SONY/ATV kúpila nový hudobný katalog

Ako Sony/ATV oznámila, získala legendárny katalóg skladateľov Jerryho Leibera a Mikea Stollera.

The Leiber-Stoller katalog obsahuje viac než top 40 hitov, medzi ktorými sú hity, ktoré naspievali aj Elvis Presley ("Hound Dog" a "Jailhouse Rock").

"Vždy som bol veľkým fanúšikom tohoto úžasného katalógu. Tieto skladby môžu byť opísané ako skvosty, ktoré pomáhajú definovať Americkú hudbu. Teším sa na objavovanie spôsobov, ako tieto skladby predstaviť novým generáciám a na spoluprácu s Jerrym a Mikeom, ktorý patria k najplodnejším a najúspešnejším skladateľom všetkých čias. - povedal nový prezident a predseda Sony/ATV Music Publishing, Martin Bandier.

Toto je veľmi dôležitá a vzrušujúca kúpa pre SONY/ATV. Tento katalóg mapuje desaťročia Rock and Rollovej histórie, a my sa veľmi tešíme na rozširovanie a zveľaďovanie jeho hodnoty". - povedal Rob Wiesenthal, finančný manager SONY Corporation pre Ameriku a výkonný prezident a šéf stratégie pre SONY Entertainment Inc.

"Som veľmi potešený, že sme boli schopný získať tento katalóg. Skladby Jerryho Leibera a Mika Stollera definujú jednu éru a umelci, ktorí nahrali ich skladby, sú dnes považovaný za tých, ktorí vytvárali rock and roll." - povedal Michael Jackson, vo svojom vyhlásení.

Leiber a Stoller pracovali spolu viac ako 50 rokov, sú zaradený do Siene slávy skladateľov, Rock and Rollovej siene slávy, a tiež majú aj svoju hviezdu na chodníku slávy.

Mike Stoller k tomu povedal: "Ako inovačná a nezávislá hudobná spoločnosť SONY/ATV poskytuje dokonalé miesto pre našu prácu. Som spokojný, že tím SONY/ATV poskytne potrebné zameranie a pozornosť našim skladbám, vytvorením čerstvých a inovačných spôsobov, ako prezentovať našu prácu."

Jerry Leiber dodal: "Som potešený, že sme sa pridali k takým veľkým skladateľom ako Lennon a McCartney, Roy Orbison, alebo Hank Williams, ktorí sú súčasťou SONY/ATV Music Publishing."

Ku kľúčovým skladbám Leibera a Stollera a ich katalógu patria:

Stand By Me, Jailhouse Rock, Hound Dog, Kansas City, Love Potion #9, Jackson, Is That All There Is?, Lucky Lips, Yakety Yak, Love Me, Santa Claus Is Back In Town, I'm A Woman, I Keep Forgettin', Don't, Spanish Harlem, Loving You, Searchin', Poison Ivy, Charlie Brown, Ruby Baby, I (Who Have Nothing), Trouble, Treat Me Nice, There Goes My Baby, Dance With Me, Little Egypt, (You are So Square) Baby I Don't Care, Young Blood, You are The Boss, She's Not You, Regulate, Saved, Pearl's A Singer, Smokey Joe's CafA©, Riot In Cell Block # 9, King Creole, Black Denim Trousers and Motorcycle Boots (L'Homme a la Moto), Bossa Nova Baby, Down Home Girl and Drip Drop.

Podmienky predaja neboli zverejnené, ale hudobný experti odhadujú, že hodnota katalógu je asi 50 miliónov dolárov. Tí tiež očakávajú, že pod vedením Martina Bandiera, prejde SONY/ATV veľkými zmenami ku ktorým patrí aj plánovanie kúpy ďalšieho katalógu - FAMOUS MUSIC, ktorý vlastní ViaCom INC, ktorého hodnota sa odhaduje na 300 mil. dolárov, a v ktorom sú takí umelci ako Shakira alebo Eminem.

Ako povedali zdroje blízke k možnej kúpe: "Marty je významne považovaný za najlepšieho vydavateľského riaditeľa na svete. Zostavil EMI cez strategické obchody a verím, že to isté urobí aj so SONY/ATV"

Martin Bandier bol tiež súčasťou Warner Music Group, kde viedol ich hudobnú divíziu, ale ako sám povedal, chcel pracovať vo viac podnikateľskom prostredí.

Ako súčasť dohody so SONY/ATV, má Bandier urobiť aj mnohé bližšie nešpecifikované investície tak, aby zvýšil hodnoty tohto podniku.

"Som šťastný, že môžem robiť to, čo robím. Mám tu veľkú podporu v tomto systéme, ktorý chce zvýšiť tento obchod a ja mám skutočný podiel na tomto náraste, ktorý je odlišný od toho, čo robí bežný zamestnanec a ktorý je podnetný." - povedal Bandier pre Reuters.

Niektorí analytici uvažujú, že by mohol Bandier zvoliť cestu nespájať sa s Warner Music, aby si tak udržal pozíciu, keď by mohol v budúcnosti kúpiť katalógy buď EMI alebo Warner, ak prídu raz do predaja.

Svojho času sa pokúšali tieto spoločnosti spojiť svoje imanie, ale aj kvôli zásahom regulačných úradov, zlyhali.

Aj keď v súčasnosti je celosvetový pokles predaja fyzického CD nosiča, hudobný vydavatelia sa snažia predchádzať pirátskym nahrávkam tým, že hľadajú nové možnosti, ako ochrániť svoje obchody, ponúkaním predaja online nahrávok vo forme download-ov, ale aj ponúkaním licenčných práv pre televízie, filmy či reklamy.

Zdroje tvrdia, že Universal ponúkol na predaj svoj RONDOR katalóg umelcov, ktorí majú podpísané zmluvy z niekoľkými divíziami v Európe, ale Universal ponúka na predaj aj časť britskej divízie ZOMBA Records, 19 a BBC katalóg.

Bandier na to reagoval, že sú to zaujímavé ponuky, ale viac by sa chcel zamerať na aj ponuky z amerického trhu tak, aby boli ponúknuté katalógy operujúce celosvetovo.

"Je mnoho spôsobov, ako zvýšiť vydavateľské obchody, cez kúpu skvelých skladieb a kúpu skvelých talentov, aby vytvorili nové skladby alebo najať si skvelých ľudí, aby spravovali tieto obchody." - dodal Bandier.

Spoločnosť Sony/ATV Music Publishing bola založená v 1995 ako spojenie medzi SONY Music a Michaelom Jacksonom vlastniaceho katalóg ATV Music Publishing.

SONY/ATV doteraz vlastní alebo spravuje viac ako 400.000 skladieb, ktorých umelci sú napríklad:

the Beatles, Beck, Brooks & Dunn, Leonard Cohen, Neil Diamond, Bob Dylan, The Everly Brothers, Fall Out Boy, Jimi Hendrix, Billy Mann, Joni Mitchell, Graham Nash, Willie Nelson, Roy Orbison, Richie Sambora, Stephen Stills, KT Tunstall, Hank Williams, 2Pac, Elvis Presley a mnohí ďalší

Spoločnosť ale nie je súčasťou SONY BMG Music Entertainment.