Krátky súhrn aukcie predmetov rodiny Jacksonovcov

Nuž ako sa predpokladalo, predaj vecí na aukcii v Las Vegas nepriniesol očakávané zisky, ktoré pred pár dňami avizovali usporiadatelia aukcie, spoločnosť - UNIVERSAL EXPRESS.

Celková vydražená suma za osobné veci patriace rodine Jacksonovcov sa vyšplhala takmer na 2 milióny dolárov, aj keď v prvý deň to bola suma viac ako 416.375 USD.

Aukcia, ktorá sa konala 30 a 31 mája, sa nakoniec stala až neúspechom, keď sa z celkového množstva asi 1100 vecí napokon nevydražilo niekoľko desiatok vecí, o ktoré vraj nebol záujem, pričom najvyššia suma ponúkaná za vec dosiahla 24.000 USD a to za čiernu vojenskú vestu, na ktorej bolo vyšité "M", ale niektoré informácie hovoria, že sa predal za 20.400 USD. Ostatné veci, ktoré sa nepredali alebo neboli ponúkané v tento aukcii, sa zrejme ponúknu na druhej časti dražby, ktorú plánuje UE v blízkej budúcnosti, ale presné dátumy neboli oznámené.

K ďalším drahším vydraženým veciam patria jeden kabát za 22.800 a druhý za 20.400 USD.

Ocenenia, ktoré Michael získal za skladbu - We Are The World - a cenu MTV video Music Award, sa predali za 20.400 a 19.200 USD.

Prezident aukčnej spoločnosti GUERNSEYs, Arlan Ettinger na aukciu povedal: "Toto nebol náš najväčší aukčný predaj, ale v konečnom dôsledku sme spokojní."

"Spôsobili Michaelové problémy za ostatné roky to, že jeho žiara je menšia? Možno. Ale to, čo som pociťoval z tých ľudí je to, že stále majú voči nemu a jeho rodine veľké sympatie".

Prezident firmy - UNIVERSAL, Richard Altomare povedal, že majú ešte niekoľko tisíc kusov ďalších menších vecí, vrátane rukavice, ktorú nosil Michael ako aj nejaké demo nahrávky, ktoré vraj neboli nikdy vydané rodinou Jacksonovcov.

Dodal, že takmer všetky veci sa predali, najmä rôzne rodinné dokumenty, zlaté a platinové platne..., ale myslel si, že na aukciu príde menej ľudí ako na dražbu vecí Elvisa, ktorá sa konala v 1999. Ale predpokladal, že viac ľudí sa prihlási cez internet. Vraj nebol sklamaný tým, že predaj vecí vyniesol necelé 2 milióny, aj keď ich kúpili za 5 miliónov v 2006 od Henry Vaccara, ktorému nakoniec v 2002 súd priznal právo na získanie vecí, keď Joe a Katherine Jacksonovci, spolu s Titom a Jermaniom prehrali súd a vyhlásili bankrot spoločnej firmy - "Jackson treasures", ktorú chceli založiť s Vaccarom, a ďalšie 2 milióny stáli Universal spravovanie a príprava aukcie. Ako bolo oznámené, v sklade spoločnosti Universal je vraj ešte asi 20.000 kusov vecí patriacich rodine Jacksonovcov.

Altomare pred aukciu odhadoval výnos na 5-10 miliónov dolárov, pričom sa odhaduje, že za veci, ktoré sa nepredali a ktoré sa vraj budú ešte dražiť, sa nezíska viac ako 1 milión dolárov.

Londýnska aukčná spoločnosť - Lloyds - odhadovala cenu vecí na 100 miliónov dolárov, aj keď reálnejší bol odhad asi 50 miliónov. Ako Altomare povedal pre médiá, Michael musel uznať spolu so svojimi právnikmi, že tieto veci už nevlastní, a preto súhlasil, že nepodnikne žiadne právne kroky, lebo by to bolo zbytočné, a tak aj súhlasil s tým, že mu budú vrátené niektoré "veľmi" osobné veci. K tomu bol Michael pozvaný na aukciu, aby takto podporil predaj a poskytol vlastnoručné podpisy na predaných veciach. Inak sa Altomare vyhrážal, že ak by Michael chcel podniknúť právne kroky, nevrátil by mu "niektoré inkriminované veci", medzi ktorými vraj mali byť kresby nahých chlapcov, bieliace krémy, sexuálne pomôcky a vraj aj nejaké dokumenty a záznamy z Michaelových procesov. Dodal, že rodina sa hnevá na nich ako vlastníkov a správcov, ale mali by namiesto toho zodpovedať toho, kto je za toto zodpovedný, a to sú niektorí členovia rodiny, ktorí neboli schopní obchodovať a priviedli obchod k bankrotu (narážal na Joea, Katherine, Tita a Jermaina). Ako vysvetlil, bolo jednoduchšie kúpiť tieto veci všetky a naraz, než aby sa jednotlivé kusy dostali do "nesprávnych" rúk zo skladu, ktorý nebol vraj chránený a niekto by ich mohol ukradnúť, pričom teraz nikoho z kupcov vraj nezaujímalo odkiaľ sú jednotlivé veci. Povedal, že dostal aj niekoľko ponúk na odpredaj všetkých vecí, a okrem jednej ponuky, ktorá bola asi na 75 miliónov USD, dostal aj dve ponuky, ktoré opísal, že by mohli byť od členov rodiny, ktorí by takto chceli odkúpiť tieto veci späť.

