20 ľudí, ktorí zmenili svet čiernej hudby

Seriál portálu - BlackAmericaWeb.com - pripravil zoznam umelcov, ktorí zmenili čiernu hudbu.

Medzi tými, ktorí zmenili tvar hudobnej histórie ako kreatívni a obchodní vizionármi, ktorých vplyv na americkú čiernu hudbu a kultúru zasiahol celý svet, patrí samozrejme aj Michael Jackson.

Keď príde na históriu čiernej hudby - alebo jednoducho hudby - len veľmi málo ľudí dosiahlo takú poctu a uznanie, úspech a obdiv fanúšikov po celom svete ako Michael Joseph Jackson.

Nielenže Jackson dominoval popovým a RnB hitparádam viac ako 5 desaťročí, ale on dokonca uviedol MTV éru, pričom pomáhal pri vývoji divákov v 80 rokoch so svojimi videoklipmi, ktoré boli viac, než len pár minútové dymom a zrkadlami zaplnené videá, len aby predávali skladby.

Najviac oceňovaný umelec v hudobnom priemysle, Michael Jackson je uvedený v Rock and Rollovej sieni slávy raz ako člen skupiny The Jackson 5 a potom ako sólo umelec.

S jeho albumami, ktoré dosiahli platinové statusy nespočetne veľa krát, Jackson si vyslúžil aj symbolický titul Guinnessovej Knihy Rekordov ako - Najúspešnejší Umelec Všetkých Čias.

A jeho elektrizujúce tanečné pohyby, ktoré predviedol na jeho vypredaných vystúpeniach - brilantne zachytené aj na cenou EMMY ovenčenom podujatí k výročiu nahrávacej spoločnosti - Motown 25, z roku 1983, sú stále napodobňované dnešnými umelcami a dvojníkmi na celom svete.

Napriek Jacksonovmu jedinečnému talentu, jeho osobný život, vrátane jeho otázneho správania k deťom a vždy sa meniacom vzhľade, zatienil jeho nedotknuté hudobné schopnosti. Ale skutoční fanúšikovia zostávajú lojálni.

"On je super talent, napriek všetkým tým veciam, ktoré sa udiali." - povedala Niency Davis, asistentka programového riaditeľa RADIO ONE, v St. Louis, ktorá sa nazvala ako - stará oddaná fanúšička, a dodala, že sledovala Michaelovu kariéru viac ako 30 rokov, od čias kresleného seriálu The Jackson 5, v 70 rokoch, cez slávne videoklipy v 80 rokoch až po 90 roky, keď už bola televízia dostupná všade a pre každého.

"Bola som celá bez seba, zo všetkých jeho videoklipov. Choreografia bola vždy dobrá, a hudba tomu dala ten skutočný feeling. Michael Jackson bol vždy jedinečný a odvážny. Sakra, on je tá bomba."

Všetko to pre Michaela začalo na začiatku 60 rokov. Cestovanie s bratmi v jeho rodnej Indiane, Michael a skupina The Jackson 5 vyhrala miestnu talentovú show v 1966. Tou víťaznou skladbou bola skladba - My Girl - od The Temptations, kde Michael spieval hlavné vokály. Bola to len záležitosť času, kým sa stali Jacksonvci súčasťou spoločnosti Motown Records v 1968, kde mali svoje miesto aj The Temptations. Hitmi sa stala celá plejáda skladieb ako - "I Want You Back," "ABC," The Love You Save," a "I'll Be There". Tak ako rástol úspech skupiny, Michael Jackson sa ako sólo umelec tiež stal výnosným pre Motown, vydaním jeho prvých sólo albumov ako - "Got to Be There a "BEN".

Pre skupinu The Jackson 5 nebolo pôsobenie v Motown vždy len prechod ružovou záhradou, a skupina s prísnym a disciplinovaným otcom/manažérom Joeom Jacksonom, ktorý riadil ich cestu - podpísal nakoniec kontrakt so CBS Records. Tento prechod vyvolal nespokojnosť Motownu, ktorý nakoniec podal žalobu na skupinu. Výsledkom bolo, že skupina sa musela premenovať na - The Jacksons, ale Jermaine, Michaelov brat a člen skupiny sa nakoniec priženil k prezidentovi Motownu Barry Gordymu, keď si vzal za manželku jeho dcéru. Jeho miesto v skupine nahradil najmladší brat - Randy.

V rokoch 1976 až 1984, nebol Michael len vedúcim spevákom The Jacksons. Ako hlavný skladateľ piesní, priniesol hity ako - "Shake Your Body (Down to the Ground)," a "Can You Feel It."

Ako sa blížili 80 roky, Michael sa sústredil na svoju sólo kariéru, a potom ako sa objavil vo filme - The WIZ - (Čarodejník), ako strašiak do maku, naspieval skladby, ktoré produkoval hudobný impesário Quincy Jones, a vtedy sa začala (obchodná) spolupráca, ktorá dosiahla obrovské uznania.

V 1979, Michael vydal svoj hitový album - Off The Wall - , ktorý priniesol do TOP10 štyri hity, medzi nimi - "Don't Stop 'Til You get Enough" a "Rock with You." Spolupráca Jonesa a Jacksona znamenala, že album, na ktorom sa podieľali aj takí umelci ako Stevie Wonder a Paul McCartney, ostal v hitparádach TOP20 viac ako 48 týždňov.

Už nasledujúci rok priniesol Michaelovi jeho prvú cenu v jeho sólo kariére. Vyhral niekoľko cien za album - Off The Wall - na American Music Awards. Krátko na to aj dve ceny BILLboard Awards, a jednu cenu GRAMMY za skladbu - "Don't Stop 'Til You Get Enough".

