Update: Murray podal Michaelovi propofol

Osobný lekár podával Michaelovi silné anestetiká, aby mu pomohol zaspať. Podľa úradov sú však tieto lieky zodpovedné za smrť Michaela, povedal v pondelok pre spravodajskú agentúru The Associated Press zdroj z právneho prostredia, ktorý nechcel byť menovaný.

Michael dostával silné anestetikum pravidelne a spoliehal sa naň ako na hodinky, tvrdí zdroj. Lekár mu mal začať liek podávať, keď chcel ísť spať a zastavil infúziu, keď sa mal zobudiť. V deň spevákovej smrti 25. júna mu lekár Conrad Murray podal liek niekedy po polnoci.

Napriek tomu, že na výsledky toxikologických testov sa stále čaká, vyšetrovatelia pracujú s teóriou, že anestetikum spôsobilo zástavu srdca, uviedol zdroj. Michael mal liek užívať približne dva roky a polícia sa snaží zistiť, koľko ďalších lekárov ho Michaelovi predpisovalo.

Anestetiká sa používajú v nemocniciach pred operáciami a ich predpisovanie ako liekov na spanie nie je bežné. Okrem anestetického účinku propofol, ktorý mal Michael užívať, tlmí dýchanie a znižuje tep a krvný tlak. Pre vysoké riziká pri užívaní sa môže podávať len zaškolenou osobou.

Príbalový leták lieku varuje, že pacient musí byť neustále monitorovaný a k dispozícii musia byť dýchacie prístroje a kyslík.

Propofol je známy ako krátkodobo pôsobiace anestetikum s rýchlym účinkom aj odznením účinkov.

Právny zástupca Conrada Murraya Edward Chernoff uviedol, že jeho klient "nepredpísal ani nepodal nič, čo by mohlo zabiť Michaela Jacksona". "Nebudeme komentovať klebety, narážky alebo nemenované zdroje," uviedol. Päťdesiatjedenročný lekár sa v súdnych spisoch uvádza ako podozrivý zo zabitia a minulý týždeň polícia prehľadala jeho kliniku v Houstone.

Murray sa stal Michaelovým lekárom v máji a mal ho sprevádzať počas série comebackových koncertov v Londýne. Býval s Michaelom v Los Angeles a podľa Chernoffa ho "pomohol nájsť" v bezvedomí ráno 25. júna. Kým prišla záchranka, pokúšal sa ho oživovať. Nie je isté, ako dlho trvalo, kým niekto privolal prvú pomoc, ale podľa Murrayových právnikov to bolo do pol hodiny. Záchranári prišli asi do troch minút od zavolania a pokúšali sa oživovať speváka ďalších 42 minút.

Michaelovu smrť konštatovali v zdravotnom stredisku Kalifornskej univerzity v Los Angeles (UCLA). Záchranári, ktorí prišli do spevákovho domu po jeho smrti, videli veľmi zvláštnu scénu. Horné poschodie bolo zatarasené a dostať sa tam mohol len Michael, jeho deti a Murray, uviedol nemenovaný zdroj.

V spálni bol neporiadok, veci sa zdali porozhadzované a na stene bolo nalepených asi 20 lístkov s ručne napísanými poznámkami pripevnené na stenách. Na jednom bolo napísané: "deti sú milé a nevinné".

Na Michaelovej posteľnej prikrývke boli porcelánové bábiky v šatách. Teplota na hornom poschodí bola vysoká, pretože spevák sa vždy sťažoval na chlad. Polícia v dome našla anestetikum a iné lieky, v spálni boli tri nádoby s kyslíkom a infúzny prístroj. Ďalších 15 nádob s kyslíkom bolo v miestnosti pre ochranku.

Šéf anestéziologického oddelenia zdravotného strediska Kalifornskej univerzity Zeev Kain uviedol, že sa nikdy nestretol s prípadom, keď by bolo toto anestetikum podávané doma ako liek na spanie. Takúto situáciu nazval zneužitím.

Jeho používanie v domácom prostredí ako uspávací prostriedok môže byť kvalifikované ako profesionálna chyba lekára.

Zdravotná sestra Cherilyn Lee, ktorá na začiatku roka podávala Michaelovi vitamíny a výživové doplnky, uviedla, že sa sťažoval na nespavosť a opakovane od nej žiadal iné anestetikum. Lee ho mala odmietnuť a varovať Michaela pred nebezpečenstvom užívania tohto lieku.