Propofol ho nemohol zabiť

Dávka 50 miligramov propofolu podľa lekárov nemohla spôsobiť u Michaela Jacksona zastavenie dýchania.

Také nízke množstvo je pre závislého pacienta prakticky neúčinné. Podľa názorov lekárov v reportáži amerického denníka Los Angeles ide buď o omyl alebo nesprávnu interpretáciu údajov.

"Nedáva to žiaden zmysel," cituje denník doktora Johna Dombrowskeho, člena Americkej spoločnosti anestéziológov. "Taká dávka by nezložila nikoho a nespôsobila zastavenie dýchania".

Podobný názor má aj Scott Engwall, viceprezident pre anestéziológiu na Kalifornskej univerzite v Irvine. Podľa neho 50 miligramov propofolu spôsobí u radového pacienta spánok v trvaní päť až desať minút. Pacienti závislí na propofole však potrebujú oveľa vyššie dávky.

Odborníci sa zhodujú v tom, že ak malo Michaela zabiť anestetikum, muselo byť podané v oveľa vyšších dávkach než priznal jeho osobný lekár Conrad Murray. Podľa nich mohli byť údaje od Murrayho aj nesprávne interpretované. Dávka 50 miligramov by dávala zmysel, ak by sa jednalo o pravidelný prísun po niekoľkých minútach. Druhou možnosťou je, že Michaela zabila práve kombinácia s inými liekmi.

Michaelov osobný lekár si podľa výpovede nie je vedomý žiadneho lekárskeho pochybenia. Nespavosť Michaela liečil počas šiestich týždňov, keď sa údajne snažil podávanie propofolu vylúčiť a nahradiť ho menej návykovými sedatívami. Murray po podaní zmesi Michaela na krátky čas opustil. Po jeho návrate Michael už nedýchal a nepodarilo sa ho oživiť ani jemu, ani lekárom v nemocnici.

Podľa včerajšej oficiálnej správy úradu koronera okresu Los Angeles bola Michaelova smrť zabitím. Oficiálnou príčinou jeho úmrtia bolo predávkovanie anestetikom propofol. Pomocným faktorom však bola kombinácia s benzodiazepamom. Michael užil okrem toho lorazepam, midazolam, diazepam, lidocain a efedrin, ktoré sa našli v jeho tele.

Ako vo svojej výpovedi uviedol Michaelov osobný lekár Conrad Murray, lorazepam a midazolam mu podával z obavy z návyku na nebezpečný propofol, ktorý by sa mal podávať výlučne v nemocničnom prostredí. Keďže v osudný večer nezaberali osvedčené lieky, Murray vyskúšal novú kombináciu bez veľkých dávok propofolu. Keď však ani tá nezabrala, lekár podal Michaelovi na vlastnú žiadosť ďalší propofol. Michael podľa lekára nazýval silné sedatívum "mliekom".

Najnovšie zverejnené súdne dokumenty o obhliadke miesta smrti Michaela potvrdili, že v jeho dome sa okrem množstva liekov našla aj marihuana, cigarety a cigaretové papiere. Podrobnosti správy policajného detektíva Orlanda Martineza priniesla spravodajská stanica CNN. Vedľa Michaelovej postele našla polícia mnoho liekov, medzi ktorými nechýbali chemické látky na podporu rastu vlasov, či lieky na zosvetlenie pokožky pre pacientov s kožnými problémami. Polícia prehľadala dom deň po Michaelovej smrti a zaistila všetky dôkazy, ktoré mohli viesť k odhaleniu príčiny smrti.

Hlavným podozrivým zostáva osobný lekár Conrad Murray, proti ktorému bude podľa komentátorov vznesené obvinenie z trestného činu zabitia. To, či bol za zabitím úmysel alebo nedbanlivosť, je predmetom ďalšieho vyšetrovania.