Michael sa stal skutočným fenoménom, a ako dodal Al Payne, manažér Radio One v Richmonde:

"Keď Michael prišiel s vlastnými vecami, bolo jasné, že zasiahne celý svet ako víchor. Od jeho pohybov k jeho vystupovaniu, až k zvuku Quincy Jonesa, Michael bol a vždy bude hlavnou silou v RnB"

Táto hitová sila sa naplno prejavila v 1982, na krídlach najpredávanejšieho albumu v dejinách hudby, ktorým je - THRILLER, a z ktorého sa dodnes predalo viac ako 104 miliónov kusov. Album priniesol po prvý raz v hudobnej histórii 7 TOP10 hitových singlov, vrátane klasický diel ako - Beat It a Billie Jean - ktorý bol ako prvé video čierneho umelca na obrazovkách MTV.

Ironicky, Michaelov vstup do histórie videoklipov nebol tak jednoduchý, aj napriek následnému majstrovstvu a vplyvu na médiá.

V októbri 2005, magazín - BLENDER - označil skladbu Bille Jean, ako najlepšiu v ich hlasovaní - 500 najväčších skladieb, odkedy ste sa narodili -, a to poukazuje aj na to, ako sa snažili predstavitelia CBS Records o to, aby bol videoklip vysielaný na MTV, ktorá ho odmietala odvysielať.

"Povedal som MTV, že im viac nedodám nič do vysielania, nijaký náš produkt, žiadne video. A že pôjdem na verejnosť a pekne na plné ústa poviem o tom, že nechcú odvysielať video od čierneho umelca. BILLIE JEAN bola krátko na to vo vysokých rotáciách, a ani Jackson ani MTV sa už viac za tým neobzerali, a nechali to tak." - povedal bývalý prezident CBS Records.

Aj keď boli aj kritické reakcie na video k skladbe - Thriller - bol to úžasný filmový kúsok, ktorý režíroval John Landis, a ktorý mal 13 minút, čo bolo dosť na to, aby bol vydaný na vlastnej VHS kazete, pod názvom - "Making Michael Jackson's Thriller", ktorý sa nakoniec stal najpredávanejším domácim videom.

Davisová si stále pamätá na to, ako hneď po práci bežala domov, aby mohla vidieť jeden z Michaelových videoklipov, napriek tomu, že ich už mnoho krát videla.

"Sedela som pred MTV každý deň, a čakala som na celé video - Thriller"

Relatívne nový koncept videoklipu nijako nepoškodil predaj, naopak, Thriller sa stal číslom 1 na vrchole hitparády 37 týždňov, a získal 27 platinových platní, a celkovo bol v hitparáde BillBoard TOP100 viac ako 122 týždňov, čo je viac ako 2 roky.

Vo veku, keď ľudia hľadajú nové spôsoby a smerovania v ich kariére, Jackson dosiahol to, čo si mnoho hudobných veteránov ani neužije. The New York Times nazval Michaela - hudobným fenoménom - v čase, keď mal len 25 rokov, keď napísali: ..."vo svete pop hudby je Michael Jackson a všetci, tí ostatní..."

Zatiaľ čo Jackson bol absolútnym vrcholom, ktorý si podmanil biele ako aj čierne publikum, jeho úspech pomohol aj mnohým ďalším čiernym umelcom, ktorých začali hrať všetky hlavné médiá, prvý krát od 70 rokov.

Payne na to povedal: "Michael Jackson prevzal štafetu od Jamesa Browna a vytvoril z toho vlastné čaro úspechu".

Jackson tiež ukázal svoje humanitárne a dobročinné stránky, keď bol jedným z tých, ktorý sa podieľali na projekte pre pomoc Afrike, keď s Lionel Richiem v 1985 zložil skladbu - We Are The World - z ktorej sa predalo viac ako 20 miliónov kópií, a priniesla im 4 ceny GRAMMY. Michael tiež povolil, aby sa skladba - Beat It - použila v kampani v boji proti drogám, a za mnohé podobné aktivity, bol Michael ocenený aj prezidentom USA v Bielom Dome.

V 90 rokoch sme videli, ako sa Michael oženil a rozviedol 2x - s dcérou Elvisa Presleyho Lisou Marie, a s Debbie Rowe, asistentkou zubára. Jeho spojenie s Debbie Rowe, priniesol dve deti, Michaela Josepha "Prince" Jacksona Juniora a Paris Katherine, o ktorých obaja rodičia tvrdia, že prišli na svet prirodzenou cestou.

V 2003, keď sa objavil dokument - "Living With Michael Jackson" - pridalo to olej do ohňa, keď sa opätovne dostal Michael pod paľbu obvinení z nevhodného správania sa k deťom. Michael, ktorý vždy tvrdil, ako zasiahlo jeho detstvo byť členom skupiny, pred kamerami povedal, že zdieľal posteľ s deťmi. Následne bol obvinený zo zneužívania detí, ale víťazne oslobodený zo všetkých bodov obvinení v Máji 2005, po prehnane medializovanom procese.

Napriek kontroverzii, Michael Jackson ostáva jedným z najpopulárnejších hudobných ikôn všetkých čias. Predovšetkým je zbožňovaný mimo územia USA, kde sa celé kopy fanúšikov objavia vždy tam, kde aj on. Napriek tomu, aj v USA žiary jeho hviezda jasno, aj keď už nie tak, ako kedysi.

"Napriek tomu, on je super talent. A niekedy nájdete super talentovaných umelcov, ktorí sú veľmi excentrickí, a to je Michael Jackson. Ľudia sa doslova zažrali do jeho osobného života. A to nie je skutočne naša vec, ako žije."