MJ podľa Johna Legend v Q magazíne

... tento časopis urobil zoznam albumov, ktoré zmenili svet, a podľa ich hlasovania, je THRILLER na 13 mieste !

K albumu poskytol komentár aj John Legend:

Michael Jackson

Prišiel. Urobil MOONWALK. Zvíťazil.

John Legend

Nemôžete precítiť hudbu, ak neporozumiete Michaelovi Jacksonovi. Ak počúvate nahrávky, ktoré urobil ešte ako dieťa, jeho spev je neskutočný. Precízna čistota hlasu a rozsah, v ktorom spieval, bez toho, aby zmenil svoj hlasový štýl je neuveriteľný. Byť schopný zaspievať tak vysoké tony..., on nebol dobrý len pre nejaké deti, on bol úžasne dobrý pre kohokoľvek. Len sledujte ich ranné varieté show The Jacksons, kde spieva - Rockin' Robin, a uvidíte, že mal talent. Nikto iný pred ním takto nespieval. A nikto iný tak nie je schopný spievať doteraz.

Pre kohokoľvek, kto vyrastal v 80 rokoch, Michael Jackson bol najväčšou hviezdou naších mladých čias. Thriller bol gigantický hit, jeden z najväčších. Ale myslím, že kreatívne, Off The Wall bol s hitmi - Don't Stop 'Til You Get Enough, Rock With You a Off The Wall - zlom. Zlomil rekordy (Michael sa stal prvým umelcom, ktorý mal v TOP 10 až 4 single z jedného albumu), ale v tom čase Michael povedal, že nebol celkom spokojný. Vedel, že môže urobiť aj niečo lepšie. To bola jedná z vecí, ktoré uňho boli nové: ambícia. Jeho rodina mala dosť zmačný vplyv na tom, ako sa Michael uberal, ako viete, jeho otec bol veľmi prísny. Neviem ako tvrdo s ním pracovala jeho rodina. To nechajme na inú debatu. V prvom rade, bolo tu niečo v jeho génoch, ktoré spôsobili, že má taký hlas, ale jeho rodina to usmernila, tomu chápem. Viem, aké to je vyrastať v takomto prostredí, pretože aj ja pochádzam z muzikanskej rodiny. Vyrastať a byť obklopený inými hudobníkmi, ktorí milujú hudbu, to má určite veľký vplyv na dieťa.

Iný smer, ktorým zmenil Michael hudbu, sú jeho videá. V priebehu 80 rokov, boli jeho videá udalosťami. Bol jedným z prvých umelcov, ktorých televízie uprednostnili pred programom, len aby odvysielali premiéru klipu. Minulú noc som bol na večeri s Kenya Westom, a rozprávali sme sa o tejto skutočnosti: bola to televízna udalosť, keď prišiel nejaký jeho nový klip. A to, samozrejme, vytvorilo MTV. Michael bol medzi prvými, ktorí otvorili bránu do MTV pre čiernych umelcov. Uvedomte si, že MTV bola na začiatku vo svojej podstate rockovým kanálom. Ich filozofia bola správať sa ako rádio stanica, kde sa môžete sústrediť na jeden formát a dostať z neho len to najlepšie. Michael otvoril dvere so svojim Thrillerom, a rap si potom razil svoju cestu do MTV. No a neskôr sa stala MTV multi-formátovým kanálom pre celú mladú generáciu. Ae na istý čas, Michael bol jediným, čo sme chceli na MTV vidieť. Odvtedy sa ale skutočne videoklipy zhoršovali a upadali. Era, kde vládnu super-mega-drahé klipy, to vidíme aj dnes.

Michael Jackson bol jedným z prvých umelcov, ktorí skútočne pochopili, ako sa zmeniť na jedinenčú značku. Iste by mu stačilo len spievať tieto skladby, ale on ich povzniesol do tohto jedinečného spôsobu: s úžasnými tanečnými kreáciami. Michael bude navždy známy ako jeden z najväčších tanečníkov v pop historii. Keď sa Michael prvý raz predstavil s Billie Jean [v roku 1983 na - Motown 25: Yesterday, Today, Forever, prvý raz predstavil svoj tanečný krok - "the moonwalk"] bolo to neuveriteľné. Hovoriac o niekom, kto nevie tancovať, vždy som mal voči tomu rešpekt a závidel som to. Je to súčasť vašej práce ako zabávača, aby ste vytvorili to spojenie s publikom ako Michael. Ale vyzerá to ako sled okolností (ktoré nám dali Jacksona), aké sa už nikdy nezopakujú. Spôsob, akým dnes média fungujú, už asi nebude to, že pozornosť sveta sa sústredí na jedného umelca. Plus, on bol sám o sebe experiment, vzorka veľkosti. Za predpokladu, že nieste to niekto z vás, nikto nevie, aké je to cítiť sa byť od dieťaťa až po jedného z nasledovanejších a najdôležitejších osôb na svete. Nechcem ho nijako analyzovať psychologicky - ani ho tak dobre nepoznám - ale môžete si len predstaviť ten dopad, keď vyrastáte na očiach verejnosti, ktorá ide po vás.

Myslím, že aj dnes jeho hudba vydrží. Môžete hrať na nejakej párty Thriller a ľudia šalejú. Môžete počuť jeho hudbu samplovanú v iných skladbách, a počuť jeho vplyv na iných umelcov ako - Justin Timberlake, Usher a Ne-Yo..., môžete to vidieť v ich písaní skladieb, choreografii, presne ten vplyv Michaela Jacksona 80 rokov. Ale jeho súkromný život mu poškvrnil jeho odkaz. Je prirodzené, že ľudia to nijako nerozlišujú. Už nie je len v tom pozitívnom svetle, ale to už nikdy nezmení. Každý umelec má svoje vrcholy a pády. Ale byť obvinený zo zneužívania detí, to je teda trocha extrém, aj pre hviezdu.

Budem sa tešiť na jeho návrat. Viete, Prince mal svoje vystúpenia v Las Vegas, podobne ako Celine Dion, Elton John, Tony Braxton, tak prečo nie? Nikdy neviete. Ale ľudia musia byť v takom správnom rozpoložení. Aby by ste to chceli, musíte chcieť urobiť všetkú tú prácu, vrátane promotion. Ale neviem, či on to chce ešte urobiť, ale kto vie.

John Legend je držiteľom 5 cien Grammy, spevákom, skladateľom a klavíristom.

(C) Q Magazine

Source: Q / MJ data bank

Obrázok titukly -

Obrázek