Fanoušci Jacksona postavili na Vítkově ledovou sochu

Ledovou sochu zesnulé popové legendy Michaela Jacksona dnes postavili na pražském Vítkově jeho fanoušci. Pomník k poctě slavného zpěváka se rozhodli vytvořit v blízkosti Národního památníku jako "předzvěst" bronzové sochy. Postavit ji v Praze by v budoucnu chtělo Občanské sdružení Heal The World.

Obrázek

"Je to příležitost k setkání. Samotná ledová socha nemá až tak hluboký význam. Led je pomíjivý. Lidé tady ale chodí na procházky a je to určité oživení," řekla Daniela Kartáková ze sdružení Heal The World.

Upozornila, že jde o spolek fanoušků Michaela Jacksona, který svou humanitární činností uctívá zpěvákův odkaz. "Jackson měl lidi velmi rád a snažil se jim pomáhat. Tato akce má upoutat pozornost na humanitární projekty propojené s kulturní činností," řekla Kartáková. Podle ní chce sdružení prosadit v Praze postavení pomníku americkému zpěvákovi, který by měl stát trvale.

Ledovou sochu fanoušci začali stavět v pondělí. Mimo dvou profesionálních sochařů na ní mohli pracovat také další lidé, kteří zpěváka obdivují. "Je to křehký materiál, řezbářská práce. Pracujeme pomocí ostrých pilek a dláta. Své zářezy si tady mohou udělat všichni fanoušci, kteří mají zpěváka rádi," dodala Kartáková. Studie podle ní vznikla podle vzoru zpěvákovy podobizny z doby, kdy měl svůj jediný pražský koncert. Na zvláštním pódiu na Letné v roce 1996 jej vidělo 120 tisíc českých fanoušků.

Socha vznikla z materiálu, který výtvarníkům poskytl výrobce tradiční české zmrzliny Polárka. Led výtvarníci dostali zdarma. Dnes plánují své dílo dokončit do posledního detailu. Kartáková, která je náruživou fanynkou Michaela Jacksona, chystá k prvnímu výročí úmrtí zpěváka speciální výstavu. Její součástí mají být mimo jiné koláže a plastiky inspirované slavnou Jacksonovou skladbou Thriller.

Týden.cz