Ojedinelý zážitok Slovákov z Michaelovho koncertu

Ojedinelý zážitok z koncertu Michaela Jacksona má rodina z východného Slovenska. Je o to vzácnejší, že bol v minulom režime s obmedzenou slobodou. Počas terajšej intenzívnej aj bulvárnej medializácií v súvislosti s úmrtím si na stretnutie s ním v roku 1988 otec s deťmi spomínajú, akoby to bolo včera.

"Na to sa nedá zabudnúť, to je vôbec môj najväčší zážitok," potvrdil pre TASR František. Keď k tomu dodá, že sedel s dvoma deťmi vo VIP priestore v spoločnosti spevákovej matky s dcérou a po koncerte im – Slovákom v tesnej blízkosti slávny Michael zamával z limuzíny, tak treba veriť, že to bolo ozaj niečo unikátne. Ako k tomu došlo?

"Bol som na dovolenke v Hamburgu a keďže v Hannoveri mal Jackson v tom čase, 2. septembra, koncert, išiel som naň s dcérou a synom. Tento spevák ma ako hudobníka veľmi zaujímal," spomína 80-ročný František, ktorý si aj teraz oveľa radšej vypočuje modernú hudbu ako dychovku. Náhodou bol v Hannoveri s deťmi ubytovaný v rovnakom hoteli ako Jacksonov štáb. S dcérou Evou si išiel zaplávať do bazéna, kde prišiel statný muž a začal sa s Evou rozprávať. Keď sa dozvedel, že sú tam kvôli koncertu, predstavil sa ako Jacksonov ochrankár a prisľúbil im, že keď sa pri vstupe na štadión naň odvolajú, zabezpečí im lepšie miesta v hľadisku.

"Keď som to vo vstupnej zóne spomenula, nechceli mi veriť, že vraj to by mohol povedať každý. Zhodou okolnosti on išiel okolo aj s Jacksonovými príbuznými, tak som naň zakričala. Prišiel k nám, prekvapení kontrolóri vstupeniek nám rozstupom urobili špalier a ochrankár nás zobral do VIP zóny," opísala začiatok veľkolepého zážitku Eva. Ten pokračoval perfektným výhľadom na javisko, keďže sedeli v druhom rade vyvýšenej tribúnky na ploche štadióna Niedersachsen Stadium a okolo nich bol nadšený dav vyše 40.000 divákov. Ochrankár sa slovenskej rodine venoval aj po koncerte a dohodol, že Michael Jackson ich pozdraví pri odchode so štadióna.

"Čakali sme ho a keď prišla limuzína, zastala, Michael stiahol okienko a zakýval nám – Slovákom. Vedel, odkiaľ sme," potvrdil jedinečnosť udalosti František. Potom ešte mali tú česť nastúpiť s hudobníkmi do autobusu na odvoz do hotela. Ochrankár Eve venoval press materiály o koncertnom turné Bad World Tour aj veľkú froté osušku s názvom turné. "Bála som sa, že pri návrate domov mi ju colníci zoberú," vyjadrila vtedajšiu obavu, no vzácny suvenír si doma starostlivo opatruje dodnes. Priateľstvo s ochrankárom vyústilo do pozvania na koncert o dva dni neskôr v Gelsenkirchene.

"Sľúbil nám, že ani nemusíme mať vstupenky na koncert a že sa aj osobne stretneme s Michaelom na rozhovor. No my sme tam už nemohli ísť," zdôvodnila Eva. Napriek tomu aj ona považuje účasť na koncerte za svoj maximálny zážitok. Vraj ktovie, či niečo podobné sa pošťastilo vôbec niekomu z bývalého Československa. Je hrdá na to, že bola účastníčkou koncertného turné, ktoré vošlo do hudobnej histórie. Bad World Tour trvalo 16 mesiacov a zahŕňalo 123 koncertov s účasťou okolo 4,4 milióna ľudí v 15 krajinách. Zarobilo 125 miliónov dolárov a dostalo sa do Guinnessovej knihy rekordov ako najviac zarábajúce a najnavštevovanejšie turné. Od 12. septembra 1987 do 27. januára 1989 absolvoval Jackson 123 koncertov. Z toho 23 v Japonsku, päť v Austrálii, 54 v USA a 41 v Európe. Na turné sa udiali aj jedinečné udalosti. Napríklad v Brisbane 25. novembra 1987 sa prekvapivo na koncerte objavil Stevie Wonder, kde zaspieval pieseň Just Good Friends. To bolo jediný raz, keď naživo odznela táto skladba vôbec na verejnosti. Na koncerty chodievali známe osobnosti a tie tiež sedávali vo VIP priestore ako slovenská rodina. Napríklad na úvodnom v Tokiu sa zúčastnila vnučka cisára Hirohita. Vo švajčiarskom Bazileji 16. júna 1988 tam sedela herečka Elizabeth Taylorová a hudobník Bob Dylan. Počas pobytu vo Švajčiarsku sa Jackson stretol s Oonou O'Neill, vdovou po Charlie Chaplinovi, ktorý bol jedným z Jacksonových hrdinov všetkých čias. Na londýnskom koncerte vo Wembley 14. júla 1988 boli okrem iných celebrít speváčka Shirley Bassey a herec Jack Nicholson. O dva dni neskôr koncert na rovnakom mieste navštívila princezná Diana s princom Charlesom, Jackson sa s nimi stretol a venoval 450.000 dolárov nadácii princa Charlesa a nemocnici Great Ormond Street Hospital.

"Málo sa písalo o jeho dobročinnosti. Počas pobytu v Ríme napríklad Jackson daroval 100.000 libier najvýznamnejšej detskej nemocnici v Taliansku - Bambino Gesu," pripomenula Eva a dodala, že o turné bol obrovský záujem a najmä koncerty v Londýne vyvolávali až masovú hystériu. "Sedem vypredaných koncertov vo Wembley navštívilo 504.000 ľudí a zaistilo Jacksonovi tretí zápis do Guinnessovej knihy rekordov. Tento rekord nebol prekonaný do roku 2003, kedy štadión zbúrali," dodala Eva.

TASR

Diskusia k článku - LINK