Rozhovor s autormi knihy - For the Records !

Pred pár dňami urobili členovia fanklubu - The JacksonVillage rozhovor s Chrisom Cadmanom a Craigom Halsteadom - autormi novej knihy: "Michael Jackson - For The Record".

Tu je rozhovor:

Ahoj Chris, ahoj Craig.

Predovšetkým sa vám obom chcem poďakovať za to, že ste si urobili čas a odpoviete nám na naše otázky.

Takže poďme na ne.

Kedy ste sa vy dvaja stali Michaelovými fanúšikmi a či ste sa vôbec - možno obaja - stretli s Michaelom?

Chris: Nie. So mnou to bolo tak, že som bol vždy na nesprávnom mieste v nesprávny čas. Adrian Grant, vydavateľ časopisu - OFF THE WALL - sa až zúfalo snažil o to, aby som sa s ním stretol, ale ja som bol vždy niekde inde v tom čase. Možno to ľudí prekvapí, ale v podstate to pre mňa nikdy nebola veľká vec, prepáčte, že to vravím, ale ja som až príliš plachý na to, aby som sa nechal takto znervózňovať.

Craig: Michaelovým fanúšikom som bol od začiatku 70 rokov, áno, som už tak starý. A či som stretol niekedy Michaela? Nie, ale videl som ho počas turné BAD, nikdy som sa s ním však nestretol, a aby som bol úprimný, nikdy to nebolo mojim cieľom, viac ako stretnutie s ním ma zaujíma jeho hudba.

Kedy ste sa rozhodli prvý raz, že budete pracovať spolu na tomto projekte?

Craig: Vďačíme za to Adrianovi Grantovi, ktorý nás dal dokopy, keď nás požiadal, aby sme urobili nejakú copliláciu-výber sólo diskografie Michaela Jacksona pre jeho fanúšikovský magazín v 1990, čo sme aj urobili. Chris potom urobil svoj vlastný fanúšikovský časopis - JACKSON - v 1995, na ktorom som tiež spolupracoval, a nakoniec som ho spolu vydával. Až keď sa Chris rozhodol skončiť s vydávaním časopisu JACKSON, dohodli sme sa, že spolu napíšeme knihu o Michaelovi, a to začalo celú našu prácu.

Čo vám vnuklo ten nápad, napísať knihu - "For The Record"?

Chris: O napísaní takejto knihy, kde by sme všetko zaznamenali, sme hovorili pri mnohých príležitostiach, ale odložili sme to na nejaký čas kvôli veľkosti tohoto projektu. Až keď sme dokončili - ABBA Gold Hits -, vtedy som dostal nápad, ako napísať knihu o Michaleovj hudbe, vo formáte A-Z, a to sa aj Craigovi páčilo. A tak sme sa do toho pustili a nakoniec výsledkom toho je táto kniha.

Mali ste nejakú podporu v tomto aj so strany Michaelových ľudí?

Craig: Ani veľmi nie. Dali sme im na posúdenie niekoľko kópii našich kníh, ale nikdy sme nedostali žiadne komentáre alebo odpovede, či súhlas. Práve v čase, keď sme robili na knihe - JACKSONS NUMBER ONES -, Sony oznámila, že vydá kompilačný album - NUMBER ONES, a tak sa naša kniha aj ich album objavili na trhu v rovnakom čase. SONY si cez nášho vydavateľa, vyžiadala asi 50 kópii našej knihy, aby sa stala súčasťou cien nejakej súťaže v rámci promotion albumu. Takže toto bolo asi jediné oficiálne potvrdenie našej knihy.

Plánujete vydania nejakých ďalších kníh o Michaelovi Jacksonovi?

Chris: V najbližšom čase asi nie. Po vyše troch rokoch skúmania a získavania informácii pre knihu - For The Record, cítime, že potrebujeme prestávku. Ale plánujeme nejaké on-line aktualizácie našich kníh, takže asi o 2-3 roky by sme mohli upraviť na našej stránke aj túto knihu. A pokiaľ ide o ďalšie projekty, áno, máme mnoho nápadov, ale neurobili sme ešte žiadne rozhodnutie, ale určite to nebude v najbližšej budúcnosti - skutočne potrebujeme prestávku.

Ako pracujete na svojich projektoch, kto robí čo?

