Rozhovor s Thomasom Mesereau

Jeden z najlepších amerických právnikov a podľa žurnálu Los Angeles Daily aj najvplyvnejší právnik v Kalifornii, sa podelil o svoje skúsenosti s prípadom Michaela Jacksona z roku 2005, ktorý Michael vyhral vo všetkých bodoch obžaloby.

Image and video hosting by TinyPic

DK = Deborah Kunesh

TM = Tom Mesereau

DK: Aký klient bol Michael?

TM: Skvelý. Spolupracoval výborne, počúval moje rady, správal sa s rešpektom ku mne i mojim zamestnancom. Najhoršia vec, ktorú o ňom môžem povedať, je, že bol niekedy nedostupný. Niekedy bolo ťažké ho nájsť a myslím, že to bolo tak preto, lebo bol tak vydesený a mal obavy z tohto procesu, ale bol veľmi príjemná osoba čo sa týka spolupráce.

DK: Ako zvládal stres spojený s procesom?

TM: Myslím, že to pre neho bolo veľmi ťažké. Rozprával som s ním často, väčšinou skoro ráno, pretože môj denný rozvrh bol ísť do postele večer po siedmej a vstávať v 3 ráno. Michael bol vždy veľmi skoro ráno prebudený a prechádzal sa po Neverlande, aby sa upokojil, pozeral na hviezdy a mesiac a splynul s prírodou. Volal mi okolo 3 alebo 4 hodín ráno. Trpel veľkou úzkosťou a bol v ťažkej depresii. Mal problémy so spánkom. Toto je normálne pre ľudí, ktorí čelia takýmto obvineniam.

DK: Keď som robila rozhovor s Aphrodite Jones, tá sa zmienila, že prokurátora volala svedkom, priateľom a ľuďom, ktorí boli blízko Michaelovi a že Michael mal problémy s niektorými, trápilo ho, čo niektorí hovorili?

TM: To bol hrozný zážitok. Bolo to bolestivé, bolo to desivé, nemohol uveriť niektorým z vyhlásení, ktoré si vypočul. Nemohol uveriť, že niekto by ho obvinil z poškodzovania detí. Nemohol uveriť, že ho obviňujú z uväznenia rodiny, únosu detí, za účelom vydierania. To sú veci, ktoré Michael nebol schopný ani si predstaviť a oni ho z toho formálne obviňovali, potom predvolali svedkov, ktorí zjavne nehovorili pravdu, pokúsili sa obrátiť proces proti nemu, bolo to desivé a veľmi deprimujúce pre neho.

DK: Proces trval viac ako 4 mesiace?

TM: Bolo to skoro 5 mesiacov. Začal 31.januára a skončil v polovici júna.

DK: Ako často ste chodili na súd každý týždeň?

TM: 5 krát do týždňa.

DK: Keď sa čítal verdikt, ako na tom bol?

TM: Ten deň vyzeral strašne, bol veľmi slabý a nepovedal ani slovo, kým sa nepovedalo posledné "nevinný". Potom sme sa objali a on mi poďakoval.

DK: Počula som, že deň pred verdiktom, ste mali pocit, takmer istotu, že ho uznajú nevinným. Bol to ten pocit, čo ste cítili?

TM: Mal som veľmi silný pocit, že porota ho neodsúdi.

Po prvé, musíte pochopiť, Kalifornia má právne predpisy a postupy týkajúce sa trestných konaní. V Kalifornii, dvanásť ľudí sedí ako porotcovia v trestnom konaní. Kalifornské právo vyžaduje jednomyseľné rozhodnutie poroty odsúdiť alebo oslobodiť niekoho zo spáchania trestného činu. To znamená, že všetkých dvanásť porotcov musí súhlasiť s obvinením/neobvinením. Veril som, a stále verím, že on bol úplne nevinný z takýchto falošných obvinení. Avšak, jeden nikdy nevie, čo porota bude robiť. Porota bola zložená z dvanástich ľudí, ktorých som nepoznal. Pretože proces trval päť mesiacov, bol som schopný pozorovať ich pohyby, správanie a reakcie na svedectvá a dôkazy. Bol som pevne presvedčený, že týchto dvanásť ľudí ho neodsúdi.

Nevedel som, či ho porotcovia jednomyseľne oslobodia z každého z tých štrnástich obvinení. Nikto to nemohol vedieť. Avšak, keď som počul, že porota sa dohodla jednomyseľne na každom z tých štrnástich obvinení, vedel som, že moje srdce to vycítilo správne. Toto stíhanie bolo výsmechom spravodlivosti a jedným z najhorších útokov na nevinnú osobu v právnych dejinách. "

DK: Čo by ste chcel aby ľudia vedeli o Michaelovi alebo tomto súdnom procese?

TM: Michael Jackson bol jeden z najmilších ľudí, ktoré som kedy poznal. Chcel byť viac než len hudobný génius. Chcel pomáhať, liečiť a meniť svet skrz lásku. Pevne verím, že svet bol lepším miestom, keď tu bol s nami. Bol láskavý. Chcel, aby sa ľudia zamerali na deti, aby ich dostatočne milovali a vychovávali, dávali im pozornosť, čím by sa zlepšilo násilia vo svete, chudoba a ďalšie veľké problémy ľudstva. Toto bol univerzálny Michael Jackson. Potom tu bol Michael Jackson, osoba, s ktorou som spolupracoval každý deň. Človek, ktorý miloval, keď sa dieťa usmialo. Mal toľko peňazí a mohol si ich užiť. Namiesto toho vybudoval Neverland. Miesto, kde chcel, aby boli deti šťastné. Aby sa neriešila farba ich kože, náboženstvo, aby si len dali zmrzlinu, prešli sa na kolotočoch a boli šťastné. Ak však premýšľate takto, ste bohatý v kombinácii s veľkou dávkou naivity, ľahko sa okolo vás obtočia supy. Chcel byť len kreatívny a pomáhať. To ho robilo ešte viac cieľom pre zlých ľudí a podvodníkov.

Všetci chceli profitovať na tom procese. Keď bol Michael oslobodený, bol som pyšný. Keď sa na to teraz pozerám, mal len ďalšie 4 roky života. Ale 4 roky mohol byť so svojimi deťmi. Proces bol nespravodlivý. Celý ten prípad nebol podložený.

Na pohrebe Michaela som stretol muža, ktorého zapálil vlastný otec, keď bol ešte dieťa. Volá sa Dave Dave a na pohrebe hovoril o Michaelovi ako o úžasnom a štedré človeku, ktorý mu pomohol. A je tu mnoho ďalších detí, ktorým Michael pomohol. Choré deti, postihnuté deti. Michael im dával toľko peňazí a nikde ste sa o tom nedočítal. Nerobil to preto, že chcel publicitu, ale preto, že mu to hovorilo jeho srdce. A tá najkrutejšia vec je vziať človeku jeho lásku a odvahu pomáhať, otočiť to proti nemu a urobiť z neho netvora. Trhalo mi srdce len ho celý čas pozorovať. Však viete, ako moc ho to poznamenalo. Nemyslím, že sa z toho niekedy vôbec dostal.

Napísala: Zuzcoj