Památník Michaela Jacksona

Letná je fascinující místo. Nejprve se z ní na Prahu díval sovětský diktátor Josif Vissarionovič Stalin, později se stala místem boje za knihovnu Jana Kaplického. V příštích měsících by tam ovšem měla vyrůst socha zpěváka Michaela Jacksona. Památku umělce, který zemřel před rokem - téměř na den přesně, posvětil i primátor města Pavel Bém.

"Záštitu nad projektem dal přímo pan primátor, nikoliv magistrát," upřesnil zprávy v médiích mluvčí instituce Jiří Wolf. Ani Praha 7 se ovšem k soše nehlásí.

"O návrhu samozřejmě víme. Nicméně záštitu oficiálně s ním spojeni nejsme. Navíc prostory Letné jsou ve vlastnictví hlavního města," dodal mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš s tím, že podaná žádost na stavebním úřadě, o níž se na městské části ví, prošla naprosto bez připomínek.

K projektu se za organizátory hlásí Helena Babická, podle níž by k slavnostnímu odhalení mělo dojít na konci prázdnin v den Jacksonových narozenin, tedy 29. srpna.

Obrázek

Na dotazy iDNES.cz odpovídala Helena Babická:

Kdo jako první přišel s nápadem postavit Michaelu Jacksonovi památník?

Původně jsem to byla já. Napadlo mě to loni při pietních akcích na Staroměstském náměstí. Říkala jsem si, že když může mít Lennon v Praze zeď, proč by nemohl mít Jackson sochu.

A hned poté jste odvážně vyrazila za primátorem?

Ano, přesně. Bála jsem se úředníků, protože se traduje, že jsou to jen nepříjemní lidé s kulatými razítky. Mimochodem později jsem se ale přesvědčila, že tomu tak nemusí být na všech místech. Pan primátor byl velmi vstřícný, přestože se přiznal, že Michaela Jacksona zrovna "nemusí".

Záštitu vám ale nakonec dal.

Dal. Uznal, že Michael oslovil miliony lidí a že taková pocta je na místě.

Prošla jste náročnou byrokratickou cestou. Jak si ale sochu představujete v reálu?

Podle návrhu by to měl být dva metry vysoký vítězný sloup s bustou.

Kdy jej chcete na Letné umístit?

Vše se odvíjí od peněz, které právě sháníme na výrobu, ale velmi bychom si přáli, aby to bylo 29. srpna na Michaelovy narozeniny.

Peníze hledáte u sponzorů?

Ne, právě ty do akce nechceme vůbec zapojit. Měl by to být památník fanoušků, tedy i peníze půjdou od nich. Založili jsme veřejnou sbírku s transparentním účtem. Na stránkách Michael Jackson Memorial do něj můžete přispět a výši částky na kontě i dál sledovat. Ideální by bylo sehnat 150 tisíc korun, abychom mohli nechat vyrobit sochu z pryskyřice s bronzovou povrchovou úpravou?

Bude památník umístěný nad Prahou trvale?

Jako prvním vám říkám, že uvažujeme o dočaném umístěním. Práce akademické sochařky Daniely Kartákové by se mohla po dostavbě tunelu Blanka přemístit do míst, kde nyní leží hromady písku - co nejblíže místu, kde Michael v roce 1996 koncertoval.

Obrázek

Socha na Letné by měla připomínat i zpěvákovo vystoupení v Česku v roce 1996, kdy v Praze zahájil turné HIStory. Je ovšem jen jedním z tisíců odkazů, které se v souvislosti s výročím vyrojily po světě.

Idnes.cz