Poloprázdne kino v BA

Visit msnbc.com for Breaking News, World News, and News about the Economy

"Nemal som idol nikdy, ale Michael Jackson ovplyvnil môj názor na hudbu," uviedol pre Pravda.sk raper Rytmus. V noci z utorka na stredu sa objavil na svetovej premiére dokumentu This is it o pripravovanom turné Michaela.

Obrázek

"Na plátne bolo vidieť, že okolo neho bolo veľa dobrých hudobníkov a tanečníkov, ale on tam proste svietil. Neuveriteľná muzikálnosť, veľká osobnosť. Jednoducho to celé úplne zjedol," nadšene zhodnotil slovenský raper nový dokument.

"Myslím, že človek ako on sa ešte nenarodil a už ani nenarodí. Takto to už nikdy nikto nevychytá," doplnil.

Obrázek

Obrázek

Hudobný dokument sa páčil aj moderátorke Barbore Rakovskej a jej priateľovi, spevákovi Tomimu Popovičovi. Kvôli nočnej premiére, ktorá sa vysielala v rovnakom čase v sedemnástiach mestách po celom svete, nešli ani spať. "Nemohli sme si nechať ujsť túto premiéru. Len ma mrzí, že tu nikto nebol. Neviem, či Slovensko ešte spí, alebo čo robí. Ale som šokovaný, že prišlo 35 ľudí," rozhovoril sa Popovič.

"Ja by som chcela vedieť, kto osloví Slovákov. Lístky sa dali kúpiť a veľmi veľa ľudí bolo pozvaných. Videli sme poloprázdnu kinosálu, pričom Bratislava bola jedným z mála miest, kde sa svetová premiéra konala. Ani neviem, či to je hanba, alebo čo vlastne," zauvažovala Rakovská.

Kritický však bol aj Rytmus. "Keď zomrel Jackson, všetci dali veľkú pózu, ako im chýba a že všetci vyrastali na Jacksonovi. Ale to je podľa mňa veľká blbosť. Slovenský národ nepreciťuje černošskú muziku. Stačí mu, keď počuje pesničky ako Horela hora horela a Chyťme sa za ruky a takéto pi...," skonštatoval. "Ale je mi to jedno. Mám Michaela Jacksona rád, viem, že ma ovplyvnil a mne film dal úplne veľa. Tí, čo majú radi Michaela, nech si ho idú pozrieť," odkázal.

Hudobník Tomi Popovič tiež potvrdil, že Michael patril k jeho idolom. A chcel by sa mu priblížiť v obsahu skladieb. "Ja píšem veľa o láske, zaľúbení, o sexe. To je krásne, ale viac by som chcel písať o svete, o ľudských problémoch. Tak ako to robil Michael."

Medzi divákmi sa objavil aj moderátor Matej "Sajfa" Cifra či speváčka Tina. Tá opúšťala kinosálu nadránom dojatá a na našu prosbu o rozhovor uviedla: "Nehnevajte sa, teraz naozaj nie som schopná."

V noci z utorka na stredu sa premiéra konala napríklad aj v Los Angeles či v Londýne. Obe mestá privítali na červenom koberci známe tváre sveta hudby a filmu

Na Slovensku sa film dostane do distribúcie v šestnástich kópiách, do celého sveta sa rozbehlo asi 8 500 kópií snímky. Prví slovenskí diváci ju už videli v noci z utorka na stredu v bratislavskom Auparku, kde najskôr od polnoci mohli sledovať priamy prenos zo slávnostnej premiéry v Los Angeles a o štvrtej nadránom aj samotný film. Šancu vidieť This Is It dostanú diváci v šestnástich slovenských kinách v 13 mestách. V predpredaji si vstupenky kúpilo asi 10-tisíc Slovákov. Film v kinách pobudne len obmedzený čas - dva týždne. Posledné projekcie by mali byť 11. novembra. Hoci je možné, že ak divácky záujem vo svete presiahne možnosti kinosál, bude sa premietať o niekoľko dní dlhšie.

Na premiére filmu This Is It sa v Los Angeles zúčastnili okrem Michaelových bratov aj napríklad speváčka Jennnifer Lopez či herec a rapper Will Smith.

Na premiéru v Los Angeles a Londýne sa dostavilo niekoľko stoviek fanúšikov, ďalšie desiatky tisícok ju sledovali prostredníctvom internetu. Premiéry sa konali v 15 ďalších mestách, medzi nimi v Soule, Johannesburgu, Berlíne a v Bratislave. Nočná projekcia z Los Angeles s následným priemietnutím filmu síce nezplnila kinosálu v jednom z bratislavských nákupných centier do posledného miesta, ale tí najvernejší nechýbali.

"Bolo tu poloprázdne kino. Neviem, kto dokáže osloviť Slovákov," skonštatovala moderátorka Rakovská. "V prenose z červeného koberca dokonca režisér Kenny Ortega spomenul Slovensko a Bratislavu. O to smutnejšie pôsobí nezáujem ľudí," doplnil ju Popovič.