"Michael Jackson je fenomenálna hviezda. Je ako NACSAR, neviete, či ho ľudia chcú vidieť bežať alebo narážať. Mali by sme si ho pamätať za jeho skladby, ktoré dal tejto krajine". - vyhlásil.

Proti tejto aukcie sa postavila - The Black Historical Society of San Diego, ktorá ju označila za - jednoducho najväčšie vydrancovanie/vykoristenie/vyplienenie - v histórii černochov v ich krajine!

K ďalším vydraženým veciam patriacim Michaelovi, bol aj hodvábny kabát, ktorý mal Michael počas koncertovania v 80 rokoch, ktorý sa vydražil za 17.000 USD, ako aj ligotavý kabát za 19.000 USD. Červený kabát so zlatými retiazkami, ktorý pripomína uniformu vojaka spred Backinghamského paláca, ktorý navrhol Bill Whitten, sa predal za 9000 USD, a tmavočervené tričko, ktoré Michael mal na sebe počas turné BAD, sa predalo za 1.000 USD. Zlaté platne za album - OFF THE WALL a singel - I Want You Back, sa predali za 11.000 USD za kus.

Celkovo bolo ponúkaných asi 200 pódiových oblečení a kostýmov.

Šokujúce ale bolo, že napr. platinová platňa za skladbu - BILLIE JEAN, sa predala len za 100 USD !!!, ale za podpis Michaela zaplatil záujemca až 750 USD.

Kópia zmluvy predaja a kúpy pozemku (Sycamore Valley Ranch) za 30 miliónov USD z roku 1988, na ktorom Michael vybudoval svoj Neverland, sa predala len za 100 USD.

Medzi vecami, ktoré boli uvedené v zozname ponúkaných vecí, boli aj nákresy mladého chlapca, čo bolo opísané ako - "jemné, vodopád pripomínajúce kučery a jemné črty tváre". Kresba bola pomenovaná - chlapec - a datuje sa do roku 1994 a je podpísaná - Michael Jackson.

K najosobnejším predmetom patrila položka č. 771. Išlo o žltý papier, ktorý bol opísaný ako ručne písané poznámky, ktoré napísal Michael "počas ťažkého obdobia v jeho osobnom živote“. Odkazujú na peňažné, manželské a deti podporujúce osoby, kde Michael na spodku strany píše o.i. - "Vo vnútri my to bolí" ... Duchovný/spirituálny zošit, ktorý patril Michaelovi, je plný osobných poznámok, podpisov a perom kreslených obrázkov, ktoré predstavujú súkromnú stranu Michaela Jacksona.

Pre Janet Jackson, najosobnejšia položka bola kópia jej manželskej zmluvy zo dňa - 7.9.1984, keď si vzala v Grand Rapid v štáte Michigan, speváka Jamesa Curtisa DeBargea. Dlhé roky Janet aj James popierali, že by sa niekedy vzali, ale ich manželstvo trvalo len niekoľko mesiacov.

Aukcia mala mať aj televíznu podporu cez špeciálne vydanie na tv E! Network. V pondelok predstavili zoznam vecí ponúkaných na predaj, a v stredu a štvrtok potom prezentovali priamy prenos z aukcie. Aukcia sa začala o 20 minút neskôr, keď sa dodatočne stiahlo asi 12 vecí, ktoré si vyžiadal Michael, išlo najmä o niektoré ocenenia a ručne písané poznámky. Celá akcia pripomínala výpredaj v obchodnom dome v prvý deň, keď sa ľudia hrnuli, aby získali najlepšie kusy. Niektorí si dokonca nahrávali celé výstavisko na video, aby si uchovali spomienky na túto jedinečnú akciu, a nie málo ľudí sa vyjadrilo, že radšej by nechceli nič kúpiť, lebo tieto veci patria rodine a Michaelovi, a chceli by, aby im to aj ostalo.