SONY BMG vs. Michael Jackson

SONY je v súčasnosti v jednaniach s Michaelom na podmienkach, kde v ich spoločnosti SONY/ATV má Michael 50% podiel, aby svojim hlasom povolil sesterskej SONY BMG, aby založili spoločný katalóg hudobných skladateľov.

Dodatok v dohode medzi Michaelom a japonských elektronickým gigantom, neumožňuje SONY vytvoriť vlastnú konkurenciu so SONY/ATV, ktorá obsahuje viac ako 600.000 skladieb.

Ak by sa podarilo dohodnúť so SONY/ATV, tak Sony BMG by tak mohla konkurovať spolu so SONY/ATV ostatným katalógom.

SONY BMG sa snaží vstúpiť na hudobný vydavateľský trh, lebo by im to pomohlo kompenzovať/vyvážiť kolaps v hudobnom priemysle, a tak by sa umožnilo, aby nahrávacie spoločnosti, ktoré vydávajú Justina Timberlakea alebo Boba Dylana, by s nimi podpísali dohody o spolupráci.

Tento rok sa očakáva zníženie predaja hudby asi o 11 %, ale vydavateľské práva dnes majú oveľa väčšie možnosti a teda môžu prinášať oveľa väčšie zisky z nových oblastí, nielen z hrania v rádiách, ale aj využívanie skladieb na reklamy, ako aj sťahovanie hudby a iné využívanie skladieb.

Rolf Schmidt-Holz, výkonný prezident SONY BMG povedal v Máji/květnu, že: "urobíme všetko, aby sme sa dostali na vydavateľský hudobný trh".

Jeho poznámky prekvapili ostatných, ktorí si boli vedomí toho, že nebolo v jeho moci vstúpiť na trh. Ale jeho presvedčenie hovorí, že už predtým museli byť nejaké jednania, ktoré tieto diskusie podporili.

Jednania medzi Jacksonom a SONY sú v začiatkoch a mohli by stroskotať, možno na problémoch, ktoré vznikli z minulosti, kedy SONY musela sanovať dlhy Michaela voči banke, aby sa nedostali do situácie, že by Michael prišiel o svoj podiel v SONY/ATV.

Michael ale súhlasil, aby SONY/ATV pod novým vedením Martina Bandiera, agresívne expandovala na hudobnom trhu. Už teraz maj SONY/ATV opciu na 25% podiel z Michaelovho 50% podielu, a obe strany sa snažia o to, aby nebol vyplatený tento podiel, a Michael bude súhlasiť s podporou pre Sony BMG, ktorú vlastní SONY (50%) a nemecká firma Bertlesman(50%), čím je SONY BMG druhým najväčším hudobným vydavateľstvom na svete, ale zvláštnosť je v tom, že neobsahuje žiadne vydavateľské sekcie.

Hudobný obchod je tradične rozdelený na dve polovice. Operácie s nahranou hudbou, kde sa získavajú a promujú umelci, zatiaľ čo vydavateľské sekcie spravujú samotné vydavateľské práva jednotlivých skladateľov. Universal, EMI, a Warner Music majú obe sekcie.

Sony a SONY BMG sa zatiaľ k tomu nevyjadrili.

Sony/ATV spravuje vydavateľský katalóg od svojho založenia v 1995, a už vtedy Michael trval na zriadení vydavateľskej sekcie, čím Michael ako taký získal výraznú silu v SONY/ATV, a tým dokázal svoj obchodný zmysel, keď práve v 1995 sa rozbiehal internetový svet, a teraz je Michael v pozícií, že svojim hlasom umožní SONY BMG, aby si získavala umelcov do svojho katalogu.

Za akú cenu by mohol Michael dať svoje povolenie, je špekulatívne, ale hovorí sa, že by mohol dostať nejaký percentuálny podiel v SONY BMG. Možno práve preto tu boli nejaké pokusy o to, aby dostali s pod kontroly Michaela v Sony/ATV, donútením ho predať svoj podiel, aj v súvislosti s rôznymi žalobami, za ktoré nechceli platiť „účty“ a z čoho vznikali aj dlhy. Ak by Michael nemal nijaký podiel, neboli by nútení dostať povolenie od Michaela, ako silného obchodného partnera.