Craig: Líši sa to od projektu k projektu, ale myslím, že Chris by so mnou súhlasil, ak poviem, že jeho silnou stránkou je hľadanie informácii, a mojou zasa písanie. Pre knihu - For The Record - urobil doslova výskum pre kompletný zoznam vydaných nahrávok. Odtiaľto sme obaja dopĺňali nevydané nahrávky, spolu s informáciami, ktoré sa nám podarilo získať, informácie o skladbách, o hitparádach, remixoch, iných verziách, samploch, citáty... Pomaly, ale isto. Z pôvodných asi 200-250 plánovaných strán, to nakoniec vzrástlo na viac ako 400.

Ak vám to nevadí, skúsme viac otázok v súvislosti s touto knihou. Spomenuli ste na strane 192, že v niektorých východných krajinách bol v booklete singla "Blood on the Dancefloor" namiesto názvu singla "Morphine" uvedený názov - "Just Say NO". Niektorí čitatelia sú určite napätí, aby ste povedali, ktoré krajiny to boli. Môžete pomenovať jednu alebo dve krajiny, ktoré mali tento odlišný názov, a túto raritnú chybu v booklete?

Chris: Hovoríme tu o krajinách, ktoré majú veľmi prísne zákony týkajúce sa drog, takže by nepovolili takýto názov - morfium, ide o krajinu ako SINGAPUR.

Na stránke 176 píšete, že identita toho - Mystery Girl - zo singla "In The Closet" bola preukázaná ako princezná Stephanie z Monaka. Mohli by ste v krátkosti povedať, aký je na to dôkaz?

Craig: Bol to Michael sám, ktorý potvrdil jej identitu, a tiež ju identifikoval aj Joel Whitburn vo svojej knihe o hitparáde BillBoard.

Aké ťažké bolo dostať sa k nejakej podstate vášho výskumu? Kedy ste dosiahli ten bod, že ste museli všetko čo ste nazbierali dostať je jedného celku a ukončiť to, alebo pokračovať ďalej. Aké to bolo?

Chris: Bolo to nesmierne ťažké, keďže kniha ako je táto, nebude v skutočnosti nikdy ukončená a nebude obsahovať všetko, pretože vždy sa niečo niekde nájde a musí sa doplniť. Jediné dátumy, kedy sme to chceli nejako uzavrieť boli len tie, ktoré sme si určili sami, takže sa to občas posúvalo a menilo. Preto sme sa museli vzdať niektorých nových dodatkov, a sústredili sme sa na podstatné veci, inak by sme knihu asi nedokončili - a tak sme si určili cieľ na marec/březen 2007, a nejako sa nám to podarilo.

Mali ste nejaké negatívne skúsenosti vo svete vydavateľov s tým, že ste vydávali pozitívnu knihu o Michaelovi Jacksonovi, alebo vám išlo len o presné údaje o jeho hudbe?

Craig: Komerčné vydavateľstvá nemali záujem o pozitívne veci o Michaelovi za ostatných 10 rokov, to bol dôvod prečo sme súhlasili, že knihu budeme vydávať len na objednávku. Ďalším dôvodom bolo aj to, že komerční vydavatelia zamestnávajú redaktorov, ktorí upravujú knihy podľa toho, ako sa im hodí, a autori majú len malé slovo na tom, čo sa vystrihne a vyradí a čo ostane. A my sme chceli, aby kniha bola vydaná presne tak, ako sme ju napísali, a to znamená, ísť do toho sám, čo znamená vydávanie na objednávku alebo vydať si to sami. Obe možnosti stoja peniaze, ale vydávanie na objednávku je predsa len lacnejšie, a k tomu je aj flexbilnejšie.

Kniha je dostupná aj vo formáte elektronickej knihy. Majú ľudia záujem o tento formát, a ako na toto odpovedáte?

Chris: Až pokým nedostaneme objednávky od nášho vydavateľa, nebudeme vedieť, či sa bude predávať kniha aj v tomto formáte, ale naše ostatné knihy, asi 95% z nich, boli klasické vydania, než elektronické, a to isté očakávane aj s touto knihou. V podstate väčšina ľudí radšej číta knihy vo svojich rukách, tak ako my.

Vedeli by ste povedať, kde je asi najväčší záujem o knihu? V USA, Európe alebo iných miestach?

Craig: Je to ťažké povedať to takto. O našu knihu je záujem z celého sveta, vrátane Egypta, Nového Zélandu, Estónska, Indonézie..., ale naše najlepšie trhy sú určite Európa a USA, ibaže Michael má univerzálnu fanúšikovskú základňu, takže je relatívne jednoduché cez internet získať našu knihu kdekoľvek na svete.

Ešte zopár ďalších otázok, a potom to ukončíme. Vďaka za vašu trpezlivosť!

