Trocha histórie - rekordná zmluva

20.3.1991 (teda pred takmer 19 rokmi), podpísali Michael a Sony Software v New Yorku rekordnú zmluvu, ktorá v danom čase bola najvyššia, akú kedy umelec dostal, na 65 mil. dolárov, ktorá zahrňovala 6 albumov v rozpätí 15 rokov, pričom Michael dostal 18 mil. dolárov v hotovosti a pri vydaní každého albumu dostal ďalších 5 mil. dolárov (plus 5 mil. ako bonus k prvému albumu, ktorým bol Dangerous), a 1 mil. dolárov ročne na prevádzku vlastného vydavateľstva Nation Records (MJJ Production).

Zmluva odhadovala zisky v priebehu tohto obdobia na 1 miliardu dolárov, pričom tam boli zahrnuté aj zisky z predaja albumov a singlov, z koncertov a filmový projekt (Ghosts), ktoré boli distribované cez Sony Music, Columbia Pictures Entertainment, a Sony Electronic Publishing.

Michael bol zároveň jediný umelec, ktorý mal najvyšší až 25% podiel zo zisku z každého predaného albumu.

Sony Music mala tak výhradné distribučné práva na Michaelove nahrávaky, pričom samotné skladby má Michael v plnom vlastníctve, avšak spravuje ich konkurenčný Warner Music.

Guinnessová kniha rekordov to okamžite zapísala ako najlukratívnejšiu zmluvu v dejinách hudobného priemyslu (Michael tak prekonal Janet Jackson, vlastnú sestru, ktorá len niekoľko mesiacov predtým podpísala zmluvu na 40 mil. dolárov, ktorá bola dovtedy najvyššia).

Takouto zmluvou si Sony a Michael delili podiel zo samotného zisku 50/50.

Vzhľadom na obrovský predaj aj albumov Dangerous a HIStory, alebo dvoch megaúspešných svetových turné, dosiahli zisky pre Michaela stovky miliónov dolárov (len z albumu HIStory dosiahli zisky 300 mil. a z Dangerous 170-250 mil., ako aj 2 turné celkovo cca. 320 mil.) + predaj dovtedy vydaných albumov Thriller, Off the Wall, BAD, ako aj Invincible, BOTDF, či doteraz vydané výberovky ako Thriller25, Number Ones, King Of Pop, Collection..., z ktorých sa predalo dokopy viac ako 70 mil., od roku 1991.

Podľa odhadov, táto zmluva priniesla takmer 2 miliardy dolárov.