V sále v Los Angeles chýbala Michaelova matka, sestry aj všetky tri deti.

Jedným z producentov je hudobný riaditeľ Michael Bearden. Prácu na filme označil za horkosladký projekt, ktorý vraj svetu umožní uvidieť Jacksonov triumf. "Viem, že by sa mu to páčilo. Spolu s režisérom Kenny Ortegom sme na Michaela mysleli vo všetkých aspektoch toho filmu. V minulých troch či štyroch mesiacoch sme s ním boli každý deň. Vieme, že by sa mu to, čo sme urobili, páčilo," povedal Bearden.

Distribútor firma Sony dáva do obehu 15 000 kópií filmu, ktorý by sa mal do víkendu premietať v 110 krajinách.

Losangeleská premiéra sa konala v sále Nokia Theatre, ktorá je oproti aréne Staples Center, v ktorej sa Michael pripravoval na koncertnú šnúru a kde sa tiež konala slávnostná rozlúčka po jeho smrti.

Priestor pred Nokia Theatre pokryli červeným kobercom a ozdobili krišťáľovými lustrami. Diváci mohli vidieť tiež Jacksonove kostýmy a vo vnútri sály si mohli kúpiť spomienkové predmety.

***

Desiatky známych amerických celebrít, ale aj stovky fanúšikov si v utorok večer pozreli počas slávnostnej premiéry film Michael Jackson's This Is It.

"Ľúbime Ťa, Michael," tak znel nápis na tričku jednej obdivovateľky, ktorej sa pošťastilo vyhrať vstupenky na hviezdnu premiéru historicky najočakávanejšieho hudobného filmu. Ďalší mali na sebe tričká s logom filmu, ktoré si spoločnosť Sony Pictures starostlivo ochránila pred falšovateľmi. Typickou výbavou fanúšikov, ale aj niektorých celebrít bola flitrová rukavica. Tú ponúkali pouliční obchodníci iba za desať dolárov.

Nálada návštevníkov bola ponurejšia ako počas iných filmových premiér, keďže nejeden Michaelov fanúšik sa ešte pred piatimi mesiacmi tešil na živé vystúpenie kráľa popu. A namiesto toho sa teraz zúčastňoval premietania filmu o posledných koncertných skúškach v živote Michaela Jacksona. Každý pohľad na tancujúceho a spievajúceho Michaela fanúšikom pripomínal, že ich idol sa svojho comebacku nedožil. Bola to slávnostná premiéra s akousi trpkou príchuťou, keďže hlavný hrdina premiérového filmu sa po červenom koberci neprešiel.

Paula Abdul: Okolo je toľko emócií

"Sedím v Divadle Nokia užasnutá filmom This Is It! Okolo mňa je toľko emócií a nemôžem uveriť, že odišiel," tak znela správa speváčky Pauly Abdul, ktorú počas premietania zaslala svojim fanúšikom prostredníctvom svojej internetovej stránky. Paula Abdul mala s Michaelom úzky vzťah, keďže ešte v roku 1984 sa ako tínedžerka stala choreografkou rodinnej skupiny Jacksons. "Bol proste úžasný," skonštatovala Abdul o Michaelovi po príchode na premiéru v rozhovore pre hudobnú stanicu MTV.

Paula pritom nebola ani zďaleka jedinou hviezdou utorkového večera. Na premiére nechýbali ani štyria bratia Michaela Jacksona: Marlon, Randy, Jermaine a Jackie. Tí sa v jednom z rozhovorov priznali, že sú na film veľmi zvedaví, keďže si ho pred premiérou nepozreli.

Hoci veľkosť červeného koberca ani veľmi nezaostala za rozlohou červeného koberca pred oscarovými ceremóniami, fanúšikov bolo menej. Počas podobných udalostí v meste Los Angeles na uliciach nechýbajú tisíce mladých ľudí, vykrikujúcich mená hviezd. Vinníkom bolo aj počasie, ktoré mimoriadne silným vetrom zrejme nejedného fanúšika odradilo.

Fanúšikovia v Číne boli prví

Fanúšikovia v Číne ako prví na svete s nadšením sledovali premiéru dokumentu, ale niektorí mali v očiach slzy.

Film This Is It začali vysielať niekoľko minút po utorkovej polnoci miestneho času v kinách po celej rozľahlej krajine, teda o niekoľko hodín skôr než v ostatných štátoch sveta.

"Sme prví," uviedla hrdá čínska predavačka pri pokladni kina Megabox Cinema v Pekingu.

"On stále žije," vyhlásil 22-ročný čínsky fanúšik v Pekingu, kde diváci začali spontánne búrlivo tlieskať a kričali "bravo".

Niektorí fanúšikovia na konci takmer dvojhodinového filmu plakali, ale ďalší odchádzali z kina v radostnej nálade.

V meste Šen-jang v severovýchodnej čínskej provincii Liao-ning zorganizovali správcovia kina, kde dokument odvysielali, aj tanečnú súťaž pre fanúšikov v napodobňovaní Jacksonovho povestného tanca moonwalk.

Obrázek