Rok 2009 v znamení šokujúcej smrti

Jackson zomrel, získal späť trón

Ak by sa zostavoval rebríček najšokujúcejších udalostí roku 2009, s prehľadom by zvíťazila smrť Michaela Jacksona.

Niekdajší kráľ popu sa mal v lete veľkolepo vrátiť na koncertné pódiá. Ale namiesto série päťdesiatich vypredaných vystúpení pod názvom This Is It, ktoré mali londýnsku O2 Arenu plniť až do marca roku 2010, Jackson nečakane zomrel. Internetové servery sa rúcali pod náporom ľudí, ktorí hľadali informácie o neuveriteľnom úmrtí. Vyhľadávač Google na extrémnu prevádzku reagoval rovnako, akoby naň útočili počítačoví piráti.

"Som úplne zničený touto tragickou a neočakávanou správou. Bol to dokonalý šoumen a jeho tvorba a odkaz pretrvá navždy. Dnes som stratil svojho malého brata a časť mojej duše odišla s ním," reagoval na Jacksonovu smrť producent Quincy Jones, s ktorým Jackson spolupracoval na svojich najslávnejších platniach Thriller či Bad. "Michael Jackson boli prvé dve anglické slová, ktoré som vyslovila," reagovala zase srílanská raperka M.I.A. "Je to strašný deň," vyznala sa Beyoncé. A zatiaľ čo Jacksonovi kolegovia smútili, obchodníci rozbiehali veľký biznis so smrťou.

Na britskom hudobnom festivale Glastonbury, ktorý práve v čase Jacksonovej smrti prebiehal, sa napríklad takmer okamžite dali kúpiť tričká s nápisom: "Bol som na Glastonbury, keď Jacko zomrel." Do obchodov so suvenírmi po celom svete pribudli tričká, odznaky, tašky, čokoľvek, na čom obchodníci vďaka smrti kráľa popu mohli zarobiť. A hoci titul kráľa popu Jacksonovi už roky nepatril a ak sa v súvislosti s ním spomínal, bol myslený skôr ironicky, smrť všetko zmenila.

Záujem o Jacksonovu hudbu ožil. Jeho staré hity ovládli rádiá a hudobné televízie. Internetový portál Amazon vypredal všetky Jacksonove nahrávky už minúty po spevákovej smrti. Počas 24 hodín Amazon predal viac vecí súvisiacich s Jacksonom ako v priebehu posledných jedenástich rokov.

Aj platne, ktoré dovtedy zaprášené ležali v obchodoch, začali ľudia po celom svete masívne skupovať. Výber spevákových hitov Number Ones sa za týždeň vyšvihol zo 128. miesta na špicu britskej albumovej hitparády. Platňa je najpredávanejším albumom tohto roka v USA, do konca októbra si ju tu kúpili takmer tri milióny ľudí.

V prvých desiatkach albumových hitparád vo svete figurovalo hneď niekoľko Jacksonových platní naraz. Jeho osem sólových albumov a jedna platňa z dielne Jackson 5 - to bola 1. júla deviatka najpredávanejších platní v Amerike. A kráľovi popu pribúdali aj ocenenia. Päť nominácií a štyri ceny, taká bola jeho tohtoročná bilancia na novembrových American Music Awards. Celkovo v tejto súťaži zvíťazil 26-krát, čo je rekord.

Jackson bol opäť kráľ. Hoci o tento titul nestál. "Raz poobede som mu povedal: Neviem sa dočkať, keď to v Londýne spustíme a ty získaš späť svoju korunu," citovala Kennyho Ortegu, choreografa koncertnej šou This Is It, stránka BBC. Podľa Ortegu sa tomu spevák len smial. Nechcel späť korunu. Chcel sa len zavďačiť fanúšikom za to, že aj v ťažkých časoch stáli pri ňom.

Pravda.sk