Michael Jackson inspiruje i své odpůrce

Ve čtvrtek 9. září se uskutečnil v Praze na Letné protestní happening proti pomníku Michaela Jacksona, který se zde chystají vybudovat jeho fanoušci. Účastníci přinesli ke Kyvadlu sošky "idolů", které by si přáli vztyčit zde nebo na jiných významných místech v centru Prahy.

Obrázek

Namísto proklamovaných tisíců nespokojenců se u pověstného Kyvadla sešla pouhá hrstka skalních bojovníků, kteří nicméně příjemně překvapili svou kreativitou. Při protestním happeningu přinesli ukázat své protinávrhy na nejvhodnější artefakty, které by rádi umístili zde či na jiných exponovaných místech v Praze. Chtěli tím poukázat na domnělou snadnost, s níž organizátoři výstavby pomníku získali od kompetentních orgánů povolení pro projekt.

Zvědavci mohli shlédnout např. kompozici Švejka s pivní lahví, Krtečka v autě či návrh sochy Trautenberka autora Petra Liebschera. Ten si také po zásluze odnesl první cenu za nejzdařilejší výtvor, "Zlatého Majkla", kterou pro vítěze jako formu recese připravilo občanské sdružení Project: Heal the World z opačné strany barikády. Cenu vítězi předala akad. sochařka Daniela Kartáková, autorka návrhu již schválené Jacksonovy sochy.

"Tím, že se odpůrci sochy dokázali podívat na celou záležitost s humorem a uplatnit kreativitu, se vlastně ztotožňují s hlavními myšlenkami zastánců pomníku a alespoň za to jim patří naše sympatie," prohlásila Kartáková.

Na setkání promluvili aktivisté iniciativy Dominik Bouma a zastupitel MČ Praha 7. Ten se vyjádřil k projednání celé záležitosti na zasedání zastupitelstva dne 6. července: "Bohužel jsme přišli s křížkem po funuse, rozhodnutí o umístění sochy Jacksona na Letné již padlo…"

Zastánci sochy Michaela Jacksona nevidí důvod, proč by je měly podobné aktivity odrazovat od původní myšlenky uctít osobnost, která má po celém světě miliony příznivců.