Bruce Swedien - krátko o Michaelovi

Bruce Swedien, ktorý mal nedávno obviniť Michaela, že mu dlhuje peniaze za práce na albume - Invincible, na svojom diskusnom fóre hovorí o prácach na nahrávaní, mixovaní nahrávok a celom procese nahrávania, čo je súčasťou aj jeho novej knihy, kde opisuje aj svoje zážitky s Michaelom.

"SD Michaelom som začal pracovať od roku 1977...

- Film Čarodejník

Je rok 1977. Bea a ja žijeme v tom čase v Chicagu. Quincy mi zavolal v jednu noc a opýtal sa ma: Nechcel by si prísť do New Yorku a urobiť hudobný film?. Povedal som - Samozrejme! Akýkoľvek hudobný projekt s mojim starých známym - Q - je zárukou, že to bude kopec zábavy. A tak sme šli do - Veľkého jablka - urobiť film Čarodejník. Keď sme tam pracovali na tom filme, stretli sme tohoto mladého, 18 ročného chalana, ktorý sa volal Michael Jackson. Bol tam aj Tom Bahler, ktorý s nami pracoval na vokáloch pre film. Boli sme v štúdiách A&R, na 52 ulici. Moja žena Bea neskôr prišla za mnou, pozrieť ako pokračuje práca.

Raz sme s Quincym pracovali na niečom, a len tak letmo očkom som zazrel ako Tom Bahler sedí za pianom a niečo hral a spieval pre Beau. Očividne ju to zaujalo. Skladba, ktorú hral Tom pre Beau, bola - Shes out of my life.

Nasledujúcu rok, keď sme pracovali na Michaelovom albume - OFF THE WALL, nahrali sme ju s Michaelom. Ako mohol Michael tak úprimne podať text skladby, ma vždy uchvacovalo, lebo som vedel, že toto bola skúsenosť, o ktorej on nikdy nepremýšľal. Je to veľmi prirodzená emócia, a Michael mal vtedy len 19 rokov.

Keď sme nahrávali Michaelové vokály, zrazu sa Michael rozplakal po každej klapke (neprerušovanej nahrávke). A nahrávali sme to asi 6 alebo 7 krát. Zakaždým Michael vzlykal, v skutočnosti plakal. Viem, že v tomto bol úprimný, lebo keď sme to nahrali posledný krát, Michael nebol schopný prísť vypočuť si, ako sme to nahrali. Len sa rýchlo vytratil zadnými dverami, nasadol do auta a odišiel z budovy. Quincy mi na to povedal: Zdá sa že to je..., no nechajme to tak..., nechajme to tak...

V ten deň alebo dva, sme už Michaela nevideli. Dovtedy akoby ani nemal ten druh dospelého vzťahu k ľuďom. Ale ja si to nemyslím.

Bruce Swedien