Povedali by ste, že sa považujete za Michaelvých fanúšikov, alebo skôr jeho hudby?

Chris: Som fanúšikom jeho hudby a vystupovania. Celé roky robil skvelú charitatívnu prácu, a preto toto ho rešpektujem. Ale pre mňa je to všetko viac o hudbe a pozeraní sa na je vystupovanie.

Craig: V prvom rade, najdôležitejšia je jeho hudba. Želal by som si, keby bol trocha viac produktívnejší! Jeho posledný album bol "Invincible" z 2001, a predtým to bol "HIStory" v 1995, je to 6 rokov medzi albumami. Takže vydávania albumov každé 2-3 roky by bolo skvelé, ale to sa zrejme asi nikdy nestane.

Aké boli vaše zážitky počas rokov procesu v 2003-2005, mali ste možnosť ísť do Santa Marie?

Chris: Nie, ani jeden z nás sme nemohli ísť do Santa Marie. Sme rodinne založení a máme svoje stále zamestnania, a jednoducho si nemôžeme dovoliť stratiť čas alebo peniaze na cestovanie, aj keď by sme to chceli. Naše rodiny a zamestnania sú prvoradé a písanie knihy je len ako hobby, a vôbec nie lacné! Mnoho ľudom sa to nezdá, ale je to dosť drahé, preto namiesto toho, aby sme platili za vydávanie, sme so rozhodli vložiť peniaze do vytlačenia obalu knihy. Utratili sme viac pri hľadaní, písaní a vydávaní kníh, než by sme získali za samotný predaj kníh, pokiaľ by to nebol, nejaký bestseler, a to sa nanešťastie v budúcnosti asi nezmení.

Dopočuli sme sa, že stále zbierate nové informácie na upravenie knihy. Ide o také veci ako úpravy chýb a písmo... Je niečo určené, kedy by ste vydali nové vydanie?

Craig: Nie, určite sme sa nerozhodli, že vydáme nejaké druhé upravené vydanie, a všetko závisí aj od toho, ako sa bude dariť prvému vydaniu. Ale na našu webovú stránku stále posielame nové úpravy, takže pre fanúšikov sme aktuálny.

Naši nemeckí členovia sa často pýtajú, či sú nejaké vaše plány, že by ste preložili túto knihu povedzme do nemeckého jazyka? Ak áno, môžete povedať nejaké detaily?

Chris: Znova, žiadne zmeny a rozhodnutia nie sú naplánované, a je to vôbec prvý raz, kedy bolo navrhnuté, aby sa kniha preložila, takže musíme toho veľa uvážiť, kým sa do niečo pustíme.

Myslíte si, že fanúšikovia príjmu vašu knihu dobre? Alebo sú tu nejakí takí, ktorým sa to nepozdáva? Ako sa cítite v tomto?

Craig: Našej knihe sa doteraz darí veľmi dobre, nikto nemal žiadne negatívne poznámky, takže sme veľmi potešení, a je to uspokojivé, a vidíme, že to všetko stálo za to.

Čo by ste povedali, že je najcennejšie na tejto knihe? Čím prispeje táto kniha?

Chris: Dosiahnutie cieľa, ktorý som si dal pred 10 rokmi, vytvoriť knihu, ktorá je tak odlišná od všetkých ostatných, ktoré boli napísané o Michaelovi Jacksonovi. Som veľmi hrdý na to, že môžem držať túto knihu vo svojich rukách, a keď to povedia aj ostatní fanúšikovia, je to skutočne uspokojujúce, takže vám ďakujem všetkým, že máte priateľské odozvy.

Craig: Dokončenie a držanie tejto knihy v mojich rukách, vyzerá to ohromujúco, a chcel by som povedať veľké ďakujem - Jamie Martin, ktorý navrhol predný a zadný obal knihy. A tiež je skvelé, ako dobre bola táto kniha prijatá. Áno, stálo to za to.

Ako autori, musí to byť skutočne neuveriteľný pocit vedieť a vidieť, že kniha je vydaná a počuť všetko to pozitívne od ľudí, že ju prijali. Povedali by ste, že to skutočne stálo za to, investovať do toho svoj čas, prácu a peniaze?

Chris a Craig: Absolútne!

A posledná otázka, je niečo, čo by ste chceli odkázať našim členom?

Vďaka za všetku vašu podporu, a prajeme vám príjemné zážitky s knihou a aj na našej stránke. Dúfame, že si budete užívať čítanie tejto knihy, a že ostane vo vašej poličke s knihami ešte veľmi dlho.