vybudoval provizorní heliport pro případ nějakého problému," uvedl fotograf.

Obrázek

"Řekl mi: 'Ať si připadám jak ve snu!' Připravil jsem mu čtyři podoby," upřesnil Bani. Jackson byl podle něj fotografiemi nadšen a všechny je schválil. Jeho nahrávací společnost Sony Music však prý na poslední chvílí prosadila jiného fotografa.

"Dlouho jsem si kladl otázku, co s těmito fotografiemi udělám, až jsem na ně zapomněl. Po Michaelově smrti jsem usoudil, že jeho fanoušci by je měli vidět. Vím, že zbožňoval tyto fotky," tvrdí Bani.

Na pondělní dražbě společností Pierre Bergé & associés bude vyvolávací cena 1 000 eur u 12 originálních fotografických negativů a 500 eur u vyvolaných snímků.

Od své smrti Jackson vyvolává zájem aukčních síní. V New Yorku se například prodal jeho portrét od Andy Warhola za 812 500 dolarů (13,7 milionu korun), jeho rukavice za 350 tisíc dolarů (6,6 milionu korun), klobouk a boty za 22 800 dolarů (432.000 korun).

Idnes.cz